Jak wybrać perfumy?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wybór perfum to sprawa indywidualna, dlatego przy ich zakupie nie pomogą nawet rady najlepszych przyjaciół. Aby podjąć właściwą decyzję i wybrać ulubiony zapach, należy przetestować perfumy samodzielnie.

Rodzaje perfum

Perfumy w potocznym znaczeniu odnoszą się do każdego rodzaju płynnych kosmetyków nadających ciału zapach. W profesjonalnym nazewnictwie można wyróżnić, ze względu na zawartość olejków zapachowych, następujące rodzaje tych substancji:

  1. Perfumy - zawierają od 15 do 40% olejków zapachowych, które są rozpuszczone w alkoholu; dzięki temu są bardzo długotrwałe. Zamknięte w unikalnych flakonach, przyciągają uwagę, a ich zapach jest wyjątkowy i intensywny. Oryginalne perfumy są jednak drogie i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup.
  2. Woda perfumowana - popularny rodzaj perfum, w których ilość procentowa kompozycji zapachowej wynosi od 10 do 15%. W znacznej mierze, wody perfumowane są produkowane i dedykowane dla kobiet.
  3. Woda toaletowa - równie popularna jak woda perfumowana, ale zawiera mniejszą ilość nut zapachowych - od 4 do 10% ich stężenia (co za tym idzie, jest tańsza). Można ją kupić w każdej drogerii, a ostatnio często słyszy się o skoncentrowanej wodzie toaletowej - użyta w jej produkcji czystsza forma składników, pozwala uzyskać zapach o większej wyrazistości.
  4. Woda kolońska - zawiera od 3 do 5% olejków zapachowych, rozpuszczonych w sporym stężeniu alkoholu (ok. 80%). Woda kolońska jest często mylona z toaletową.
  5. Woda orzeźwiająca - w swoim składzie zawiera od 1 do 3% kompozycji zapachowych i jest najlżejszym z pachnideł stosowanych na dzień (nie wchodzi w reakcję z potem i nie powoduje brzydkiego zapachu). Idealna jako odświeżacz do ciała w upalne dni.

Stopień zapachu uwalniający się podczas parowania perfum zależy od rodzaju składników, z jakich została skomponowana nuta zapachowa. Im większa zawartość olejków zapachowych, tym lepsza jakość produktu, ale też wyższa cena.

Testowanie i wybór perfum

Perfumerię najlepiej odwiedzić w godzinach porannych, gdy zmysły są wypoczęte. Wcześniej nie należy się zbyt mocno perfumować, by nie utrudnić prawidłowego odbioru zapachu.

Perfumerie oferują możliwość testowania zapachów - służą do tego specjalne testery oraz papierki. Tych drugich używa się do wąchania po uprzednim naniesieniu perfum.

Aby właściwie przetestować dany kosmetyk, należy nanieść go za pomocą testera na nadgarstki i zgięcia w łokciach (po jednym zapachu na każdy przegub). Są to najcieplejsze i najlepiej ukrwione miejsca, co sprzyja powolnemu uwalnianiu się każdej z nut zapachowych. Nie należy używać więcej niż czterech testerów na raz.

Uwaga na podróbki!

Na rynku można znaleźć wiele podróbek perfum znanych marek (m.in.: na targowiskach, w Internecie). Są to bardzo kuszące oferty, głównie za sprawą niższych cen. Trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać falsyfikat, dlatego warto wiedzieć czym różni się taki produkt od oryginalnych perfum. Po pierwsze zapach - jest bardziej wodnisty, mało intensywny i ulotny (po spryskaniu czuć go zaledwie przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut na skórze); pod drugie flakon - ma zmienioną fakturę; po trzecie nadruk - łatwo się zdziera i jest niedokładnie wygrawerowany; po czwarte korek - zwykle odlany z taniego plastiku, zdradza imitację perfum.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: