Świetlówki tradycyjne vs. świetlówki LED linowe - co wybrać?

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W obecnych czasach coraz bardziej popularne staje się oświetlenie LED. Żarówki diodowe okazały się lepsze od swoich tradycyjnych sióstr pod wieloma względami. Są nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również niemal 100 razy bardziej wytrzymałe. Czy również w przypadku wymiany zwykłych świetlówek na świetlówki LED liniowe zmiany w poborze energii będą tak samo odczuwalne? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

 

Tradycyjne świetlówki - charakterystyka

Świetlówki liniowe to lampy fluorescencyjnej należące do grupy lamp wyładowczych, w których promieniowanie nadfioletowe powstaje na skutek wyładowania elektrycznego w oparach rtęci, zamieniane jest w światło.

Świetlówki liniowe powszechnie stosuje się w biurach, halach przemysłowych, placówkach handlowych i usługowych, szkołach, urzędach i wszędzie tam, gdzie od oświetlenia wymaga się wytrzymałości i niskiego poboru energii. Tradycyjne świetlówki są bowiem niezwykle funkcjonalnym źródłem światła, za sprawą wprowadzonym w ostatnich latach ulepszeniom technologicznym.

Niestety świetlówki posiadają również wady. Ich największym mankamentem jest niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. W ich środku znajdują się szkodliwe substancje tj. rtęć. Wraz z rozwojem technologii ich ilość zminimalizowano, jednakże nie można całkowicie pozbyć się szkodliwych substancji.

Kolejną wadą jest uzależnienie skuteczności emitowanego światła od temperatury powietrza. Wraz ze spadkiem temperatury spada również skuteczność świetlówki. Dlatego nie używa się ich w otwartych przestrzeniach.

 

Świetlówki LED liniowe

Głównym atutem nowoczesnych świetlówek LED jest ich żywotność, wynosząca średnio od 50 tys. do 90 tys. godzin. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych, w miejscach pracy przed komputerem. Zmniejszają efekt olśnienia, który powodują dyskomfort i spadek koncentracji pracowników.

Technologia LED ciągle się rozwija i sprawia, że źródła światła diodowego sprawdzają się w wielu miejscach, w których wymagana jest dokładnie dobrana do potrzeb barwa światła (drukarnie, muzea, gabinety zabiegowe lub dentystyczne, czy szklarnie).

Kolejną zaletą świetlówek LED liniowych jest ich odporność na niskie temperatury. Dlatego śmiało można je montować w otwartych przestrzeniach, na parkingach, w magazynach, czy chłodniach.

Energooszczędność

Zarówno tradycyjne świetlówki, jak i te wykonane w technologii LED mogą pochwalić się niskim poborem energii elektrycznej. Używając zwykłych świetlówek, można zaoszczędzić ok 30%, natomiast świetlówki LED liniowe pobierają nawet do 60% mniej energii.

Cena

Świetlówki wykonane w technologii LED nie należą niestety do najtańszych źródeł światła. Ich tradycyjne odpowiedniki kosztują prawie 10 razy mniej. Planując wymianę świetlówek na LED, należy wziąć pod uwagę, że koszty inwestycji zwrócą się na przestrzeni 1-3 lat. Wymianie muszą zostać poddane również oprawy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując, tradycyjne świetlówki wygrywają ze świetlówkami LED liniowymi jedynie pod względem ceny. W takich kategoriach jak energooszczędność, ekologiczność czy wytrzymałość w trudnych warunkach - LEDy wciąż nie mają sobie równych.

Polecane strony

Świetlówki LED
Tutaj znajdziesz bogatą ofertę świetlówek LED liniowych

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady