K+M+B - co to oznacza i jak pisać poprawnie

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Co oznaczają litery K+M+B, kiedy i gdzie je zapisujemy i czy na pewno tak jest poprawnie.

Zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach ma źródło jeszcze w StarymTestamencie i nawiązywał do przejścia przez Egpit Anioła Śmierci, który miał zabić pierworodnych synów, a omijał tylko domy oznaczone krwią baranka.

Zwyczaj został przejęty przez chrześcijan, którzy zaczęli znaczyć swoje drzwi w święto Objawienia Pańskiego (potocznie nazywanego w Polsce świętem Trzech Króli) literami C+M+B, które miały zapewniać błogosławieństwo i ochronę przed złem.

Wskazuje się na trzy różne znaczenia tych liter. Początkowo litery te nawiązywały do łacińskiego zdania "Christus mansionem benedicat" oznaczającego "Niech Chrystus błogosławi temu domowi", a wg innych źródeł były to pierwsze litery zdania "Christus Multorum Benefactor"  - "Chrystus dobroczyńcą wielu".

W średniowieczu rozpowszechniło się święto Objawienia Pańskiego i w tym samym okresie powstały imiona mędrców, którzy przybyli do nowo narodzonego Jezusa: Casper, Melchior i Baltazar (imiona te nigdzie nie występują w Biblii). Imiona te z rozmysłem zostały utworzone z liter użytych w stosowanym wcześniej oznaczeniu.

Pisane w Polsce K+M+B wzięło się ze spolszczenia imion mędrców (Kacper zamiast Casper) i faktu, że przez wiele osób kojarzone jest tylko ze świętem Trzech Króli. Należałoby to uznać za błąd, bo w ten sposób traci pozostałe oryginalne znaczenia.

Reasumując: piszemy C+M+B (zapewniając błogosławieństwo i ochronę przed złem, a jednocześnie nawiązując do imion trzech mędrców), zwyczajowo napis nanosimy na drzwi wejściowe do domu kredą w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady