O co zapytać projektanta wnętrz? Poznaj najważniejsze kwestie

maur  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Rozmowy z projektantami wnętrz zdarzają się rzadko, ale są niezwykle ważne bo przecież to głównie od nich zależy wygląd wnętrza, w którym będziemy spędzać dużą część naszego życia. Dlatego właśnie warto odpowiednio przygotować się do rozmowy z interior designerem. Poznaj najważniejsze pytania które powinny paść na spotkaniu!

Warto przemyśleć jakie pytania zadamy architektowi

Wiele osób zastanawia się, o co zapytać projektanta swojego nowego mieszkania. Często jest to pierwsze tego typu spotkania, dlatego nie zawsze wiemy jak się do niego odpowiednio przygotować. Decyzja o tym, jak urządzić swoje nowe mieszkanie jest bardzo trudna. Niezależnie czy inwestor chce wyremontować dom, w którym mieszkamy od lat, czy jednak będzie to aranżacja apartamentu w nowym budynku. Warto do takiego spotkania podejść z pełnym spokojem i cierpliwie poczekać, aż cały proces tworzenia nowego projektu wystroju mieszkania będzie gotowy. Projektantowi może zająć to nawet kilka tygodni. Także, jeśli o czymś zapomnisz, będzie mnóstwo czasu na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Jakie pytania najczęściej padają z ust klientów

O najczęściej pojawiających się pytaniach na spotkaniach z klientami zapytaliśmy znane Warszawskie biuro projektowe Simp-Lika zajmujące się aranżacją wnętrz. W trakcie długiej współpracy z klientami część pytań powtarza się zdecydowanie częściej niż inne.

Jaka jest cena stworzenia projektu?

Jednym z pierwszych pytań, które zadają klienci, jest cena za wykonanie projektu. Oczywiście ciężko odpowiedzieć na to pytanie bez wcześniejszego poznania, wielkości inwestycji oraz wymagań klientów. Są to kluczowe aspekty, które rzutują na cenę końcową. Najczęściej cena liczona jest od metrów kwadratowych powierzchni. Nie powinno być to najważniejsze kryterium, często w koszcie zawarte są dodatkowe usługi, których nie oferują inne biura.

Jaka jest wielkość niezbędnego budżetu?

Osoby decydujące się na skorzystanie z architekta wnętrz, często obawiają się, że budżet przewyższy ich możliwości finansowe. Jest to oczywiście mylne założenie. Już na pierwszej rozmowie z architektem jest ustalany budżet, który może wykorzystać architekt. Chodzi oczywiście o dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych wraz z meblami, dodatkami oraz sprzętem. Warto pamiętać również tym, że budżet, którym operuje projektant, nie zawiera kosztów ekipy remontowej. Warto odliczyć koszt ich pracy od kwoty przeznaczonej na remont.

Kiedy zdecydować się na współpracę z architektem?

na pierwszym spotkaniu omawiane są ważne aspekty dotyczące projektu

Trzeba zwrócić uwagę na dwa elementy, które mają kluczowy wpływ na czas, jaki potrzebny jest do przygotowania projektu. Pierwszym elementem są aktualnie wykonywane projekty a drugim czas, w jakim architekt przygotuje nasz projekt. Warto zacząć współpracę z architektem co najmniej 2 miesiące wcześniej przed planowanym startem działań wykończeniowych czy remontu. Warto jednak umówić się z projektantem wcześniej i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane przed terminem rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Jakie usługi można liczyć ze strony architekta?

Klienci często pytają, co poza stworzeniem projektu, wchodzi w zakres usług oferowanych przez biuro. Renomowane biura z doświadczeniem oferują obsługę kompleksową. Zawiera ona najczęściej usługę, która obejmuje wszystkie pomieszczenia oraz wszystkie usługi architekta. Począwszy od dokładnych pomiarów, na których opierać się będzie cały projekt. Następnymi etapami jest wypracowanie i przygotowanie projektu w oparciu o uwagi i wizję klienta. Następnymi etapami jest stworzenie wizualizacji, która pozwoli w pełni przedstawić cały projekt, jest to bardzo pomocne przy ostatecznej decyzji. Dzięki nowej technologii dostępne są wizualizacje 3D, które jeszcze dokładniej oddają wygląd pomieszczenia po remoncie. Po końcowej akceptacji następuje przygotowanie listy wyposażenia, wraz ze sklepami gdzie jest ono dostępne. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu klientów.

Projektanci z doświadczeniem przygotowują całą dokumentację techniczną wraz z wytycznymi dla firm remontowych, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w trakcie realizacji projektu. W trakcie realizacji są również dostępni w celu wyeliminowania wynikłych problemów.

Małe mieszkanie a praca projektanta?

Czy w przypadku małych mieszkań lub pojedynczych pomieszczeń można skorzystać z usługi projektanta? Wszystko zależy od biura projektowego oraz wielkości pomieszczenia, które zamierza inwestor wyremontować. Część biur ma ustaloną minimalny metraż, od jakiego zaczyna swoją pracę.

Czy architekt może pomóc w wyborze ekipy remontowej?

Architekci często mogą polecić ekipę remontową, z którą wcześniej pracowali. Jest to ogromne udogodnienie dla klientów, którzy nie znają rzetelnych fachowców. Warto zapytać już na pierwszym spotkaniu o taką możliwość.

Czy potrzeba dostarczyć jakieś dodatkowe dokumenty ?

Dostarczenie dodatkowych dokumentów nie jest konieczne, jednak jeśli klient posiada np. plany otrzymane od dewelopera, to będą one wsparciem dla działań architekta. W każdym przypadku tworzone są rzeczywiste pomiary, które muszą być jak najdokładniejsze.

Podsumowanie

Warto przemyśleć jakie pytania zadamy architektowi

Przedstawiliśmy listę najpopularniejszych pytań padających na pierwszym spotkaniu z architektem. Jeśli czeka nas taka rozmowa i nie wiemy jak się do niej przygotować, to polecamy skorzystanie z tych tematów. Kryterium ceny i czasu to punkt kluczowy, który zawsze powinien padać podczas takich spotkań. Dodatkowe usługi oferowane przez architekta w ramach stworzenia projektu, mogą być kluczem przy wyborze odpowiedniego biura Dowiemy się jak określić nasz budżet oraz czy wpłynie on na cenę pracy projektanta. Jeśli nie mamy zdolności pozwalających na urządzenie domu, skorzystajmy z pomocy specjalisty.

Polecane strony

Simplika
Biuro projektanta wnętrz w Warszawie

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady