Meble ogrodowe - jak wybrać?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Meble to ważny element każdego ogrodu. O ich wyborze decydują poniższe czynniki.

Rodzaj

Ławki

Kształt i forma mebla to całkowicie indywidualna sprawa. Do wyboru są: ławki przytwierdzane na stałe lub wystawiane tylko na sezon letni. Meble mogą być wyposażone w oparcia i podłokietniki.

Stoły/ławy

W zależności od gustu i potrzeb, w ogrodzie można ustawić mały subtelny stolik, ławę kawową albo duży, siermiężny stół, przy którym zasiądzie cała rodzina. Dobrym rozwiązaniem jest wycięty pośrodku stołu owalny otwór, do którego można wstawić parasol ogrodowy.

Krzesła/fotele/leżaki

Wybór tych mebli jest naprawdę duży. Warto sprawdzić, czy posiadają regulację oparcia i podłokietniki. Często w komplecie znajdują się poduszki. Składane meble są łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie.

Huśtawki

Powinny być wykonane z dobrych materiałów i stabilne. W sprzedaży dostępne są huśtawki przytwierdzane do gruntu na stałe bądź nie. Daszek wieńczący mebel ochroni przed słońcem i wiatrem.

Parasole

Rozległy parasol musi być osadzony w specjalnej postawie. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na rozmiar czaszy, sposób rozkładania, liczbę poprzeczek oraz średnicę trzonka.

Pawilony

Pod dużym namiotem można rozstawić zestaw mebli, a nawet urządzić przyjęcie weselne. Pawilon może być wyposażony w ściany (do wielu modeli można je dokupić osobno), które ochronią przed słońcem i wiatrem. Rozmiary, formy i kolory pawilonów ogrodowych są bardzo zróżnicowane - wybór zależy głównie od fantazji i zasobności portfela.

Stelaże na hamak

Muszą być przede wszystkie stabilne. Najlepszym rozwiązaniem jest duży, ciężki stelaż wykonany z litego drewna.

Zestawy

Najczęściej jest to stół z dwoma, czterema lub sześcioma krzesłami/fotelami. Niektóre zestawy dodatkowo wyposażone są w pufy, ławeczkę lub parasol ogrodowy.

Materiał

Warty wybrać meble, które nie tylko cieszą oko, ale też po wystawieniu na zewnątrz nie zmieniają swoich właściwości. Na rynku dostępne są meble z plastiku, metalu, drewna, wikliny oraz technorattanu.

Plastik doskonale sprawdza się w ogrodzie. Nie straszny mu deszcz, śnieg czy promienie UV. Takie meble można myć zwykłym płynem do naczyń pod wodą z węża ogrodowego. Obecnie sprzedawane są również stylowe i gustowne meble wykonane z tego materiału. 

Metal (stal, żeliwo, aluminium). Meble stalowe mają długą żywotność, o ile wcześnie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Żeliwne meble mogą stać w ogrodzie przez cały rok. Należy je tylko pomalować farbą wodoodporną, aby nie rdzewiały. Aluminium jest lekkie i nie rdzewieje. Materiał ten często łączy się z technorattanem i szkłem. Z aluminium produkowane są m.in.: proste meble kempingowe.

Drewno sprawdzi się zarówno w przypadku masywnych stołów, jak i delikatnych ław kawowych. Na rynku dostępne są meble z rodzimych (sosna, buk, olcha, dąb) oraz egzotycznych (teak, eukaliptus, yellow ballau) gatunków. Drewno jest gustowne i naturalne, ale niestety dość drogie.

Wiklina/rattan/trawa morska. Meble wyplatane są na szkielecie, najczęściej wykonanym z drewna. Są lekkie i urokliwe, lecz nietrwałe - szkodzi im słońce oraz deszcz. Wysuszone będą pękać, a mokre zaczną pleśnieć. Aby przedłużyć im żywotność, warto wybrać opcję polakierowaną.

Technorattan. W tym przypadku meble wyplatane są z witek wiklinowych lub rattanowych. Istnieje kilka rodzajów technorattanu: płaski, okrągły, gruby, drobny, polerowany. Meble wykonane z tego materiału można myć wężem ogrodowym i suszyć na słońcu. W przypadku stołów, technorattan często łączony jest ze szkłem.

Wzornictwo

Dobierając meble należy kierować się stylem, w jakim został urządzony ogród.

Styl wiejski

Charakteryzuje się swobodnym, swojskim klimatem. W takich ogrodach sprawdzą się proste meble drewniane, rattanowe i wiklinowe. Zbyt oszczędne lub mocno wyszukane formy mogą zakłócić ideę ogrodu.

Styl angielski

Duże donice, nieregularne ścieżki i pozornie dzikie krzewy to odpowiednie towarzystwo dla mebli z drewna, rattanu, technorattanu lub wikliny. Okrągłe, romantyczne stoliki są w takim ogrodzie jak najbardziej wskazane.

Styl śródziemnomorski

W środowisku mrozoodpornych palm, tarasów i dużych donic najlepiej czują się meble proste, ale wykonane z naturalnych materiałów (drewno, wiklina, rattan). Nie jest to jednak sztywna reguła - w ogrodzie śródziemnomorskim można bowiem pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, kupując metalowe bądź plastikowe meble.

Styl japoński

Doskonale przemyślany. Idealnym dopełnieniem ogrodu japońskiego są meble oszczędne w formie, najlepiej wykonane z technorattanu lub aluminium.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~kalinowska | 2018-09-20 13:19
ja jestem zwolenniczką drewna zarówno jeśli chodzi o krzesła jak i huśtawki
http://www.drewbud24.pl/krzesla-ogrodowe-drewniane-stoly-...
~Klaudia | 2014-08-14 14:18
Polecam firmę Das company, która sprzedaje namioty ogrodowe.
~Michał676 | 2014-07-01 14:36
Jak wybrać meble z technorattanu lub rattanu. Jakie są? Wady i zalety mebli:

http://ogrodosfera.pl/blog/meble-rattanu-technorattanu-wa...

Najnowsze porady