Sprawdzone sposoby na czystą wodę z własnych ujęć

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wakacje to czas urlopów. Częściej spędzamy popołudnia i weekendy na działce, wybieramy się na odpoczynek w domkach letniskowych. To wspaniałe miejsca do zrelaksowania się oraz nabrania sił. Korzystamy tam z wody, która z różnych względów może wymagać uzdatnienia. Dzieje się tak, ponieważ dopuszczalne normy żelaza, manganu oraz jej twardości mogą zostać znacząco przekroczone. Dodatkowo, istnieje możliwość, że występują w niej niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie. Warto więc poczynić starania, by je skutecznie wyeliminować.

 


Krok pierwszy: test
Jeśli zobaczymy niepokojące znaki, które mogą świadczyć o złej jakości wody, powinniśmy wykonać odpowiednie testy. - Kamień, białe zacieki na naczyniach, niska wydajność detergentów świadczą o zbyt twardej wodzie. Aby mieć pewność, warto wykonać test TEST-T, który możemy przeprowadzić samodzielnie. Pozwoli to na wykrycie przyczyny. Warto również skontaktować się z wyspecjalizowanym laboratorium, a następnie dobrać odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli na wyeliminowanie problemu – wyjaśnia Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, produkującej urządzenia uzdatniające.
Kolejnym problemem, który często pojawia się w wodzie czerpanej z własnych ujęć, jest zbyt wysoka zawartość żelaza. Nie powinna ona przekraczać 0,2 mg/litr. Podobnie dzieje się w przypadku manganu. – Nadmiar tych pierwiastków w wodzie może skutkować nieprzyjemnym smakiem i zapachem potraw przygotowywanych na jej bazie. Poza tym, mogą wystąpić rude zacieki na naczyniach oraz armaturze – wylicza Zofia Czechowicz. Gdy zobaczymy takie niepokojące znaki, należy wykonać TEST-1, który potwierdzi nasze obawy i stanie się punktem wyjścia do dobrania odpowiedniego urządzenia.
Głównym celem przeprowadzenia testów wody jest uzmysłowienie użytkownikom, że z  wodą dzieje się coś niepokojącego. Właściwa diagnoza pozwoli na zastosowanie niezawodnych rozwiązań, czyli dla przykładu filtrów lub stacji uzdatniających.


Krok drugi: odpowiednie rozwiązanie
W przypadku, kiedy testy do wody wykryją zbyt dużą ilość żelaza oraz manganu, w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do laboratorium. Jest to niezbędne do prawidłowego doboru technologii uzdatniania wody. Kiedy już będziemy posiadać dokładne wyniki, musimy zastanowić się nad zainstalowaniem odżelaziaczy i odmanganiaczy.
Wystarczy je zamontować przy głównym zaworze wody. Dzięki temu zyskamy pewność, że jej jakość będzie odpowiednia w całym budynku. – Nie zapominajmy przy tym, że woda poddawana procesowi odżelaziania i odmanganiania musi zostać wstępnie pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych. W tym celu zaleca się stosowanie filtra narurowego z wkładem sedymentacyjnym. Należy również pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej instalacji wodnej zasilającej urządzenie. Powinna ona zawierać hydrofor bezprzeponowy, oraz pompę o odpowiedniej wydajności - tłumaczy ekspert firmy UST-M.
Zwróćmy również uwagę na to, że woda z własnych ujęć może posiadać przeróżne skażenia bakteryjne. Ich występowanie może być determinowane nieszczelnym szambem u sąsiada lub po prostu zanieczyszczonym terenem. W tym wypadku najlepiej zainwestować w stacje uzdatniania ze specjalnym sterylizatorem. Przykładem takich urządzeń są Stacje Multi firmy UST-M.
Podobnie jest w przypadku zbyt twardej wody. Jeśli testy oraz odpowiednie badania laboratoryjne wykazały, że norma twardości, która wynosi 500 mg CaCO3/dm3, została przekroczona, wówczas powinniśmy zainstalować stację zmiękczającą. Urządzenie to poprawi jakość wody w całym budynku. Wystarczy, że raz w miesiącu wsypiemy do obudowy specjalne tabletki soli, które zregenerują złoże uzdatniające. Pamiętajmy jednak, że urządzenia te można stosować tylko do wody sieciowej pozbawionej zanieczyszczeń mikrobiologicznych.


Krok trzeci: zdrowie
Codzienne spożywanie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim pobudza metabolizm i poprawia trawienie, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wypłukuje z organizmu toksyny, a także poprawia wygląd skóry oraz redukuje cellulit. - Jeśli nie wypijemy wystarczającej ilości w ciągu dnia, będziemy czuli się znużeni, osłabieni, może także rozboleć nas głowa. Woda zawiera minerały bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu - mówi Zofia Czechowicz.

Jeśli planujemy spędzić urlop w domku letniskowym, pamiętajmy o tym, że woda z własnych źródeł może nie spełniać określonych norm. Zanim zaczniemy beztrosko wypoczywać, zatroszczmy się o jej jakość.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady