Tips & tricks: jak usprawnić prasowanie. Poznaj 6 niezawodnych sposobów

Gastrosfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Podobno są tacy, którzy uwielbiają prasować. Jednak dla większości z nas zdecydowanie nie jest to ulubione zajęcie. Nie dość, że zajmuje dużo czasu, to jeszcze wymaga sporo energii i dokładności. Dobra wiadomość jest taka, że proces prasowania można skrócić i znacznie ułatwić. Poznaj nasze triki!

 1. Jak sobie wypierzesz, tak wyprasujesz

Wiesz, że to, ile czasu spędzisz na prasowaniu, zależy od sposobu prania? Dlatego odpowiednio posegreguj tkaniny i nie ładuj pralki do pełna. To sprawi, że ubrania będą lepiej uprane i wypłukane, ale też mniej pogniecione. Nie ustawiaj też pralki na zbyt wysokie obroty, to dodatkowo wygniecie materiały i po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Ponadto podziel rzeczy: nie pierz tkanin lekkich z grubymi.

 

2. Rozwieś starannie na odpowiedniej suszarce 

Jeśli chcesz mieć mniej pracy z prasowaniem, zrezygnuj z suszenia w suszarce bębnowej. Rozwieś rzeczy na tradycyjnej suszarce i pozwól, aby zadziałała siła grawitacji, która do pewnego stopnia wygładzi materiały. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie: najpierw zdecydowanym ruchem strzepnij ubrania - to je rozprostuje, a następnie starannie rozwieś. No i najważniejsze, jeśli zależy Ci na trwałym ulepszeniu całego procesu, zainwestuj w odpowiednią suszarkę. - Warto wybrać model, który posiada grube aluminiowe druty. Zapobiegają one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, jednocześnie skracając prasowanie. Dobrym sposobem jest także wieszanie prania tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Susząc na zewnątrz warto ograniczyć wykorzystywanie klamerek, które tworzą nieestetyczne zagniecenia. Wewnątrz pomieszczeń najlepiej w ogóle z nich zrezygnować, a koszule i sukienki powiesić na wieszakach  - podpowiada Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.

3. Przygotuj stanowisko do prasowania i posegreguj ubrania

Jeśli do wyprasowania masz więcej niż jedną koszulę, przygotuj stanowisko pracy. Najlepiej rozłóż deskę w pobliżu szafy lub w garderobie. Posegreguj pranie w zależności od temperatury prasowania. Najpierw tkaniny, które wymagają niższej temperatury, następnie te o wyższej tolerancji na ciepło. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny na czekanie aż żelazko wystygnie. Sukienki, bluzki i koszule od razu wieszaj na wieszaki - będzie szybciej. Ale zanim rozmieścisz ubrania na półce, poczekaj aż wystygną i odparują - inaczej szybko się pogniotą.

4. Przyśpiesz prasowanie z dobrą deską

Żeby choć trochę polubić prasowanie, trzeba zapewnić sobie komfort pracy. Stara, niefunkcjonalna deska na pewno w tym nie pomoże. Natomiast ta odpowiednio dobrana już tak. Przed zakupem weź pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. - Szeroka deska sprawdzi się idealnie do prasowania firan i zasłon. Do prasowania ubrań wystarczy standardowy rozmiar blatu. Warto zwrócić uwagę na to, aby był zakończony zwężaną końcówką, która ułatwi prasowanie koszul. Przydatne mogą okazać się także antypoślizgowe stopery gwarantujące stabilność nawet na śliskiej powierzchni. Zastosowane w deskach gniazdka oraz antenki ułatwiają manewrowanie żelazkiem i zapobiegają plątaniu się kabla. Komfort użytkownikom zapewnia regulacja wysokości deski, pozwalająca na dopasowanie jej do wzrostu osoby prasującej - wyjaśnia ekspert Viledy.

 

5. Prasuj pełną parą z aluminiowym pokrowcem

Czas prasowania na pewno skróci zastosowanie specjalnego pokrowca na deskę. - Jeśli prasujemy dużo i często, warto wybrać specjalny pokrowiec odbijający ciepło (np. Total Reflect od Viledy), wyposażony w nieprzepuszczalną warstwę aluminiową. Zapewnia ona odbicie prawie 100% ciepła i pary z powrotem do prania. Prasuje się szybciej, krócej, a ubrania i tkaniny są idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek zagnieceń. I to bez ryzyka skraplania wody pod deską i jej kapania, nawet przy dużej ilości prania z użyciem stacji parowej czy żelazka na najwyższej temperaturze- wyjaśnia ekspert Viledy.  

Przed rozpoczęciem prasowania parą, wykonaj test na małym kawałku materiału. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę - rozprasuj ją na sucho.

6. Problem z zagnieceniami? Skorzystaj z zamrażalnika i krochmalu

Pomimo usilnych prób nie możesz wyprasować ubrań z lnu lub jeansu? Wypróbuj trik z zamrażalnikiem: wystarczy, że skropisz tkaninę wodą i włożysz do chłodziarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem wytworzy parę i poradzi sobie z rozprasowaniem nawet najtrudniejszych zagnieceń. Przy prasowaniu mankietów i kołnierzyków koszul wykorzystaj sposób naszych babć - krochmal. Dziś dostępny w nieco bardziej nowoczesnej formie spray’u. Rzeczy wyprasujesz nie tylko łatwiej, ale też dłużej nie będą się gniotły.  

Więcej informacji:www.vileda.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady