10 cech dobrej księgowej

balancesheet  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Rzetelnie i profesjonalnie prowadzona księgowość w dużym stopniu decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa, dlatego każdemu właścicielowi zależy na znalezieniu osoby, na której mógłby bezwarunkowo polegać. Jaka powinna być idealna księgowa?

Przygotowanie do pracy w biurze rachunkowym wiąże się z długim oraz wymagającym zaangażowania procesem nabywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Do kompetencji niezbędnych przy pracy w księgowości zaliczają się:

1. Wykształcenie
Ukończenie ekonomicznej uczelni wyższej na poziomie magisterskim jest dowodem odbycia solidnego etapu przygotowawczo do pracy w zawodzie.

2. Doświadczenie
Samo przygotowanie merytoryczne nie wystarcza do tego, by opanować w pełni pracę w zakresie usług rachunkowych. Dobrze jest, jeśli osoba, której powierzamy prowadzenie księgowości firmy, posiada przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na danym stanowisku.

3. Umiejętność pracy w zespole
Sprawnie prosperujące przedsiębiorstwo wymaga współpracy wielu osób, dlatego księgowa powinna posiadać umiejętność nawiązywania poprawnych relacji z innymi pracownikami.

4. Zdolność organizacji czasu i przestrzeni

Porządek na biurku i w dokumentach to niezbędne minimum. Istotna jest także terminowość i punktualność, które zdecydowanie ułatwiają współpracę.

 

Cechy osobowościowe dobrej księgowej

Oprócz umiejętności możliwych do wyuczenia, dobra księgowa powinna także wyróżniać się następującymi cechami osobowościowymi:

5. Ambicja - która mobilizuje do ciągłej pracy nad sobą, podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności;

6. Zaangażowanie - stosunek do pracy (a więc wkładanie starań w podejmowane aktywności i poważne traktowanie swoich obowiązków) procentuje w postaci jej efektów;

7. Elastyczność - umiejętność adaptacji do zastałych warunków (miejsca, zakresu czasowego, specyfiki działalności firmy) umożliwia efektowne wykonywanie powierzanych zadań;

8. Lojalność - oddany pracownik ma świadomość działania na rzecz wspólnej sprawy, identyfikuje się z firmą i jej właścicielem;

9. Odporność na stres - pozwala pracować pod presją czasu i skupiać się procesie wykonywania zadań, a nie na samym ich efekcie końcowym;

10. Wysoka kultura osobista - przydatna w kontaktach ze współpracownikami, szefem, a także z przedstawicielami urzędu skarbowego. 

Zawód księgowej wymaga posiadania odpowiednich kompetencji, ale i wrodzonych predyspozycji. Jedynie uwzględnienie obu tych obszarów umożliwi nam wybór osoby, która profesjonalnie i z pasją zajmie się sprawami rachunkowymi naszej firmy.

Polecane strony

balancesheet.pl
Biuro rachunkowe na miarę naszych czasów

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Moni | 2020-05-30 01:19
Większych bzdur dawno nie czytałam. I pewnie bym ich nie przeczytała, gdyby nie wrodzona ciekawość (uwaga! u księgowej! ;))

Najnowsze porady