Dzień Świętego Patryka - co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

17 marca przypada Dzień Świętego Patryka - irlandzkie święto narodowe i religijne. To jedno z najweselszych i najchętniej obchodzonych świąt na całym świecie.

Święto Patryka

Tego dnia symbolem dobrej zabawy jest trójlistna koniczyna, na przykładzie której Święty Patryk - patron Zielonej Wyspy, wyjaśniał istotę Trójcy Świętej, krzewiąc wśród mieszkańców katolicyzm. Co ciekawe, znalezienie czterolistnej koniczyny w tym dniu przynosi podwójne szczęście!

Dzień Świętego Patryka jest w Irlandii dniem wolnym od pracy, a wiele osób ubiera się na zielono. Na ten kolor dekoruje się również miasta, a nawet barwi rzeki. 17 marca praktycznie na całym świecie obowiązuje hasło: "Everyone wants to be Irish on St. Patricks Day" ("Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka"). Ten dzień traktowany jest jako zapowiedź nadchodzącej wiosny, stąd też tyle zieleni i radości.

W Irlandii obchody Dnia Świętego Patryka tradycyjnie rozpoczynają się w kościele (mszą w intencji misjonarzy), następnie przenoszą się na ulice miast, a kończą w pubach i restauracjach. Na całym świecie przez miasta przechodzą wesołe, zielone korowody i parady. W lokalach i na ulicach odbywają się pokazy narodowych irlandzkich tańców oraz zabawy przy celtyckiej muzyce.

Tradycją tego dnia, oprócz picia piwa - oczywiście zielonego, jest spożywanie whiskey. Wedle legendy, Święty Patryk zastraszył potworami karczmarkę, która nagminnie nie dolewała trunku do pełna. Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną "dzbanem Świętego Patryka".

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest praktycznie na całym świecie, również w Polsce. W wielu lokalach organizowane są imprezy z celtycką muzyką, a piwo - podobnie jak w Irlandii, barwione jest na zielono.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady