Trzy kroki do pięknych firan

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Delikatne tkaniny, z których zostały wykonane firany, wymagają specjalnego czyszczenia. Nie potrzeba jednak długotrwałej pracy czy trudno dostępnych produktów. Idealny wygląd można utrzymać w bardzo łatwy sposób.


Namaczanie to podstawa
Firany są niezwykle podatne na zabrudzenia takie jak kurz, dym papierosowy oraz tłuszcze. By dokładnie pozbyć się tych wszystkich zanieczyszczeń, musimy je najpierw namoczyć. Najlepiej zrobić to w dużej misce lub wannie, do której dodajemy płatki mydlane lub roztwór wybielającego proszku do prania – doradza Magda Tomaszewska, ekspert firmy Haft. Do tak przygotowanej kąpieli wkładamy firany ułożone w kostkę i moczymy je przez kilka godzin. Przy mocno widocznych plamach, namaczanie powinno trwać dłużej. Pamiętajmy również, by wymienić wodę w misce. Po namoczeniu firankę należy kilkakrotnie wypłukać, a następnie delikatnie wykręcić nadmiar wody – dodaje Magdalena Tomaszewska.


Odpowiednie pranie
Większość firan można z powodzeniem wyprać w pralce. W przypadku, gdy są one szczególnie delikatne warto skorzystać z woreczka do prania. Pamiętajmy, że temperatura wody nie powinna przekraczać 40°C. Unikajmy także mocnego wirowania. – podkreśla Magdalena Tomaszewska. Wilgotne firany wieszamy w oknie. - Mokry materiał nie wymaga prasowania, pod wpływem swojego ciężaru sam będzie się prostować – dodaje ekspert marki Haft. W niektórych przypadkach prasowanie jest jednak konieczne. Robimy to, gdy materiał jest jeszcze wilgotny. Dodatkowo, prasowanie wzdłuż nitki nie naruszy struktury firany.

Jakie firany wybrać?
Osoby, które chciałyby zmienić swoją dekorację okienną mogą rozważyć zakup firanki posiadającej specjalne wykończenie antyelektrostatyczne. Taki materiał mniej się elektryzuje i nie przyciąga kurzu. Warto także zwrócić uwagę na firany z wykończeniem zmiękczającym. Nie tylko dobrze się układają w oknie i są miłe w dotyku, ale również mniej się gniotą podczas prania, a w niektórych przypadkach nie trzeba ich w ogóle prasować.


Firany są wspaniałą dekoracją okna. Najlepiej będą się prezentować, gdy zadbamy o ich wygląd. Dodadzą wnętrzu ciepła i uroku, a pomieszczenie nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady