Jakie są plusy ogrzewania podłogowego?

Sfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Jak to działa?

Zasadniczą różnicą jest zmiana elementu grzejnego z rozmieszczonych punktowych grzejników na całą podłogę pomieszczenia. Wynikający z takiego rozwiązania pionowy rozkład temperatury jest korzystniejszy dla człowieka – odczuwamy większe ciepło na stopach, a mniejsze w okolicach głowy, co pozytywnie wpływa na poczucie komfortu. Istotna również jest zmiana cyrkulacji powietrza – ciepło przekazywane jest przez promieniowanie, dzięki czemu ruch powietrza, który unosi kurz, jest znacznie zminimalizowany – przekonuje Krzysztof Kaczmarek, ekspert firmy TECE. Cyrkulacja zmniejszona jest dzięki niższej temperaturze elementu grzewczego – tradycyjny grzejnik osiąga ok. 60°C, a podłoga ok. 24°C, w związku z czym wodne ogrzewanie podłogowe jest także świetnym rozwiązaniem dla alergików – podkreśla ekspert. Czyste, wolne od kurzu powietrze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, jest korzystne dla osób cierpiących na różne alergie wziewne. Powietrze w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie jest wysuszone, stąd mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli.


Jakie są plusy i minusy?

Oprócz wspomnianej wyżej zmiany rozkładu temperatury i cyrkulacji powietrza, jedną z najważniejszych korzyści jest oszczędność zużywanej energii. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu – w skali roku oszczędność zużycia energii sięga nawet do 11-12%. Nie bez znaczenia jest również estetyka wnętrz. Brak wystających grzejników powoduje zwiększenie możliwości aranżacyjnych – łatwiej o zagospodarowanie przestrzeni m.in. pod oknami. Jeśli chodzi o minusy płynące z wyboru ogrzewania podłogowego, to trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie wymagające większej wiedzy w zakresie optymalnego doboru urządzeń, jak i wykonania takiego ogrzewania. To stanowi gwarancję poprawności działania, jak i wpływa na energooszczędność. W celu zwiększenia oszczędności zużycia energii, dobrze jest pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniego układu regulacji i kontroli temperatury w pomieszczeniach. Należy również mieć na uwadze, że w posadzce zatopione są rury, dlatego przy ewentualnych remontach w przyszłości należy zwracać uwagę na to, aby nie doprowadzić do uszkodzenia rur podpodłogowych – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Kiedy się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę?

Na ogrzewanie podłogowe trzeba zdecydować się już w momencie planowania domu. Należy przy tym koniecznie zwrócić uwagę na bardzo dokładne zaprojektowanie i wykonanie instalacji. Ewentualne błędy projektowe lub wykonawcze są trudne do naprawy i mogą spowodować utratę wszelkich korzyści płynących z wykorzystania tego rodzaju ogrzewania. Najlepsze efekty osiągniemy przy użyciu jako źródła ciepła: pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego. Ogrzewanie podłogowe może być całościowym systemem grzewczym domu, ale także uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego – takie połączenia są coraz bardziej popularne  – zaznacza Krzysztof Kaczmarek, ekspert z firmy TECE. Warto stosować podzespoły pochodzące od jednego producenta – to gwarancja spójności i niezawodności systemu ­– podsumowuje ekspert.

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~burles | 2014-12-06 01:44
W większości przypadków dla starszych budynków koszta instalacji podłogówki czynią ją kompletnie nieopłacalną, bądź wręcz niemożliwą do zastosowania. Chociaż tak naprawdę klasyczne rozwiązania w postaci kotła gazowego (teraz już z niedrogą kondensacją) świetnie się sprawdzają i są w zupełności wystarczające.

Najnowsze porady