Zakup mieszkania – co dalej? Radzimy, jak sprawnie zaprojektować i wykończyć wnętrze

J2CD  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wraz z odbiorem mieszkania i dopełnieniem wszelkich formalności związanych z przeniesieniem praw do lokalu, rozpoczyna się ważny etap dla jego właścicieli - urządzanie wnętrz. Od przebiegu tego procesu zależy m.in. to, w jakim czasie nabywcy będą mogli wprowadzić się do nowego mieszkania lub je wynająć. Podpowiadamy, jak sprawnie zrealizować wizję o wymarzonym domu - zgodnie z projektem, założonymi terminami, bez zmartwień o zakup materiałów czy dostępność podwykonawców.

Wyścig z czasem

Urządzenie mieszkania to spore wyzwanie dla właścicieli. Po pierwsze - wymaga przygotowań, zaplanowania budżetu, dokonania dokładnych pomiarów i wyliczeń. Po drugie - jest przedsięwzięciem czaso- i pracochłonnym, zarówno na początku, kiedy poszukujemy inspiracji, jak i podczas samej realizacji. Wystarczy wymienić konieczność samodzielnego wyboru i zakupu materiałów wykończeniowych - od instalacji po płytki i AGD, przygotowania harmonogramu prac poszczególnych fachowców czy w końcu ich nadzorowania, by emocje związane z nabyciem nowego mieszkania nieco ostygły.

Trzecim, a zarazem najtrudniejszym wyzwaniem jest znalezienie sprawdzonych, doświadczonych i rzetelnych podwykonawców, na których nie trzeba czekać miesiącami. Mogłoby się wydawać, że rosnąca popularność projektantów wnętrz, a tym samym coraz większa dostępność świadczonych usług, ułatwia proces aranżacji mieszkania. To prawda. Jednak z drugiej strony coraz trudniej zgrać terminy poszczególnych ekip czy znaleźć wykonawcę, który w krótkim czasie zajmie się wykończeniem mieszkania. Dostępność osób odpowiedzialnych za projekt i jego realizację mają kluczowe znaczenie. Od tego zależy bowiem, jak szybko wprowadzimy się do nowego mieszkania - eliminując koszty ponoszone z tytułu dotychczasowego lokum - lub zaczniemy osiągać zyski z wynajmu - mówi Lena Kwietniewska, architekt pracowni KODO.

Kto nas urządzi

Jak poradzić sobie z całym procesem urządzania wnętrz - od projektu po wykończenie? Czy jedyną opcją jest poszukiwanie fachowców odpowiedzialnych za poszczególne etapy, dogrywanie terminów i nadzór nad przebiegiem prac? Kosztem czasu, spokoju, radości z zakupu nowego domu… Można inaczej.

Popularne w ostatnim czasie programy telewizyjne o aranżacji wnętrz zrodziły nowe wyobrażenie tego, jak wygląda, lub powinien wyglądać, remont i urządzanie mieszkania. Kluczową rolę odgrywa w nich zespół zgranych, doświadczonych fachowców, w tym projektantów, glazurników, malarzy czy instalatorów, którzy odbierają od właścicieli klucze i w krótkim czasie spełniają wizję o pięknym mieszkaniu. Właściciele marzą przede wszystkim o jednym - zdjęciu z barków całego ciężaru związanego z wykończeniem, czyli poszukiwaniem, zakupami, logistyką czy pracami porządkowymi. Na szczęście dzięki kompleksowej usłudze, obejmującej zarówno projektowanie, jak i realizację, wizja z ekranów telewizyjnych staje się coraz częściej także rzeczywistością - mówi architekt pracowni KODO.

Jak wygląda proces urządzania mieszkania w ramach tego typu usług i co dzięki nim możemy zyskać? Warto przyjrzeć się bliżej.

Projekt i wykończenie w jednych rękach

W ramach kompleksowej usługi projektowania i realizacji wnętrz możemy wydzielić kilka etapów. Pierwszym z nich jest podpisanie umowy, w której określony jest m.in. zakres prac, koszty i czas realizacji. Dzięki temu mamy pewność terminu, jak również tego, że założony na początku budżet nie wymknie się spod kontroli. W kolejnym etapie otrzymujemy do dyspozycji projektanta, który, bazując na swoim doświadczeniu i znajomości rynku, doradza w zakresie materiałów, trendów i funkcjonalności rozwiązań - trzymając się budżetu i założeń umowy. Po zaakceptowaniu przez nas projektu rozpoczyna się z kolei proces realizacji, nad którym czuwa dedykowany opiekun.

Oszczędność czasu i brak konieczności poszukiwania fachowców o różnych specjalizacjach - to tylko wybrane korzyści płynące z tego typu usług. Firma przejmuje cały proces związany z zakupem i poszukiwaniem materiałów, transportem i pracami porządkowymi. Dużą wartością dla właścicieli są także oszczędności w zakresie kosztów zakupu materiałów, sięgające nawet kilkunastu procent. Budżet jest zawsze pod kontrolą, a dwuletnia rękojmia to gwarancja bezpieczeństwa i pewność inwestycji - mówi Lena Kwietniewska z pracowni KODO.

Czas realizacji, w porównaniu do sytuacji, gdy na własną rękę poszukujemy poszczególnych podwykonawców, jest znacznie krótszy i może wynieść nawet kilka tygodni. Co więcej, kompleksowość usługi sprawia, że finalny efekt jest zgodny z założeniami projektu. Dużą zaletą jest także wsparcie już na etapie zakupu mieszkania. W takiej sytuacji możemy liczyć m.in. na pomoc w zakresie kwestii formalnych, wyboru konkretnej inwestycji czy oceny funkcjonalności rozkładu pomieszczeń w lokalu.

Pracy związanej z urządzeniem nowego mieszkania jest całe mnóstwo - od kwestii budżetowych, projektowych, wyboru i zakupów materiałów, po znalezienie ekip budowlanych i zgranie terminów. Dlatego warto zastanowić się, czy chcemy poświęcać swój czas i energię na samodzielną realizację tego przedsięwzięcia. Może wygodniej i pewniej będzie przekazać cały ten proces ekspertom? My w tym czasie będziemy mogli skupić się na planowaniu nowego życia w nowym domu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady