Na co zwrócić uwagę kupując dom na rynku wtórnym?

andy357  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 4)
Zaczynając od czynników zewnętrznych - polecam sprawdzić:
- otoczenie domu - pojedź w to miejsce kilka dni z rzędu, sprawdź jak sytuacja wygląda w ciągu tygodnia jak i w weekend, jaki jest ruch w te dni, ile może trwać Twój dojazd do pracy i z pracy, czy miejsce w którym chcesz kupić dom jest hałaśliwe, sprawdź czy w okolicy nie ma jakiś zakładów przemysłowych, wysypiska śmieci, latających nad głową samolotów, czy są jakieś plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata - czasami może się okazać, że w Twojej pobliskiej okolicy zbudują obwodnicę lub centrum handlowe i Twoja okolica nie będzie już tak bardzo przyjemna jak w tym momencie. Polecam też sprawdzenie czy Twój wybrany dom i okolica nie zostały zalane w czasie powodzi.

Jeżeli chodzi już o sam dom, warto obejrzeć ten dom wraz z inżynierem budowlanym, który na pewno lepiej oceni stan techniczny domu niż Ty sam. Warto też zastanowić się nad powodem sprzedaży domu przez sprzedającego, ty bardziej jeżeli budował go samemu i sprzedaje go w krótkim okresie. Może się bowiem okazać, że okolica jest zbyt hałaśliwa, jest niebezpieczna podczas powodzi itp. Sprawdź księgę wieczystą - znajdziesz w niej informacje o prawowitym właścicielu, ewentualnych zadłużeniach, powierzchni domu, położeniu, działce. Zbadaj także koszta jakie mogą Cię czekać w kwestii utrzymania domu - weź rachunki za gaz, energię, wywóz nieczystości, opróżnianie szamba, sprawdź wysokość podatku od nieruchomości. Jeżeli to jest stary dom, to możesz założyć, że wiele rzeczy będziesz musiał wymienić.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~wika | 2012-08-11 22:10
Zakup mieszkania czy tam domu to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Tu nie ma ryzykować, bo różnie się to może skończyć. My z mężem początkowo chcieliśmy zatrudnić pośrednika, ale licząc ile musielibyśmy mu zapłacić zrezygnowaliśmy i zatrudniliśmy negocjatora cen. Wyszło zdecydowanie lepiej, bo mieszkanko na Woli kupiliśmy 20 proc. taniej niż pierwotnie chciał sprzedający, a sam negocjator kosztował nas tylko prowizję od wynegocjowanej zniżki. Zresztą mieliśmy z nim także umowę, że jakby nic nie utargował, to w ogóle nie dostałby zapłaty:) Negocjator więc naprawdę fajny i jakby ktoś chciał do niego jakiś kontakt to znajdzie na http://www.negocjator.warszawa.pl