Sprzątanie przed Świętami: tych rzeczy nie zostawiaj na ostatnią chwilę!
Święta to najlepszy czas na spotkania z rodziną i najbliższymi. To jedna z niewielu chwil, kiedy dysponujemy większą ilością wolnego czasu. Zanim jednak przystroimy koszyczek, zjemy niedzielne śniadanie i tradycyjnie oblejemy się wodą, musimy się odpowiednio przygotować. Niezbędne okaże się przygotowanie pysznych potraw, jak i wykonanie szeregu prac porządkowych.
Kuchnia – serce domu
Z pewnością każdy z nas słyszał o tym, że kuchnia jest sercem domu – to w niej spędzamy najwięcej czasu, zwłaszcza przy przygotowywaniu potraw. Zanim jednak zabierzemy się za świąteczne przysmaki, musimy się przygotować. Odpowiednio wcześniej zabierzmy się za czyszczenie takich sprzętów jak lodówka czy piekarnik. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się soda oczyszczona, która w połączeniu z wodą zdziała cuda! Możemy wstawić do piekarnika żaroodporne naczynie wraz z mieszanką, która zacznie parować ze względu na wysoką temperaturę i osadzać się na ściankach. Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, skorzystajmy z… folii aluminiowej i mleczka do czyszczenia! Z folii ulepmy kulki, które posłużą nam za gąbkę, a mleczko dzięki substancjom czyszczącym pokona nawet największy bród.
– A kiedy już zabierzemy się za pieczenie czy gotowanie, miejmy przy sobie akcesoria, które szybko uratują nas z opresji. Przydatne będą wszelkiego rodzaju ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają stosowania detergentów. Świetnym rozwiązaniem jest również mop ze sprayem, który nie wymaga użycia wiadra i zawsze może być pod ręką (np. 1-2 Spray). Sprawdzi się również przy ostatnich szlifach przed przybyciem gości – radzi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.
Pokoje – małe królestwa, wielkie wyzwanie
Nie ważne, czy mamy małe, przytulne mieszkanie, czy duży dom na przedmieściach, prawda jest taka, że staramy się, żeby przed świętami każdy zakątek tej przestrzeni lśnił czystością. Mycie okien zaplanujmy odpowiednio wcześniej, a zyskamy więcej czasu na gotowanie czy pieczenie. Tej czynności niestety nie da się pominąć zupełnie, jednak można ją znacznie ułatwić. Z pewnością każdy z nas zna stare, babcine metody z wykorzystaniem octu, gliceryny, sody czy gazet. Skorzystajmy jednak z metod na miarę naszych czasów! – Mycie okien tradycyjną metodą jest dość czasochłonne. Dzięki elektrycznej ściągaczce nie musimy polerować szyb, wystarczy tylko umyć je płynem przeznaczonym do mycia szklanych powierzchni, a zanieczyszczenia zostaną zebrane przez urządzenie. Jeżeli wybierzemy model, który charakteryzuje się długą pracą i krótkim czasem ładowania (np. Windomatic), możemy umyć nawet 120 mkw. szklanych powierzchni! – mówi Piotr Piecha. Odpowiednio wcześniej zabierzmy się również za trzepanie czy pranie dywanów. Jeżeli nie chcemy używać agresywnych środków do prania, skorzystajmy z domowych sposobów. Dywan czy tapicerkę świetnie odświeży proszek do pieczenia lub soda. W przypadku proszku, uprzednio należy delikatnie zwilżyć powierzchnię. Po około godzinie lub dwóch, należy dokładnie odkurzyć dywan lub mebel.
Nie zapomnij o łazience
Łazienka to miejsce, o które dbamy systematycznie. Są jednak zakamarki lub elementy, które pozostawiamy na później i przypominamy sobie o nich podczas generalnych porządków. Do takich należy chociażby dokładne mycie płytek i przestrzeni za szafkami lub pralką. Nie ulegajmy złudzeniom, że co z oczu to z serca. Do mycia glazury z powodzeniem możemy użyć także elektrycznej ściągaczki do okien! Uprzednio wystarczy tylko umyć powierzchnię wodą z uniwersalnym płynem do mycia, a bród i nadmiar wody zostanie usunięty przez urządzenie. Nie zapominajmy o armaturze – nieestetyczne złogi kamienia i osadu, jakie się na niej znajdują nie są najlepszą wizytówką domu. Łazienka to miejsce, gdzie trafia prawie każdy z zaproszonych gości, zatem utrzymanie jej w należytej czystości to nasz obowiązek.
– Podczas prac warto wybierać takie rozwiązania, które są kompleksowe. Sięgnijmy zatem po produkty, które nie wymagają użycia dodatkowych detergentów. Zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Podczas porządków w łazience niezwykle przydatna okaże się ściereczka Anti-Kalk, która z łatwością usunie osad z baterii – wyjaśnia Piotr Piecha.
Im więcej prac wykonamy wcześniej, tym więcej czasu będziemy mogli przeznaczyć na spędzenie miłych chwil w gronie najbliższych. Święta to przecież nie tylko sprzątanie, gotowanie i pieczenie, ale przede wszystkim spotkania z rodziną i przyjaciółmi!
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam