Nowy wymiar ekologii – jak urządzić kuchnię w stylu EKO

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Technologia dla natury

Energooszczędność – to kluczowa cecha, na której powinniśmy się skupić wybierając sprzęt AGD. Od stycznia bieżącego roku obowiązują w Polsce nowe etykiety energetyczne dla okapów i kuchenek, które w czytelny sposób informują o parametrach technicznych urządzeń. Najważniejszym parametrem z punktu widzenia ekologii jest pobór mocy – zaznacza Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design. W nowoczesnych okapach montuje się specjalne, energooszczędne silniki, które pobierają o kilkadziesiąt procent mniej energii niż modele tradycyjne, przy zachowaniu pełnej wydajności. Dzięki takiemu rozwiązaniu, roczna emisja CO2 do atmosfery może nawet spaść o ponad 30 kg. Warto także pamiętać o oświetleniu urządzeń – żarówki typu LED powoli stają się już standardem dla nowoczesnych, ekologicznych kuchni ¬– dodaje ekspert.

Barwy i materiały

Dominującymi barwami w kuchniach w stylu eko są kolory ziemi: odcienie beżu, szarości i brązu, a także ecru i delikatna zieleń. Pomieszczenie powinno emanować naturalnym spokojem, dlatego unikajmy krzykliwych kolorów, które nadmiernie przyciągają uwagę. W tak urządzonych pomieszczeniach bardzo istotne są detale, stąd mocny nacisk także na design sprzętu AGD, np. nieszablonowe wzornictwo inspirowane pięknem kamieni szlachetnych. Równie istotne jest stosowanie odpowiednich materiałów, np. drewna, lnu, wikliny i ceramiki. Wygładzone przez czas kamienie różnej wielkości, gałązki drzew w glinianych wazonach czy wiklinowy kosz – to tylko niektóre z pomysłów na nieszablonowe, naturalne dodatki. 

Znakomicie sprawdzą się także meble z recyklingu – odświeżenie starych półek, szafek, krzeseł czy stołów naprawdę potrafi zdziałać cuda! Co ciekawe, aby wprowadzić ten trend do wnętrza, nie musimy zmieniać całej aranżacji – kilka stylowych eko akcentów pomoże odmienić kuchnie urządzone w stylach m.in. minimalistycznym, industrialnym i rustykalnym. Znakomitym i niedrogim dodatkiem może okazać się efektowna lampa o nieszablonowym wzornictwie, wykonana z naturalnych materiałów.

Oszczędzanie – nic trudnego

Nie zapominajmy, że zużycie energii możemy zmniejszyć także również za pomocą prostych sposobów, dzięki czemu nie tylko chronimy środowisko, ale także obniżamy rachunki. Gotując używajmy pokrywek do garnków – aż 30% ciepła uchodzi wraz z parą! 

Podczas pieczenia wyłączmy piekarnik na ok. 10 minut przed planowanym końcem – wytworzona wewnątrz temperatura w zupełności wystarczy, aby przyrządzane przysmaki były dopieczone, a my sporo zaoszczędzimy. Jeśli jeszcze nie wybraliśmy kuchenki, rozważmy wybór modelu indukcyjnego – zużywa o 10% mniej energii od płyty ceramicznej i aż o 25% mniej od żeliwnej. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady