Jak zabezpieczyć na zimę nawierzchnie przed domem?
Pierwsze przymrozki i pierwszy śnieg już za nami. To ostatni dzwonek, żeby zabezpieczyć przed sezonem zimowym nawierzchnie zewnętrzne przy domu. Ogrodowe ścieżki, taras i podjazd, w zależności od tego z jakich wykonane są materiałów, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu już dziś zapewnisz im estetyczny wygląd na wiosnę. Podpowiadamy, co zrobić, by uchronić otoczenie domu przed przykrymi skutkami niskich temperatur i opadów śniegu.
#1 Oczyszczenie
Koniecznie usuń pozostałości ogrodowych liści i owoców oraz wszelkie, wynikające z aktywnego użytkowania plamy, np. z oleju silnikowego, tłuszczu z grillowanych potraw i rdzawe zacieki. Możesz, dla ułatwienia sobie pracy, skorzystać z myjki ciśnieniowej. Dzięki mocy strumienia woda dokładniej wniknie w strukturę powierzchni i precyzyjnie ją oczyści. Stopień trudności czyszczenia danej nawierzchni zależny jest od wykorzystanego podczas budowy materiału. - Stosunkowo proste w pielęgnacji i nieuciążliwe w utrzymaniu są nawierzchnie wykonane z płyt betonowych - mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki DASAG. - Łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia przy zastosowaniu prostych czynności porządkowych. Do bardziej uporczywych plam można użyć dostępnych na rynku specjalnych preparatów, przeznaczonych do czyszczenia betonu.
#2 Ocena uszkodzeń
Przyjrzyj się uważnie, w jakiej kondycji są nawierzchnie przy domu. Bądź czujny, bo nawet z pozoru niegroźne i powierzchowne spękania mogą przynieść wielkie szkody. Zimą na zmianę marznąca i topniejąca woda będzie pogłębiała początkowo drobne uszkodzenia. Dlatego, jeśli masz możliwość dokonać remontu bądź częściowych napraw, nie zwlekaj z tym do wiosny. Poszukaj ubytków, zdiagnozuj stopień uszkodzeń i zabezpiecz je przed zimą, a najlepiej - wymień uszkodzone elementy nawierzchni.
#3 Impregnacja
O ile taras wykonany z drewna będzie wymagał przeprowadzenia konserwacji lub olejowania przed zimą, o tyle impregnacja nawierzchni betonowych nie jest obowiązkowa, a wręcz odradzana przez ekspertów. - Jeśli zabieg impregnacji przeprowadzimy tuż przed zimą, spowoduje on zatrzymanie i zamarzanie wody na powierzchni płyt. Tym samym zwiększymy ryzyko poślizgnięcia się przez domowników - przestrzega Andrzej Chłopek. - Nawierzchnie betonowe produkcji Probet-Dasag są impregnowane wewnętrznie już w procesie produkcji, a niejednokrotnie również zabezpieczone specjalną warstwą ochronną na powierzchni. Dzięki temu mają właściwości antypoślizgowe, a dodatkowo odznaczają się niską nasiąkliwością i wysoką mrozoodpornością. - dodaje.
#4 Systematyka
Należy pamiętać, że przygotowanie nawierzchni do zimy to jedno, jednak codzienna dbałość o ich zabezpieczenie to druga sprawa. Otoczenie domu należy systematycznie odśnieżać, usuwać zmarzliny i odprowadzać wodę. Dla tych bardziej wygodnickich, którym nie uśmiecha się codziennie machać szuflą, alternatywę stanowić będzie odśnieżarka spalinowa lub akumulatorowa. Opcją z wysokiej półki jest zamontowanie systemu ogrzewania np. podjazdu garażowego, który pozwoli całkowicie uwolnić się od obowiązku odśnieżania.
Źródło: dasag.eu
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam