Na co zwrócić uwagę kupując używaną koparkę?

Poradzimy  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Przedsiębiorcy prowadzący firmę budowlaną mogą sporo zyskać na kupnie używanego sprzętu budowlanego. Taki krok pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy. Ale na używanym sprzęcie można też stracić. Jak więc kupić używaną koparkę, na co zwrócić uwagę by uniknąć z nią problemów?

Po pierwsze - zastanów się czego potrzebujesz

Pierwszy krok to określenie potrzeb przedsiębiorstwa. Koparka powinna być dostosowana do wielkości obecnie realizowanych projektów. Jeśli zajmujesz się budowaniem domków jednorodzinnych, olbrzymia koparka nie będzie Ci potrzebna i nawet jeśli oferty są kuszące, nie korzystaj z nich. Co innego, jeśli właśnie podpisałeś kontrakt na budowę szeregowców.

Ocena stanu układu jezdnego

To pierwszy test, jaki należy przeprowadzić na upatrzonej maszynie. Warto wybrać się więc na jazdę próbną, by ocenić czy sprzęt dobrze się prowadzi, czy nic nie stuka, czy wszystkie koła pracują równo i czy sprzęt nie słabnie po rozgrzaniu. W ten sposób nawet niedoświadczona osoba może wychwycić podstawowe, często występujące wady maszyny.
A co, jeśli maszyna działa prawie idealnie, ma dobrą cenę, lecz coś jednak wyraźnie “nie gra”? To dobra okazja do negocjacji ceny. Warto bowiem czasem zainwestować w sprzęt lekko wadliwy. Drobna usterka jest często łatwa do naprawy. Możesz kupić koparkę po okazyjnej cenie i zlecić naprawę w serwisie maszyn budowlanych przez co i tak zyskasz.

Ocena szczegółowa

Po ocenie stanu układu jezdnego przychodzi pora na obejrzenie i sprawdzenie silnika. Przede wszystkim należy sprawdzić ciśnienie oleju i zwrócić uwagę na wszelkie odchylenia od normy takie jak dymienie i spadek mocy silnika po rozgrzaniu.
Skrzynia biegów to kolejny istotny element - tu należy zwrócić baczną uwagę szczególnie na wszelkie wycieki płynów. Te mogą bowiem zwiastować konieczność dokonania kosztownej naprawy. Sprawdzamy także czy wszystkie biegi “wchodzą” płynnie i sprawnie, no i czy działają. W ramach oceny podwozia oceniamy także stan stabilizatorów. To da nam możliwość oceny, jak bardzo wyeksploatowany jest oglądany sprzęt.
Hamulce to kolejny ważny element oceny stanu technicznego. Należy przeprowadzić ją na terenie lekko pochyłym. I tutaj niekoniecznie trzeba od razu rezygnować z zakupu koparki nieco zużytej. Jeśli cena jest okazyjna, a inne elementy nie wzbudziły wątpliwości - warto zdecydować się na zakup i późniejszą naprawę czy wymianę hamulców. Naprawa koparek w serwisie nie nastręczy większych problemów czy niedogodności niż naprawa samochodu osobowego, a w efekcie - może się opłacić.

Hydraulika

Tego elementu pominąć nie wolno. Prawidłowa ocena stanu układu hydraulicznego może uchronić Cię przed masą problemów z nową koparką. Pierwszy test wykonuje się z pozycji siedzenia operatora. Sprawdzić należy, czy maszyna reaguje na wydawane polecenia, czy nie zacina się, nie zgrzyta. Szczególną uwagę należy zwrócić na wieniec obrotu - czy nie ma w nim luzów i ułamanych zębów mogących świadczyć o dużym stopniu wyeksploatowania maszyny. No i pompa - aby sprawdzić ją, należy rozgrzać maszynę i kontrolować jej moc. Jeśli pompa wyraźnie słabnie - jej zakup może być mocno ryzykowny.

Podsumowując: maszynę obarczoną niewielkimi usterkami warto kupić, jeśli cena jest naprawdę okazyjna. Serwis koparek szybko się z nią upora, a w ostatecznym rozliczeniu - zakup taki się opłaci. Natomiast wady układu hydraulicznego mogą wiązać się z kosztownymi naprawami.

Polecane strony

Serwis301
Naprawa i serwis okresowy maszyn budowlanych

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady