Jak zabezpieczyć ważne dokumenty i cenne przedmioty?

SferaPRT  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Oprócz typowych zabezpieczeń domu, takich jak antywłamaniowe drzwi i okna, warto pomyśleć też o ochronie jego wyposażenia. Często staje się ono łatwym celem nie tylko dla włamywaczy, ale też nieuczciwych gości czy współpracowników, którzy stale przebywają w naszym domu. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć cenne przedmioty i istotne dokumenty przed dostępem osób niepowołanych?

Przede wszystkim należy znaleźć dla nich specjalne miejsce. Najważniejsze pisma urzędowe, świadectwa, umowy, dowody wpłat, rachunki czy klucze warto umieścić w domowym sejfie, który stanowi pewną ochronę przed ich zniszczeniem lub utratą. Również dzięki specjalnym, wzmocnionym sejfom na sprzęt elektroniczny, nasz laptop czy dane zgromadzone na dyskach zewnętrznych mogą być odpowiednio zabezpieczone.

Dlaczego sejf?

Rozwiązanie takie najlepiej sprawdzi się podczas dłuższej nieobecności, np. w czasie wyjazdu na urlop, kiedy pusty dom lub mieszkanie staje się potencjalnym celem dla włamywaczy. Warto również schować cenne przedmioty do sejfu w trakcie wizyty ekipy remontowej, osoby sprzątającej czy opiekunki do dziecka. Jak mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale - światowego lidera w branży zabezpieczeń elektromechanicznych: - Ochrona przed kradzieżą i dostępem osób niepowołanych to nie jedyny powód, dla którego warto zainwestować w zakup sejfu. Jego posiadanie jest też istotną kwestią dla ubezpieczyciela - od tego może zależeć cena ubezpieczenia i wartość potencjalnego odszkodowania. Takie rozwiązanie zapewnia też duży komfort przechowywania dokumentów na co dzień - ułatwi znalezienie ich w razie pilnej potrzeby.

Sejf, ale jaki?

Określenie jakie przedmioty mamy zamiar przechowywać w sejfie ułatwi dobór odpowiedniego sprzętu. Zakup podstawowej wersji sejfu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Na rynku dostępne są sejfy o różnych wymiarach i dodatkowych funkcjach, takich jak elektroniczne sterowanie czy podświetlana klawiatura. Nie bez znaczenia jest też poziom zabezpieczenia sejfu przed otwarciem lub zniszczeniem.- Przy wyborze sejfu warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają niezawodność i gwarantują wysoką jakość. Już standardowe modele są wyposażone we wzmocnione opancerzenie - 22 milimetrowe rygle i 6 zapadkowy zamek. Specjalnym zabezpieczeniem może być też powłoka ognioodporna, która chroni przed ogniem nawet do godziny. Wytrzymałość sejfów jest testowana w laboratoriach z zachowaniem warunków odpowiadających realnym zdarzeniom takim jak pożar czy próba włamania - dodaje ekspert Yale.

Najlepiej wybierać urządzenia, w których stosowane są dwa rodzaje zamków: kluczowy oraz elektroniczny - przy tego typu rozwiązaniach można zdefiniować indywidualne cyfrowe kody dostępu dla kilku użytkowników, a klucz mechaniczny stosować tylko w sytuacjach awaryjnych, takich jak problemy z zasilaniem czy utrata kodu cyfrowego). Pozwala to na wygodne użytkowanie przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony przedmiotów.

Gdzie ulokować domowy sejf?

Ważny jest również wybór miejsca, w którym będzie znajdował się sejf. Większość dostępnych na rynku modeli przeznaczonych jest do montażu w meblach, na ścianie czy do zabudowy wnęk meblowych. - Sejfy ścienne najlepiej umieścić w ścianie działowej, jednak wymaga to zaprojektowania montażu już na etapie budowy lub remontu domu. Warto też dobrze przemyśleć jego lokalizację, ponieważ po zakotwieniu w ścianie lub w podłodze nie można przenosić sejfu w inne miejsce - traci on wtedy certyfikat odporności na włamanie. Sejfów meblowych nie można przymocować do półek, stąd najlepiej zamontować je na dnie szafy lub do ścianek mebli - wskazuje ekspert Yale. Podstawową cechą przy wyborze miejsca jest także dyskrecja - zaleca się montaż sejfu w pomieszczeniach, do których dostęp mają jedynie domownicy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady