Co to są Juwenalia i skąd pochodzą?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Juwenalia (Dni Studenta) to święto studentów. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa iuvenis - oznaczającego młodzieńca.

Juwenalia narodziły się wśród krakowskich żaków już w XV wieku. Od tego czasu święto studentów obchodzone jest cyklicznie - z czasem rozprzestrzeniło się na całą Polskę. Wiele uczelni przechrzciło nazwę Juwenalia odpowiednio do swoich nazw lub kierunków, np.: APsurdalia (Akademia Pedagogiczna), Ekonomalia (Akademia Ekonomiczna), Medykalia (akademie medyczne), ARTenalia (akademie artystyczne), Technikalia (politechniki), Neptunalia (Gdańsk).

Podczas Juwenaliów w miastach akademickich "rządzą" studenci - w te dni odbywa się bowiem symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta (studentom przez prezydentów miast). W trakcie kilkudniowej zabawy organizowane są imprezy kulturalno-sportowe, których głównymi odbiorcami są sami studenci.

Z reguły, każdego wieczoru odbywają się koncerty muzyczne - legendarnych i kultowych zespołów, a także gwiazd będących na topie w danym roku. Dzięki takiej różnorodności, każdy może znaleźć coś dla siebie. Oprócz tego inicjowane są imprezy tematyczne; pojawiają się liczne zawody sportowe i gry miejskie.

Jedną z największych atrakcji studenckiego święta jest przemarsz kolorowego korowodu. Studenci poszczególnych uczelni zbierają się pod jej murami, a następnie w barwnych przebraniach maszerują na rynek, gdzie odbywa się wspomniane przekazanie "władzy". Prezentacji poszczególnych uczelni zawsze towarzyszy radosna atmosfera.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady