Zabezpieczenia przeciwśniegowe – warto o nich pamiętać

Gastrosfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Tegoroczna zima, choć rozpoczęła się na dobre całkiem niedawno, nie jednemu z nas  przysporzyła już niemałych kłopotów. Jednym z największych zagrożeń jakie możemy spotkać to zalegający śnieg na dachu. Mokry i ciężki tworzy ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych, samochodów jak i samego budynku. Warto zatem zainwestować w śniegołapy. 

Z ogromnym zagrożeniem wynikającym z opadów muszą liczyć się właściciele dachów płaskich. I nie ważne czy mamy do czynienia z ogromną halą produkcyjną, czy też z domkiem jednorodzinnym. Nie powinniśmy również pozostawiać bez nadzoru budynków, których dachy są strome i spadziste - tutaj ogromnie ważne są dodatkowe zabezpieczenia. Jednak bez względu na powierzchnię należy pamiętać o tym, że zalegający śnieg jest bardzo ciężki! Jego ciężar szczególnie zwiększa się w czasie chwilowych odwilży, podczas których ulega topnieniu, a następnie przemienia się w lód.

Niebezpieczeństwo dla otoczenia i samej konstrukcji

Tak ciężka bryła, jaką jest lód, znacznie obciąża konstrukcję dachu. Nawet przy prawidłowo położonej połaci, może ona ulec trwałym uszkodzeniom, które później będą skutkować drogimi i uciążliwymi naprawami. Nagłe zsunięcie się ciężkiego śniegu stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, roślin czy zaparkowanych samochodów. Co więcej, uszkodzeniu może ulec również system rynnowy, czy nawet sama elewacja. Ratunkiem w tej sytuacji są śniegochwyty. To elastyczne elementy wykonane z blachy, które właściwie zamontowane i rozmieszczone na połaci, dają gwarancję ochrony przed zsuwającym się śniegiem. - Akcesoria można zamontować na wierzchołkach trapezu lub na fali blachodachówki. Ilość i sposób rozmieszczenia śniegochwytów musi być dopasowany do projektu dachu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch szeregów śniegochwytów. Pierwszy szereg ok. 50 cm nad rynną, drugi ok. 40 cm wyżej zachowując naprzemienność. Jeżeli połać ma długość większą niż 5 m zaleca się zamontowanie trzeciego szeregu tak, by długość niezabezpieczonej powierzchni nie przekroczyła 4 m - tłumaczy Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.

Natomiast drugim sposobem jest nieregularne rozłożenie sniegołapów na całej połaci w taki sposób, aby każdy z nich utrzymywał śnieg z około z dwóch metrów powierzchni dachu na swojej szerokości.

 

Regulacje prawne - czy zdajesz sobie z nich sprawę?

Nie każdy z nas o tym wie, że obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane. Istnieje w nim zapis, zgodnie z którym właściciel nieruchomości jest zobligowany do zapewnienia tzw. „bezpiecznego obejścia”. Zgodnie z art. 61. musimy zadbać o to, aby w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych, użytkowanie budynku było w pełni bezpieczne. W praktyce oznacza to tyle, że w przy dużych opadach śniegu i jego zaleganiu na dachu (powyżej 15 cm pokrywy), musimy niezwłocznie go usunąć. Szczególny nacisk kładziony jest na odśnieżanie budynków wielkopowierzchniowych, takich jak hipermarkety czy hale produkcyjne. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do nawet 5 000zł!

Pamiętajmy jednak, że odśnieżanie dachu, w szczególności takiego, który zachowuje ostre skosy i ma dużą powierzchnię, jest niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej ekipy, która w profesjonalny sposób zajmie się oczyszczeniem połaci.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Roman | 2020-05-29 20:44
Dobrze, że w artykule wspomniano również o halach produkcyjnych i przemysłowych, których odśnieżanie bywa sporym problemem z uwagi na sporą powierzchnię. Płaski dach sprzyja gromadzeniu się śniegu, ale w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji nowoczesne technologie np. dachy pneumatyczne. Oczywiście trzeba za nie dodatkowo zapłacić, jednak jest to absolutna podstawa. Nie każdy wie, że w Polsce wyróżnia się strefy śniegowe - w zależności od obszaru intensywność opadów jest inna. Potencjalne obciążenia konstrukcji muszą zostać uwzględnione już na etapie projektowania. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, to warto zajrzeć na https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-namiotow... Opisano tam, jak kształtuje się cena w zależności od stosowanych rozwiązań.

Najnowsze porady