Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, która dotyczy ludzi w różnym wieku niezależnie od płci. Krawędzie paznokci lub ich rogi wrastają w skórę powodująca zaczerwienienie, opuchnięcie lub wrażliwość. W niektórych przypadkach wrastanie paznokci powoduje krwawienie, co zwiększa ryzyko infekcji.

Przyczyny

Za najczęstszą przyczynę tego problemu uważa się nieprawidłowe obcinanie paznokci, a także noszenie źle dopasowanych butów. Ponadto, wśród przyczyn wrastania paznokci wymienia się:

  • ćwiczenia fizyczne, które wywierają duży nacisk na stopę;
  • uderzenia, przytrzaśnięcia;
  • nieodpowiednia motoryka chodu.

Leczenie

W momencie pojawienia się bólu należy czym prędzej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie wypisze skierowanie do chirurga. Dopiero ten oczyści paznokieć, a w przypadku infekcji - za pomocą odpowiednich narzędzi przytnie go. Po oczyszczeniu rany, chirurg zastosuje płyn antyseptyczny i zaleci antybiotyk, jeśli wystąpi taka konieczność. Profesjonalnie wykonany zabieg jest całkowicie bezbolesny - po oczyszczeniu paznokcia pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu w ogóle nie odczuwa bólu. Po usunięciu paznokcia, wykluczone  jest nadwyrężanie stopy przez okres co najmniej kilku tygodni. Chodzenie również powinno być ograniczone do minimum (w pierwszych dniach po zabiegu może pojawić się krew). Proces odrastania usuniętej części paznokcia może trwać nawet kilka miesięcy.

Profilaktyka

Aby zapobiec problemowi, paznokcie należy przycinać w linii prostej, za pomocą obcinacza. Brud zgromadzony pod nimi należy usuwać wacikiem nasączonym spirytusem (nigdy ostrymi narzędziami). Jeśli paznokcie są twarde należy je najpierw umyć, a dopiero potem obcinać. Warto przemywać paznokcie płynem przeciw wrastaniu. Do skutecznych preparatów należą m.in.:

  1. Scholl, płyn zmiękczający twarde paznokcie, zapobiegający wrastaniu - szybko i skutecznie zmiękcza nawet najbardziej twarde paznokcie, ułatwiając ich obcinanie. Redukuje dyskomfort związany z obcinaniem twardych paznokci i pomaga zapobiegać ich wrastaniu. Ułatwia obcinanie zgrubiałych paznokci, zmiękczając je o ok. 30% już w 10 minut. Receptura została wzbogacona o prowitaminę B5.
  2. Suproderm, płyn zapobiegający wrastaniu paznokci - składniki zawarte w preparacie zmiękczają twarde paznokcie, redukują dyskomfort spowodowany naciskiem i wrastaniem paznokcia w skórę, a także wspomagają doprowadzenie paznokcia do właściwego stanu.
  3. TO, płyn na wrastające paznokcie - dzięki swojemu składowi zmiękcza twarde paznokcie i redukuje uczucie dyskomfortu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady