Sposoby na bolesne miesiączki

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 1)

Bóle towarzyszące menstruacji potrafią zamienić codzienność w prawdziwy koszmar. Skarży się na nie coraz więcej kobiet. Ból może być nawracający lub ciągły, niekiedy promieniuje też na inne części ciała. Często dochodzi ból głowy, kręgosłupa, wymioty, biegunka a nawet omdlenia. Zazwyczaj najgorsze są dwa pierwsze dni miesiączki, potem ból łagodnieje i powoli ustępuje.

Jak mamy radzić sobie z bólem menstruacyjnym, aby nie pozbawił nas całkowitej aktywności? Na początek warto wypróbować proste, domowe metody; kiedy te zawiodą najlepiej zażyć odpowiedni lek przeciwbólowy.

Domowe sposoby łagodzenia bólu menstruacyjnego

Zwracajmy uwagę na to co jemy - podczas tych trudnych dni powinnyśmy unikać słonych i ostrych potraw. Nie służy nam także mocna kawa i herbata. Picie coca-coli również odpada, gdyż napój ten zawiera kofeinę a ta z kolei powoduje silniejsze skurcze macicy.

Dietę w te dni warto wzbogacić produktami zawierającymi magnez, który zmniejsza napięcie mięśni oraz węglowodanami (makaron, ryż, pieczywo), dzięki którym wzrasta poziom serotoniny - hormonu poprawiającego nastrój.

Pijmy dużo ziołowych herbatek - warto wypróbować napar z rumianku, rozmarynu, melisy, imbiru, mięty, nagietka, które nie tylko łagodzą ból, ale też działają uspokajająco. Herbatki ziołowe najlepiej zacząć pić na kilka (co najmniej 2) dni przed miesiączką.

Dobrym sposobem na łagodzenie bólu menstruacyjnego jest terapia ciepłem. W tym celu należy zastosować termofor, poduszkę elektryczną lub plastry rozgrzewające. Umieszczone na podbrzuszu pomogą uśmierzyć ból i zmniejszyć skurcze macicy.

Jeśli wszystkie z powyższych metod zwiodą, sięgamy po tabletkę. Lek przeciwbólowy najlepiej zażyć zanim ból stanie się nie do zniesienia. Pamiętajmy, aby nie łączyć ze sobą leków zawierających w swym składzie ten sam składnik przeciwbólowy.

Z aptecznej półki warto wypróbować:

  • Buscopan - łagodzi bóle związane ze skurczami macicy. Działa rozkurczająco i i łagodzi bóle menstruacyjne nie zakłócając jednocześnie naturalnego rytmu biologicznego. Lek jest dostępny bez recepty w cenie ok. 12 zł/10 tabletek.
  • Vegantalgin H - jest lekiem stosowanym w leczeniu dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Preparat dostępny jest bez recepty a jego cena wynosi ok. 6 zł/10 tabletek.
  • Aprofen forte - lek na bolesne miesiączki. Dostępny bez recepty, cena ok. 5 zł/10 tabletek.
  • No-Spa - syntetyczny lek o działaniu rozkurczowym. Tabletki dostępne bez recepty, cena ok. 8 zł/20 szt.
  • Cataflam50 - zalecany do stosowania podczas bolesnej menstruacji. Jest preparatem łączącym właściwości niesteroidowych leków przeciwzapalnych z właściwościami przeciwbólowymi. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę - cena ok. 16 zł/10 tabletek.

Konieczna wizyta u specjalisty

Bóle miesiączkowe mogą nasilać się z różnych powodów: stanów zapalnych, mięśniaków macicy czy nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Jeśli krwawienia są znacznie obfitsze i boleśniejsze niż dotychczas a ponadto towarzyszą im wymioty, biegunka lub omdlenia - nie zwlekajmy z wizytą u ginekologa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Kalina | 2014-01-14 12:14
Artykuł przydatny ale jak mogę dorzucę kilka groszy: dla mnie najlepszym lekiem na ból miesiączkowy jest rozkurczowa galospa :) Borykając się z bólami tzw "kobiecymi", przetestowałam w swoim życiu wiele leków więc mogę nazwać się ekspertem ;)
~aga | 2013-09-06 12:48
trzeba urodzić dziecko-organizm bólem przypomina o tym co jest największą radością prawdziwej kobiety a nie babochłopa
adamT | 2011-05-30 20:37
Polecam zupełnie nową metodę walki z bólem miesiączkowym, jaką jest aparat OVA. Urządzenie to wykorzystuje metodę TENS, od lat stosowaną w medycynie.
~gaba | 2011-05-25 18:05
dziwny tytuł artykułu...haha to tak jaby ktoś napisał "jak wywołać mocniejszy ból podczas okresu"
~malinka | 2011-05-17 17:51
ależ to ciekawe ;p

Zobacz kalkulatory