Praktyczny urok flaneli

BVMG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej jeden garnitur, a kobieta - „małą czarną”. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że w obu przypadkach ubrania te będą sąsiadować w szafie z innym, prawdziwie uniwersalnym, garderobianym evergreenem. Dlaczego jest nim właśnie koszula flanelowa?

Wszystko zaczęło się jeszcze w XVI wieku, gdy w walijskich warsztatach tkackich opracowano nową metodę szczotkowania gładkiej bawełny, nadającą jej powierzchni włoskowaty charakter. Miękki, masywny materiał oferował przyjemną w dotyku strukturę oraz dobre właściwości termoizolacyjne. Tak narodziła się flanela, która w połączeniu z praktycznym krojem koszulowym okazała się być prawdziwym przebojem - najpierw wśród osób pracujących fizycznie, a z czasem także trafiając do szaf jako powszechnie spotykany element garderoby w niemal każdym domu.

 - Popularność koszul flanelowych wynika zapewne z ich uniwersalności i praktyczności. Łatwo je założyć oraz zdjąć, a przy tym można je nosić na wiele sposobów - zapiętą klasycznie na guziki lub tylko narzuconą luźno na t-shirt bez zapinania. Do tego są wygodne, lekkie, przyjemne w dotyku oraz ciepłe. W każdej chwili można je zdjąć i przewiązać w pasie, co pozwala elastycznie dopasować się do temperatury otoczenia - wylicza Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader Workwear.

Szukając odpowiedniej koszuli flanelowej należy zwrócić uwagę na gramaturę materiału - będzie miała kluczowe znaczenie dla właściwości termoizolacyjnych. Koszule posiadające dodatkowo podszewkę z np. polaru mogą nawet pełnić funkcje podobne do swetra lub kurtki. I co ciekawe - być równie atrakcyjne wizualnie, dzięki kreatywnemu wykorzystaniu motywu kraty. Ten charakterystyczny element jest historyczną spuścizną wspomnianych już początków flaneli, bowiem walijscy krawcy na początku szyli z niej przede wszystkim szkockie kilty.

- Wyjątkowy styl koszul flanelowych - kraciastych, zawsze zapinanych na guziki, posiadających dwie zapinane kieszonki na piersiach oraz miękki kołnierzyk - sprawił, że chętnie korzystają z nich modowi konserwatyści, osoby wykonujące prace fizyczne, jak również użytkownicy poszukujący ciekawego i praktycznego stroju casualowego. Dzięki bogactwu dostępnych wzorów i kolorystyki krat, z koszuli flanelowej można uczynić niezwykle uniwersalny element garderoby, który sprawdzi się w najróżniejszych sytuacjach - od spotkania ze znajomymi czy wieczornego spaceru, przez wyprawę na zakupy i wypad w góry, aż po wyjście do pracy, w której nie obowiązuje sztywny dress code - podsumowuje Grzegorz Marcinkowski.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: