Blizny potrądzikowe - jak się ich pozbyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zmiany potrądzikowe mogą oszpecić twarz, dlatego warto odpowiednio dbać o cerę w czasie trwania trądziku, by zminimalizować widoczność blizn w przyszłości. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów walki z bliznami potrądzikowymi.

Domowe sposoby

Niezbyt głębokie blizny można leczyć przy użyciu prostych maseczek i okładów z następujących produktów:

1. Drożdże

Łyżeczkę drożdży należy wymieszać w łyżce przegotowanej, ciepłej wody. Po chwili można nałożyć maseczkę na twarz. Drożdże wysuszają i rozświetlają twarz, niwelując przebarwienia.

2. Sok z cytryny

Cytryna posiada właściwości rozjaśniające, dlatego też skutecznie przyczynia się do likwidacji niewielkich, płytkich blizn. Wacik zwilżony świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny należy przykładać do blizn.

3. Cebula lub ogórek

Zarówno cebula jak i ogórek sprzyjają walce z bliznami potrądzikowymi. Wysuszają cerę i łagodzą wytworzone zmiany. Surowe, pokrojone warzywa należy stosować bezpośrednio na miejsca pokryte bliznami.

4. Jogurt i aspiryna

Tabletkę aspiryny należy rozpuścić w wodzie, a następnie dodać łyżkę jogurtu naturalnego. Tak przygotowaną maseczkę trzeba pozostawić na twarzy przez ok. 20 minut. Aspiryna i jogurt mają właściwości rozjaśniające.

5. Miód i płatki owsiane

Łyżkę miodu należy zmieszać z łyżką płatków owsianych, łyżką jogurtu naturalnego i łyżeczką soku z cytryny - wszystkie składniki wymieszać i nałożyć na blizny.

Profesjonalne zabiegi

Maści i kremy sprawdzają się tylko w przypadku niewielkich blizn potrądzikowych - ujednolicają i rozjaśniają cerę. Trzeba jednak pamiętać, że środki te działają powierzchniowo i nie dają właściwie żadnych rezultatów w przypadku głębokich zmian skórnych. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak skorzystać z profesjonalnych zabiegów, do których należą:

  • Mikrodermabrazja - polega na dogłębnym złuszczaniu naskórka i wierzchniej warstwy skóry właściwej za pomocą specjalnej głowicy. Oprócz uzyskanej gładkości i spłycenia blizn, po zabiegu obserwuje się dotlenienie i odżywienie cery, a także ładniejszy jej koloryt. Zabieg nie powoduje żadnych skutków ubocznych;
  • Peeling chemiczny - polega na wprowadzeniu aktywnej substancji, która przenika w głąb skóry, odnawiając jej strukturę, poprawiając koloryt i pobudzając procesy tworzenia się nowych warstw naskórka. Substancja peelingująca może powodować różne objawy - w przypadku silnych blizn, zabieg może początkowo wyostrzać poziom przebarwień; 
  • Laser - światło specjalnej lampy wnika w głąb skóry, powodując uruchomienie w niej procesów regeneracji i tworzenia się nowych warstw naskórka. Proces ten trwa przez pewien czas, dlatego zabieg należy powtarzać kilkakrotnie w kilku sesjach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady