Okno na świat dziecka

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Poszukiwania odpowiedniego okna należy rozpocząć od przeanalizowania pewnych czynników. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka, lokalizację budynku oraz kondygnację, na której znajduje się pokój. Pozwoli to  na wybór właściwego okna.

   

Pokój wolny od zagrożeń

Okna w pokoju dla najmłodszych dzieci powinny przede wszystkim chronić je przed wypadnięciem. Zastosowanie specjalnego okucia „Najpierw uchyl”, połączonego z klamką z kluczykiem, dostępnego w ofercie firmy DAKO, powoduje, że rozwarcie okna jest możliwe dopiero po użyciu kluczyka. Dziecko nie mające dostępu do kluczyka może okno jedynie uchylić, co znacznie ogranicza ryzyko wypadku.  Ważne jest również zabezpieczenie dziecka przed skaleczeniem. Można je uzyskać wybierając okna, w których wewnętrzna szyba pakietu zespolonego przeciwdziała rozpadaniu się szyby na kaleczące kawałki w razie rozbicia. 

Odpowiednie nasłonecznienie

Bardzo istotna dla samopoczucia dziecka jest ilość światła docierająca do jego pokoju. Naturalne nasłonecznienie pokoju jest zaś uzależnione od ekspozycji okna. Gdy pomieszczenie jest umieszczone od strony południowej musimy liczyć się z tym, że w okresie letnim zbyt długie przebywanie w takim pokoju może być dla dziecka niekomfortowe.  Z kolei, ekspozycja północna może powodować niedostateczne nasłonecznienie, które będziemy zmuszeni uzupełniać sztucznym oświetleniem. Rozwiązaniem dla tego typu problemów są specjalne szyby, która zwiększają lub zmniejszają ilość światła wpadającego do wnętrza. 

Redukcja hałasu

Jakość odpoczynku dziecka, kluczowa dla jego rozwoju, zwłaszcza w pierwszych latach życia, zależy od poziomu hałasu, na jaki jest ono narażone. Tylko w odpowiednio wyciszonym otoczeniu, maluch ma szansę zregenerować swoje siły. Biorąc pod uwagę, że to właśnie okna przepuszczają najwięcej dźwięków, warto przeciwdziałać temu zjawisku. Nadmierny hałas dobiegający z ulicy lub innych źródeł można wyeliminować montując szyby akustyczne, które wytłumią dźwięki i pozwolą podnieść komfort mieszkania. 

Okno w pokoju dziecka odpowiada za wiele rzeczy. Przepuszcza do jego pomieszczenia promienie słoneczne, a także pozwala obserwować najbliższy świat. Warto, więc zadbać o to, by było dobrane indywidualnie, by jeszcze bardziej sprzyjać zabawie oraz odpoczynkowi.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady