Jak zostać aktorem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Aktor to artysta - gra w teatrze lub w filmie, wcielając się w postać dramatu, której użycza twarzy, głosu i gestów.

Kandydat na aktora powinien posiadać odpowiednie predyspozycje, czyli:

  • sprawny aparat głosowy - bez skaz i wad, przynajmniej w podstawowym wymiarze (jest to kwestia siły i nośności głosu);
  • umiejętność śpiewania, choćby w podstawowym stopniu;
  • sprawność ruchową i fizyczną;
  • pamięć emocjonalną i sytuacyjną.

Dwie ostatnie cechy niejednokrotnie stanowią największy problem, dlatego warto korzystać ze wszelkich dostępnych technik wspomagających koncentrację.

Droga do aktorstwa

Są dwie ścieżki do tego zawodu. Dla najbardziej utalentowanych bez studiów i profesjonalnych przygotowań (wystarczy np.: samodzielna nauka pod kierunkiem mistrza). Większość kandydatów musi jednak ukończyć studia w szkole teatralnej. Do wyboru są trzy takie szkoły: w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Istnieją również dwa wydziały zamiejscowe: Wydział Aktorski krakowskiej PWST mieszczący się we Wrocławiu oraz Wydział Lalkarski warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Przed egzaminami do szkoły aktorskiej warto zainwestować w korepetycje u mistrza, profesjonalnego aktora - są to co prawda kosztowne zajęcia, ale bardzo pomocne i skuteczne. Do tańszych rozwiązań należą specjalne kursy organizowane przez policealne szkoły aktorskie i studia artystyczne w większych miastach. Zajęcia w warsztatach teatralnych prowadzone są również przez ośrodki kultury. Z kolei organizowane w szkołach teatralnych konsultacje, pomagają zorientować się w brakach, oswajają z egzaminatorami i atmosferą uczelni.

Część teoretyczna egzaminu dotyczy materiału ze szkoły średniej z różnych przedmiotów(można przygotować się do niej samodzielnie). Żadna uczelnia nie określa dokładnie zakresu zagadnień, nie mniej jednak wszędzie obowiązuje historia dramatu i teatru, historia literatury polskiej i powszechnej oraz historia kultury, a nawet wiedza o społeczeństwie. Jeśli ktoś przed studiami ma rok lub więcej wolnego czasu, może pomyśleć o policealnym studium aktorskim - to świetna szkoła praktycznych umiejętności.

Absolwenci szkół aktorskich (np.: warszawskiej Akademii Teatralnej czy krakowskiej PWST) wiedzą jak wygląda praca w filmie, telewizji lub na estradzie. Studenci łódzkiej Filmówki najpierw zdobywają wiedzę o teatrze. Uczelnie te proponują w ramach aktorstwa zróżnicowane specjalności i specjalizacje, m.in.: aktorstwo dramatyczne, pantomimę czy specjalność wokalno-estradową.

Studia aktorskie trwają cztery lata. Po ich ukończeniu zdobywa się tytuł magistra (czasami ze specjalnością). O jedno miejsce na aktorstwie walczy dziś ok. 20-30 kandydatów. Program zajęć jest sztywny - nie ma możliwości zaliczenia jakiejś części, bo wszystkie przedmioty są niezbędne. Pierwsze trzy lata nauki przeznacza się na intensywne budowanie warsztatu, tj. żmudne kształcenie wymowy, plastyki ruchu, piosenki indywidualnej, ruchu w repertuarze klasycznym i współczesnym, itd.

Najwyżej w rankingach szkół aktorskich znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Filmowa i Telewizyjna w Łodzi - kształci głównie aktorów dla filmu i telewizji. Kraków to królestwo teatru - pracują tu najlepsi w tej dziedzinie. Natomiast w Warszawie największe znaczenie ma bliskość centrum show-biznesu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1