Zawód Groomer - czyli jak zostać psim fryzjerem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Groomer to osoba zajmująca się pielęgnacją zwierząt, zwłaszcza psów i kotów. Poniżej znajdują się wskazówki, jak zostać psim fryzjerem.

Aby zostać psim fryzjerem należy ukończyć kurs groomerski.

W naszym kraju, kursy groomerskie organizowane są głównie przez właścicieli największych salonów pielęgnacji zwierząt. Kursant poznaje podstawy kynologii, a także zasady pielęgnacji i doboru kosmetyków do struktury włosa i rodzaju skóry psa. Zapoznaje się również z narzędziami używanymi w salonie oraz dostępnymi na rynku kosmetykami. Program szkolenia obejmuje też podstawy psychologii zwierząt, a w szczególności przewidywania i zapobiegania agresywnym zachowaniom psów w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych.

Najważniejsze są jednak zajęcia praktyczne, które umożliwiają przyszłym groomerom pracę pod opieką bardziej doświadczonych kolegów. Ważne jest, by każdy kursant miał "własnego psa" do ćwiczeń. Im trudniejszy kurs, tym lepsze przygotowanie do wykonywania zawodu. Po uzyskaniu dyplomu groomera, warto odbyć praktykę w renomowanym salonie pielęgnacji zwierząt.

Specjalistyczne kursy to jedno, a zbiór cech i predyspozycji, które powinien posiadać dobry groomer, to drugie. Najważniejsze są zdolności manualne i wyczucie estetyki, a także opanowanie, cierpliwość i miłość do zwierząt. Trzeba pamiętać, że do salonu trafiają również psy po ciężkich przejściach, często agresywne - wówczas wiedza i odpowiednie podejście do zwierzaka ma ogromne znaczenie.

Do zadań groomera w szczególności należy:

  • Kąpiel psów - standardowa usługa. Do kąpieli stosowane są kosmetyki przeznaczone specjalnie dla zwierząt;
  • Rozczesywanie sierści - zabieg niezbędny dla uzyskania idealnej fryzury. Jest konieczny szczególnie w przypadku psów długowłosych;
  • Strzyżenie - musi być zgodne ze standardami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, które zawierają dokładny opis cech psów danej rasy. Istnieje też możliwość strzyżenia psów nierasowych;
  • Trymowanie - zabieg polega na usuwaniu martwej sierści psa - poprawia jej jakość i kolor. Stosuje się go w przypadku psów szorstkowłosych;
  • Mycie zębów - zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i tym samym - stanów zapalnych dziąseł;
  • Czyszczenie uszu - czyli usuwanie woskowiny i brudu za pomocą specjalnych preparatów dla zwierząt, a także usuwanie włosów z kanału słuchowego. Zabieg ten jest szczególnie istotny w przypadku psów o długich i opadających uszach;
  • Obcinanie pazurów - zabieg ten jest koniecznością;
  • Usuwanie insektów - w przypadku wykrycia pcheł czy kleszczy, groomer zobowiązany jest do ich usunięcia;
  • Masaże relaksacyjne, kąpiele antyalergiczne, malowanie pazurów czy perfumowanie zwierząt - to usługi przeznaczone dla bardziej wymagających klientów, w szczególności dla właścicieli psów biorących udział w wystawach;
  • Ciągłe dokształcanie się - profesjonalny groomer bywa na pokazach i zawodach, poznaje nowinki i trendy dotyczące sposobów strzyżenia, nowych linii kosmetycznych, itp.

Istnieją trzy sposoby zarobkowania groomerów:

I. Praca w już istniejącym salonie pielęgnacji zwierząt.

Nie jest o nią łatwo, gdyż niewiele salonów zatrudnia dodatkowych groomerów. Najczęściej zdarza się to w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na tego typu usługi jest zdecydowanie większe. Czasami psi fryzjer jest potrzebny w gabinecie weterynaryjnym oferującym strzyżenie zwierząt.

II. Założenie własnego salonu

Aby rozpocząć świadczenie takich usług, należy dysponować odpowiednio wentylowanym i oświetlonym lokalem z dostępem do wody, a także profesjonalnym sprzętem oraz miejscami przeznaczonymi do kąpania i strzyżenia zwierząt.

III. Świadczenie usług groomerskich w domach klientów.

Koszty takiej działalności ograniczają się wówczas do zakupu podstawowego sprzętu typu: nożyczki, nożyki do trymowania, kosmetyki i suszarka. Groomerzy posiadający własne salony lub w nich pracujący, dzięki wizytom domowym mogą zarobić dodatkowe pieniądze.

Rynek usług związanych z pielęgnacją zwierząt rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego też zawód groomera jest odpowiednim wyborem dla osób szukających pewnego i dobrze płatnego zajęcia. Aby świadczyć profesjonalne usługi i mieć satysfakcję z wykonywania tego zawodu, potrzebna jest gruntowna edukacja, pasja oraz miłość do zwierząt.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady