Księgowość w spółce jednoosobowej - prowadzić samemu czy skorzystać z biura rachunkowego?

lula78  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Oczywiście są zalety i wady korzystania z biura rachunkowego.

Zaletami jest niewątpliwie oszczędność czasu, mniejsze ryzyko wystąpienia błędu (co też może przełożyć się na pieniądze).

Wadą są pieniadze, które musimy na biuro rachunkowe przeznaczyć. Przykładowo za wprowadzenie ok. 30 dokumentów miesięcznie zapłacimy od 100 do 300 PLN - czym większa miejscowość tym prawdopodobnie zapłacimy więcej. Drugi aspektem jest nasza niewiedza w tych kwestiach - tzn. jeżeli sami nie będziemy się tym zajmować, nie będziemy się w tych kwestiach orientować.

Samodzielne prowadzenie księgowości komuś kto nigdy się tym zajmował z początku może wydawać się trudne. Jednak jak zdobędziemy podstawową wiedzę w zakresie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ZUS-u, podatków, prowadzenie księgowości nie będzie już dla nas tak uciążliwe i skomplikowane.

W kwestii podatkowej księgi przychodów i rozchodów polecam książkę Jak prowadzić poprawnie podatkową księgę przychodów i rozchodów aut. Ksawerego Haski (na końcu książki znajdziemy przykłady jak wypełniać PKPiR),  Odnośnie ZUS-u - przestudiuj Program Podatnik, który otrzymasz na płycie z ZUS-u lub ściągniesz z internetu. Podatki - zapoznaj się z deklaracją PIT-5 (podatek wg skali) /lub PIT-5L (podatek liniowy). Dodatkowo dla VAT-owców deklaracja VAT-7 (podatnicy rozliczający się miesięcznie /lub VAT-7K (podatnicy rozliczający się kwartalnie).

Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie księgowości samemu polecam linki do poniższych porad, które będą dla Was interesujące.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady