Ogród idealny, czyli jak prawidłowo zaaranżować przestrzeń wokół domu

flyprpr  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Projektowanie przydomowej przestrzeni wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Decydując się na zmiany w otoczeniu posesji warto uwzględnić wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na efekt końcowy, oraz wziąć pod uwagę oczekiwania i potrzeby inwestorów. Na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podpowiada ekspert firmy Libet.

Aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Jeśli zależy nam na stworzeniu spójnej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni, która pozwali na komfortowe i bezpieczne korzystanie z uroków natury, warto m.in. zainwestować w profesjonalny projekt oraz sięgnąć po wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Marta Pryczkowska, architekt krajobrazu i lider działu projektowego Libet radzi na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu.

Warto zaufać specjalistom

Ogród pełni funkcję zewnętrznej ozdoby posesji, a także stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji. Aby w pełni cieszyć się jego urokami warto już na etapie tworzenia odpowiednio zaplanować poszczególne strefy. Tym bardziej, że aranżacja przestrzeni wokół domu to inwestycja na lata, która dodatkowo wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. „Podstawą jest dobry projekt, który uwzględni m.in. ukształtowanie terenu, przeznaczenie wyodrębnionych obszarów czy najnowsze trendy w obszarze materiałów nawierzchniowych czy elementów do wykonania małej architektury. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy posłużą swoją wiedzą oraz doświadczeniem i pozwolą uniknąć błędów wpływających na późniejsze korzystanie z ogrodu. Niektóre firmy, jak np. Libet, oferują możliwość skorzystania z darmowej pomocy współpracujących z nią architektów krajobrazu”, podpowiada Marta Pryczkowska, architekt krajobrazu i lider działu projektowego Libet. „Projektanci, którzy na co dzień używają określonych produktów i są zaznajomieni z ich właściwościami, pomogą przekuć wizję właściciela w piękną kompozycję dopasowaną pod względem stylistycznym oraz użytkowym do warunków posesji i oczekiwań użytkowników”, dodaje ekspert.

Efekt jakości

Dobry projekt to podstawa, aby rozpocząć tworzenie wymarzonego ogrodu. Na efekt końcowy składa się jednak wiele innych aspektów. Jednym z nich, który ma wpływ nie tylko na stronę wizualną, ale i komfort użytkowania oraz trwałość wykonanych elementów, jest wybór odpowiednich materiałów. Dotyczy to zwłaszcza miejsc narażonych na intensywną eksploatację, takich jak podjazd czy ścieżka. „Dobrym, a przy tym wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem, jest wybór materiałów nawierzchniowych z segmentu Premium, jakie posiada w swojej ofercie np. firma Libet. Decydując się na ich zakup zyskujemy pewność, że wybraliśmy produkt najwyższej jakości, charakteryzujący się wieloma dodatkowymi walorami. Kostki brukowe z grupy Premium, dzięki wykorzystaniu do ich produkcji szlachetnych kruszyw, cechują się niepowtarzalnym wyglądem oraz właściwościami wpływającymi na trwałość i komfortowe użytkowanie nawierzchni, jak np. antypoślizgowość, dodatkowa impregnacja czy mrozoodporność. Podnosząc ogólny koszt inwestycji jedynie o 8-22%, otrzymujemy więc gwarancję niezawodności na długie lata”, podpowiada ekspert firmy Libet.

Kluczowa jest funkcjonalność

W myśl zasady, zgodnie z którą ogród to przedłużenie domu, zaaranżowana przestrzeń musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna. Projektując poszczególne strefy – kuchnię letnią, jadalnię czy patio – warto też pamiętać o ich odpowiednim umeblowaniu i właściwym przygotowaniu do pełnionych zadań. Istotne jest m.in. doprowadzenie instalacji elektrycznej czy wodnej. Odpowiednio dobrana barwa, moc czy zasięg oświetlenia są w stanie nadać wyjątkowego charakteru danej przestrzeni oraz podkreślić formę, kształt i fakturę użytych materiałów nawierzchniowych. Warto też pomyśleć o elementach małej architektury. W kuchni będą to blaty robocze, w jadalni stół i krzesła z materiałów przeznaczonych do przestrzeni zewnętrznych, a w ogrodowej łazience outdoorowe jaccuzi lub prysznic. Pamiętajmy, że meble do naszego tarasu możemy wykonać z betonowych bloków (np. Piastra). Wykonana w ten sposób sofa, wyłożona miękkimi poduszkami, będzie nie tylko wyjątkowo przytulna, ale też funkcjonalna i trwała.

Aranżacja posesji wymaga uwzględnienia wielu czynników – ukształtowania terenu, wymiarów działki, przeznaczenia ogrodu czy stylistyki budynku. Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć błędów wpływających na późniejsze użytkowanie, jest wybór materiałów najwyższej jakości oraz profesjonalny projekt uwzględniający wszystkie indywidualne aspekty.

 

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronie www.libet.pl/

 

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendesettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

 

Libet S.A.

Powstańców Śląskich 5

53-332 Wrocław

Dział Obsługi Klienta - infolinia: 801 542 381

www.libet.pl

 

https://www.facebook.com/RozmowyNaTarasie

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady