Wakacyjne remonty – jak pozbyć się rys i zacieków na ścianie?

Admin  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Lato poza okresem wakacyjnych wyjazdów to także sezon na remont wnętrz. Długie dni i ciepła pogoda sprzyjają realizacji prac wykończeniowych, na które wcześniej nie było czasu. Niezależnie od tego, czy planujemy tylko małe poprawki, czy też działania remontowe o większym zakresie, jednym z najczęstszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w domu lub mieszkaniu są rysy oraz zacieki. Jak się ich pozbyć, żeby cieszyć się pięknymi, gładkimi ścianami? Doradzają eksperci z Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

Zanim odświeżymy wygląd ścian: pomalujemy je na nowy, wymarzony kolor, pokryjemy tapetą lub innym dekoracjami, trzeba odpowiednio oczyścić, wyrównać i zagruntować podłoże. Ważne jest również, żeby zlikwidować przy tym ewentualne rysy i zacieki, które mogą zepsuć końcowy efekt naszych prac. Jak zrobić to sprawnie i skutecznie?

Usuwanie rys i ubytków na ścianach

Rysy na ścianach i suficie mogą powstawać z wielu powodów - od naturalnego osiadania budynku, poprzez uszkodzenia mechaniczne w trakcie codziennej eksploatacji mieszkania, aż po błędy wykonawcze. Jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta, to o różnego rodzaju zadrapania również nietrudno. Niezależnie od przyczyny, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam samodzielnie usunąć te defekty i przywrócić ścianom estetyczny wygląd.

Przed przystąpieniem do naprawy, przygotujmy niezbędne narzędzia i materiały. Potrzebne będą: szpachelka, papier ścierny o różnej gradacji, akryl szpachlowy lub gotowa masa naprawcza, pędzel oraz grunt do ścian. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia rys. Usuwamy więc wszelkie luźne fragmenty tynku lub farby za pomocą szpachelki, a następnie delikatnie szlifujemy i odpylamy starannie powierzchnię. Żeby wzmocnić podłoże, zalecane jest też jego zagruntowanie cienką warstwą gruntu.

Do uzupełnienia pęknięć  na tak przygotowanej powierzchni można następnie wykorzystać:

·         lekki akryl szpachlowy dostępny w kartuszu. Tego typu wyroby są łatwe w użyciu i obróbce, mogą być aplikowane w bardzo cienkiej warstwie i malowane już po kilkunastu minutach. Do wyciskania akrylu potrzebny będzie standardowy pistolet, stosowany np. do aplikacji silikonu. Końcówkę aplikatora obcinamy pod kątem w taki sposób, aby była dopasowana do szerokości wypełnianej spoiny. Po aplikacji powierzchnię pokrytą akrylem szpachlowym możemy wygładzić szpachelką zamoczoną w wodzie, pozostawić do wyschnięcia i pomalować

 

·         gotową masę naprawczą dostępną w niewielkim plastikowym opakowaniu. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się przy nieco większych ubytkach. Można też sięgnąć np. po wersję masy naprawczej z dodatkiem włókna szklanego, co zapewnia trwałe i elastyczne wiązanie. Do aplikacji potrzebna będzie szpachelka. W zależności od rodzaju produktu, po wykonaniu naprawy konieczne może być jeszcze nałożenie warstwy wierzchniej w postaci gotowej masy wykończeniowej

 

- Rozwiązania takie jak akryl szpachlowy i gotowe masy naprawcze można również wykorzystać do wypełnienia i zamaskowania drobnych ubytków w ścianach np. miejsc po wkrętach lub gwoździach. Wyrób nakładamy równomiernie, żeby precyzyjnie wypełnić szczeliny. Pamiętajmy przy tym, żeby zawsze stosować się do zaleceń zawartych w karcie technicznej lub na opakowaniu danego produktu, co pomoże uzyskać oczekiwany efekt - podkreśla Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

W przypadku większych szczelin, np. w ścianie nośnej budynku, gdzie pęknięcie biegnie przez całą wysokość muru, nie powinniśmy działać na własną rękę, tylko zgłosić sprawę fachowcowi. Takie uszkodzenia mogą być bowiem oznaką przeciążenia konstrukcji obiektu i muszą być dokładnie sprawdzone oraz naprawione w profesjonalny sposób.

Usuwanie zacieków na ścianach i sufitach

Poza pęknięciami oraz ubytkami, wygląd ścian i sufitów w naszym domu mogą również szpecić zacieki. Są oneczęsto wynikiem zalania, nieszczelności dachów, rur czy instalacji wodnych. Mogą także powstawać na skutek kondensacji wilgoci. Jak je skutecznie usunąć?

Najpierw trzeba zlokalizować i usunąć przyczynę powstawania zacieków, gdyż w innym razie mimo, że się napracujemy, problem może powrócić. Ustalmy więc, co jest źródłem zawilgocenia - czy był to jednorazowy przypadek (np. zalanie przez sąsiada z góry), czy też sytuacja się powtarza przy większych opadach deszczu. Następnie dokładnie oczyszczamy powierzchnię z zaciekiem z użyciem wilgotnej szmatki lub, przy silniejszych plamach, delikatnego detergentu. Zbadajmy również, czy zacieki nie spowodowały uszkodzenia tynku - jeśli tak się stało, to szlifujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem usuwamy luźne fragmenty i całość dokładnie odpylamy.

Gdy ściana jest całkowicie sucha, możemy ją pokryć preparatem gruntującym lub specjalną farbą podkładową izolującą plamy. Skutecznie „odcina” ona zabrudzenia, a jednocześnie zabezpiecza podłoże przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Farbę nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej w dwóch warstwach), a następnie malujemy ścianę wybraną farbą nawierzchniową lub wykańczamy w inny sposób.

Samodzielne pozbycie się rys i zacieków na ścianach oraz sufitach nie jest trudnym zadaniem, jeśli podejdziemy do niego z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie podłoża, w tym jego zagruntowanie, oraz użycie dobrze dobranych materiałów naprawczych. Dzięki tym prostym krokom, szybko zmienimy wygląd wnętrz naszego domu i mieszkania. Potem będziemy mogli wykorzystać inspiracje z wakacyjnych wyjazdów i na nowo udekorować odświeżone ściany w nowej kolorystyce.

 

***

Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów farb, klejów, pian i silikonów, a także dostawców surowców w tym obszarze. PZPFiK reprezentuje branżę w kraju i za granicą, aktywnie wspiera jej rozwój i współpracuje z organami oraz instytucjami państwowymi i europejskimi w zakresie rozwiązań legislacyjnych. Związek inicjuje i wspiera programy oraz działania promujące odpowiedzialny biznes, w tym budowanie postaw proekologicznych, zarówno wśród samych producentów, dystrybutorów, pracowników branży jak i odbiorców końcowych.

PZPFiK należy do CEPE (Europejska Rada Przemysłu Farb, Farb Drukarskich i Barwników) oraz FEICA (Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Klejów i Uszczelniaczy).

Strona internetowa PZPFiK: pzpfik.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: