Na czym polega e-learning?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

E-learning to technika nauczania/uczenia się i szkolenia, wykorzystująca dostępne media elektroniczne: Internet, telewizję interaktywną, przekazy satelitarne oraz CD-ROMy. Taka forma nauczania umożliwia kończenie kursów i studiów, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z wykładowcą/trenerem. W Polsce e-learning występuje również pod takimi nazwami jak: e-kurs, e-kształcenie czy zdalne nauczanie.

Na czym polega e-learning?

System e-learningowy umożliwia naukę w dowolnym miejscu i czasie, przy praktycznie nieograniczonej indywidualizacji przebiegu szkolenia. Uczestnicy kursu mogą samodzielnie wybierać preferowany format dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania. E-learning może odnosić się do edukacyjnych stron internetowych, udostępniających m.in.: scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeniowe lub interaktywne zadania dla dzieci.

W wielu firmach stosuje się tzw. blended-learning, czyli system łączący zalety tradycyjnego oraz e-learningowego kursu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne przy szkoleniu ustawicznym kadry, a także przy tworzeniu symulacji kluczowych sytuacji biznesowych.

Nauczanie języka obcego na odległość pozwala dobrze zrozumieć słowo pisane i tekst mówiony, a także formułować wypowiedzi ustne i pisemne czy poprawić wymowę. Dzięki nieograniczonemu w czasie dostępowi do e-learningowego szkolenia oraz możliwości powtarzania każdego ćwiczenia w miejscu i okolicznościach najbardziej odpowiadających uczestnikom kursu, można osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty.

Aby wziąć udział w e-kursie należy posiadać komputer i stałe łącze z Internetem. W "wirtualnej uczelni" każdy może kontaktować się z wykładowcami oraz kolegami z grupy. Platforma e-learningowa daje możliwość uczestniczenia w dyskusjach na forum, zadawania pytań, wysyłania e-maili, rozmawiania z osobą prowadzącą zajęcia na czacie, itp.

Zalety e-learningu:

  • elastyczny czas nauki - można wybrać dogodny dla siebie czas nauki, bez konieczności odrywania się od codziennych zajęć;
  • tempo nauki - dostosowane jest do indywidualnych możliwości percepcyjnych oraz aktualnego poziomu wiedzy kursanta;
  • dostęp do baz wiedzy, szkoleń i innych pomocy - dzięki temu zwiększa się możliwość samokształcenia i rozwijania umiejętności;
  • korzystanie z materiału audiowizualnego - informacje można odtwarzać, przewijać, itp.

Oprócz powyższych, e-learning pozwala zminimalizować strach i nieśmiałość, które mogłyby pojawić się w tradycyjnej klasie. W działalności firm największą zaletą zdalnego nauczania jest oszczędność pieniędzy, polegająca na eliminacji kosztów związanych z prowadzeniem szkoleń w sposób tradycyjny, czyli z honorarium trenera, wynajęciem ośrodka szkoleniowego, zakwaterowaniem, wyżywieniem, itd.

E-kursy to dobre rozwiązanie dla osób zmotywowanych, zdyscyplinowanych i dobrze zorganizowanych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~blanche | 2014-01-29 11:15
Technologia idzie do przodu, co widać w niektórych branżach jak szkolenia. Każdy sposób jest dobry, aby zdobyć nowe uprawnienia. Polecam też lekturę tego tekstu: http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/nauka-bez-wychodzenia...

Najnowsze porady