Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

newss  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wavin Ventiza – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – to system, który do tej pory obejmował kompaktowe jednostki centralne, przeznaczone do budownictwa jednorodzinnego, a obecnie został poszerzony o elementy do dystrybucji powietrza, takie jak: kanały i kształtki wykonane z EPP, modułowe rozdzielacze czy nagrzewnica wstępna.Wavin Ventiza - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to system, który do tej pory obejmował kompaktowe jednostki centralne, przeznaczone do budownictwa jednorodzinnego, a obecnie został poszerzony o elementy do dystrybucji powietrza, takie jak: kanały i kształtki wykonane z EPP, modułowe rozdzielacze czy nagrzewnica wstępna. Uzupełniona oferta Wavin Ventiza stanowi obecnie kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kompatybilny z systemem sterowania Sentio.

System dystrybucji powietrza Wavin Ventiza

# KANAŁY I KSZTAŁTKI Z EPP

Wavin rozszerzył swój dotychczasowy typoszereg produktów przeznaczonych do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o system dystrybucji powietrza, który obejmuje m.in. kanały i kształtki wykonane z EPP (polipropylen spieniony). Rozszerzenie oferty Wavin Ventiza o nową grupę produktów sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla instalatorów, ponieważ zawiera kompatybilne elementy, które tworzą kompletny system rekuperacji. Wprowadzone do oferty kanały i kształtki wykonane z EPP służą do rozprowadzania powietrza pomiędzy: czerpnią, wyrzutnią i jednostką centralną.

 - To bardzo ważne elementy sieci kanałów wentylacyjnych, dlatego ten fragment instalacji ma szczególne znaczenie w kontekście sprawności całego układu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nieodpowiednia izolacja termiczna na tym odcinku może powodować niższą efektywność pracy całego urządzenia, tymczasem zastosowanie elementów wykonanych z EPP gwarantuje izolacyjność termiczną i akustyczną na odpowiednim poziomie. Polipropylen spieniony (EPP) to materiał wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Instalatorzy systemów wentylacji mechanicznej docenią także jego bardzo niską wagę oraz łatwy montaż kanałów i kształtek z EPP - oparty na zastosowaniu elementów łączonych, bez konieczności używania dodatkowych łączników czy klejów - mówi Tomasz Knap, Product Manager ICS w firmie Wavin Polska.
# ROZDZIELACZE I SKRZYNKI ROZPRĘŻNE

Swoistym sercem systemu dystrybucji powietrza jest system skrzynek rozdzielaczowych, za pomocą którego strumień czystego powietrza jest kierowany do odpowiednich pomieszczeń. Rozszerzona oferta Wavin Ventiza obejmuje rozdzielacze wykonane w sposób modułowy, dzięki czemu możliwa jest zmiana ich konfiguracji jeszcze na etapie instalacji systemu. Elementy wymienne układu wentylacyjnego, takie jak: króćce przyłączeniowe, zaślepki czy panele boczne, również można stosować  w elastyczny sposób (w celu uzyskania najbardziej pożądanej konfiguracji). Co ważne, skrzynki rozprężne czy rozdzielaczowe są niewielkie - wysokość korpusu to nieco ponad 8 cm. Umożliwia to ich bezproblemowy montaż w sufitach podwieszanych czy w konstrukcjach stropów. Natomiast w przypadku dużych obiektów istnieje możliwość łączenia skrzynek poziomo lub pionowo, w celu zwiększenia liczby dostępnych króćców przyłączeniowych.# PRZEWODY WENTYLACYJNE


Kompletny system dystrybucji powietrza Wavin Ventiza umożliwia szybki i bezproblemowy montaż instalacji wentylacji mechanicznej w budynku. Jednym z głównych elementów systemu są wysokiej klasy, elastyczne przewody wentylacyjne o średnicy 75 mm, które dostarczają świeże powietrze do tzw. pomieszczeń czystych (np. salon, sypialnie) i odbierają zużyte powietrze z takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. W przewodach tych, już na etapie produkcji, zastosowano specjalny dodatek funkcyjny Spectra, dzięki któremu wewnętrzna ścianka końcowego produktu ma właściwości bakteriostatyczne i grzybostatyczne (stężenie umożliwiające uzyskanie wysokiej ochrony mikrobiologicznej), a także właściwości antystatyczne, które ograniczają osiadanie i gromadzenie się kurzu na ściankach przewodów. Ponadto bardzo duża elastyczność przewodów wentylacyjnych Wavin Ventiza umożliwia ich łatwe i bezproblemowe rozprowadzenie w budynku - bez konieczności stosowania dodatkowych elementów, np. łączników czy kształtek. Konstrukcja rur zapewnia także dużą wytrzymałość mechaniczną na ściskanie (powyżej 500 N), co umożliwia zalanie ich betonem konstrukcyjnym na etapie prac budowlanych.
# NAWIEWNIKI POWIETRZA

Zakończenia systemu dystrybucji powietrza składają się z estetycznych elementów nawiewnych i wyciągowych w postaci anemostatów z regulacją przepływu powietrza. W ofercie Wavin dostępnych jest kilka typów anemostatów - od standardowych, po modele wyróżniające się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem.

# NAGRZEWNICA WSTĘPNA

Rozszerzona oferta Wavin Ventiza umożliwia także dodatkowe podłączenie elektrycznej, modułowej nagrzewnicy wstępnej z regulowaną mocą grzewczą. Dzięki temu elementowi zimne powietrze, pobierane z zewnątrz, jest wstępnie ogrzewane.Obudowa nagrzewnicy z oferty Wavin Ventiza wykonana jest z blachy powlekanej alucynkiem, a króćce przyłączeniowe wyposażono w uszczelkę gumową, służącą do szczelnego połączenia nagrzewnicy z systemem kanałów wentylacyjnych. W nagrzewnicach zastosowano elementy grzejne (wykonane ze stali nierdzewnej) wyposażone w 2 termostaty (połączone szeregowo z elementem grzejnym), które zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem. Pierwszy stopień zabezpieczenia stanowi automatycznie resetowany termostat z nastawą 60°C, który kontroluje temperaturę powietrza na wyjściu z nagrzewnicy. Drugi stopień zabezpieczenia stanowi termostat z nastawą 100°C (z manualnym resetowaniem), który służy do odcięcia napięcia zasilającego w przypadku przegrzania urządzenia.

# INTELIGENTNE PRZEPUSTNICE I AKCESORIA DODATKOWE

W skład systemu dystrybucji powietrza wchodzą także wbudowane przepustnice tłumiąco-regulacyjne, a także czerpnie i wyrzutnie powietrza wyposażone w siatki przeciw owadom. Uzupełnieniem systemu dystrybucji powietrza Wavin Ventiza jest także gama akcesoriów dodatkowych, takich jak:

• króciec z przyłączem bocznym oraz kompatybilne z nim zaślepki - umożliwia modyfikację rozdzielacza głównego;
• nożyk do cięcia rur elastycznych - gwarantuje szybkie i równe cięcie przewodu wentylacyjnego;
• uszczelki obwodowe i łączniki kanałów wentylacyjnych;
• tłumiki (regulujący i elastyczny) - służą do wytłumienia i regulacji przepływu powietrza lub do redukcji rozprzestrzeniania się hałasu przez sieć kanałów wentylacyjnych na drodze od urządzenia do pomieszczeń mieszkalnych.

Wavin Ventiza - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła


Oferta Wavin Ventiza oparta jest m.in. na wszechstronnych i kompaktowych jednostkach centralnych, przeznaczonych do budownictwa jednorodzinnego, o przepływach powietrza od 217 do 640 m3/h przy 100 Pa (w zależności od modelu). Ich wnętrze wykonane jest z EPP, co gwarantuje cichą pracę całego systemu wentylacyjnego oraz wysoką izolacyjność termiczną jego obudowy (centrale mogą być  montowane nawet w nieogrzewanych przestrzeniach). Do głównych zalet central Wavin Ventiza należą:

• wysoka sprawność odzysku ciepła (dzięki zastosowaniu wymiennika krzyżowego przeciwprądowego);
• bardzo niskie zużycie prądu (do 0,65 W/l/s);
• inteligentna ochrona przed zamarzaniem (stopniowa redukcja ilości powietrza nawiewanego zapobiega zamarzaniu jednostki);
• wyposażenie w automatykę sterującą pracą urządzenia (na podstawie wskazania wbudowanego czujnika wilgotności) z bezpotencjałowymi stykami sterującymi, które umożliwiają przełączanie urządzenia według indywidualnych potrzeb (np. tryby: gotowanie, łazienka, wakacje);
• możliwość zastosowania opcjonalnego wymiennika entalpicznego;
• ultraniska waga urządzeń;
• łatwa instalacja i obsługa;
• wspornik montażowy Quick fix w komplecie.Ponadto rekuperacja Wavin Ventiza może być sterowana za pomocą systemu Sentio - przy pomocy sterownika ściennego, a także aplikacji mobilnej. System Sentio może sterować nie tylko wentylacją, ale również ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami, a nawet: roletami, bramą garażową, oświetleniem itp. A zatem wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła Wavin Ventiza może być  podłączona do systemu sterowania inteligentnym domem i stanowić jeden z jego elementów.
 
- Centrale z serii Ventiza są w pełni kompatybilne z inteligentnym systemem sterowania ogrzewaniem podłogowym Sentio. Integracja tych dwóch systemów to wyjątkowe połączenie, bo dzięki zastosowaniu jednego sterownika można kontrolować i regulować
 temperaturę wszystkich pomieszczeń. Podnosi to komfort cieplny, ale także ułatwia obsługę poszczególnych systemów, dzięki zastosowaniu jednego sterownika lub aplikacji mobilnej w telefonie, służącej do obsługi wszystkich urządzeń. To wygodne rozwiązanie pozwala też zmniejszyć koszty na etapie realizacji inwestycji - eliminuje bowiem potrzebę instalacji dwóch niezależnych systemów sterowania - podsumowuje Tomasz Knap.

Oferta Wavin z zakresu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stanowi zatem kompletny system. Tworzą go przemyślane rozwiązania, oferowane przez producenta w rozsądnej cenie, które wyróżnia jakość oraz najlepsze parametry techniczne.

O grupie Orbia
Orbia kieruje się wspólnym celem - poprawą poziomu życia na całym świecie. Firma działa w sektorach: rozwiązań polimerowych (Vestolit i Alphagary), budowlanym i infrastrukturalnym (Wavin), w rolnictwie precyzyjnym (Netafim), w sektorze rozwiązań dla łączności (Dura-Line) oraz w produkcji i dostawie produktów fluorowych (Koura). Pięć grup biznesowych Orbia koncentruje się na wspólnych celach: zwiększaniu dobrostanu ludzi i rozwiązaniach służących zachowaniu ich zdrowia, przygotowywaniu miast do wyzwań przyszłości i unowocześnianiu budownictwa, wspieraniu zaopatrzenia w żywność i wodę, zapewnianiu społecznościom dostępu do informacji oraz przyspieszaniu przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym za pomocą podstawowych i zaawansowanych materiałów, produktów specjalistycznych i innowacyjnych rozwiązań.

Orbia zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie, prowadzi działalność handlową w ponad 110 i działalność operacyjną w ponad 50 krajach, z międzynarodowymi siedzibami w: Bostonie, Meksyku, Amsterdamie i Tel Awiwie. W 2022 roku firma wygenerowała przychody na poziomie 9,6 mld USD.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową: www.orbia.com .

O Wavin
Wavin należy do grupy Orbia i jest dostawcą innowacyjnych rozwiązań dla światowego przemysłu budowlano-infrastrukturalnego. Firma, dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w rozwijaniu swoich produktów, przyczynia się do polepszenia funkcjonowania ludzi na całym świecie - poprzez budowę zdrowego, zrównoważonego środowiska do życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę zaopatrzenia w wodę, zapewnienie dostępu do urządzeń sanitarnych, tworzenie miast odpornych na zmiany klimatu, czy też projektowanie wygodnych przestrzeni mieszkalnych, Wavin współpracuje z jednostkami samorządowymi, inwestorami, projektantami i wykonawcami, aby wspierać społeczności, budownictwo i infrastrukturę w przygotowywaniu się do wyzwań przyszłości. Wavin zatrudnia ponad 12 tys. pracowników w około 65 zakładach produkcyjnych na całym świecie, obsługując ponad 80 krajów za pośrednictwem globalnej sieci sprzedaży i dystrybucji.

 

 Wavin
press box 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: