Implanty stomatologiczne - Jak postępować po zabiegu?

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Współczesna implantologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Poprawianie wyglądu uzębienia za pomocą implantów obecnie jest nieinwazyjnym zabiegiem dostępnym dla każdego. Zabieg, wbrew pozorom, nie jest skomplikowany, a grono zadowolonych posiadaczy implantów stale się powiększa. Specjalistycznym wszczepieniem implantów w Krakowie zajmuje się między innymi Gabinet Stomatologiczny Dent Kraków, który od lat dba o zdrowe zęby mieszkańców miasta. Doświadczeni lekarze w pełni przygotowują pacjenta do zabiegu oraz kontrolują cały proces gojenia.

 

 

 

Mimo że obecnie wszczepianie implantów zębowych jest nieinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, może przynieść ze sobą nieprzyjemne dolegliwości utrzymujące się przez kilka dni po zabiegu. Lekkie obrzęki na twarzy, ból, krwawienie, zasinienie dziąsła lub skóry czy stan podgorączkowy to tradycyjne objawy, które zazwyczaj odczuwają osoby ze świeżo założonymi implantami. Aby proces gojenia przebiegał łagodnie i komfortowo dla pacjenta musi on bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Należy pamiętać, że po zabiegu kategorycznie zabrania się:

 

  • prowadzenia samochodu bezpośrednio po zabiegu,

  • spożywania jedzenia oraz picia (na pierwszy posiłek można sobie pozwolić dopiero po odzyskaniu pełnego czucia),

  • dotykania językiem miejsca wszczepu,

  • manipulowania szwami,

  • opalania się oraz ogrzewania miejsca w którym przeprowadzano zabieg oraz korzystania z sauny, solarium i basenów przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu,

  • spania na boku (przez dwie pierwsze noce po wszczepieniu implantu powinno się spać w pozycji półsiedzącej).

 

Poza wyżej wymienionymi zaleceniami tuż po zabiegu dużą ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe oraz zimne okłady. Dzięki nim ból nie będzie uciążliwy a obrzęk znacznie mniejszy. Okłady z lodu należy stosować przez ok. 4 godziny, kierując się zasadą: 10 min przykładania, 5 min przerwy.

Posiadacze nowych implantów zębowych powinni unikać ogrzewania bolącej okolicy. Gorące płyny lub pokarmy podrażniają operowane miejsce, przez co przysparzają niepotrzebnego bólu. Duże znaczenie w pierwszych dniach po zabiegu ma również dieta. W tym czasie powinny w niej królować zupy, miękkie kasze, makarony, puddingi czy starte owoce i warzywa. Ważne, by nie nadwyrężać gryzieniem operowanego miejsca.

Po każdym posiłku jamę ustną należy płukać przegotowaną letnią wodą, a kilka razy dziennie stosować specjalne płukanki i żele przepisane przez lekarza.

Aby uniknąć dodatkowych dolegliwości, tydzień po zabiegu pacjenci powinni powstrzymać się od palenia papierosów, picia alkoholu oraz odbywania długich rozmów.

Po każdym zabiegu wszczepienia implantu pacjent rozpoczyna kurację antybiotykową, którą powinien przejść w całości bez przerywania jej na własną rękę.

Często zdarza się, że podczas zakładania implantów lekarz podnosi dno zatoki szczękowej. W tym przypadku po zabiegu należy powstrzymać się od kichania i wydmuchiwania nosa.

Co więcej, wszyscy posiadacze nowych implantów przez miesiąc nie powinni uprawiać sportu ani podnosić ciężarów.

 

 

Tak jak każda ingerencja chirurgiczna, wszczepienie implantów może nieść ze sobą niewielkie ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań. Jeżeli po zabiegu stale utrzymują takie dolegliwości jak wysoka gorączka, nieustępujący ból i opuchlizna, sztywność mięśni szczęki i jej okolic oraz brak możliwości poruszania jamą ustną, należy się jak najszybciej skontaktować ze stomatologiem, który podejmie właściwe kroki zwalczania zapalenia tkanek. Takie symptomy zdarzają się jednak bardzo rzadko, a odpowiednie przestrzeganie zaleceń lekarza przyśpieszy proces gojenia.

 

Okres po zabiegu jest niezwykle istotny w procesie regeneracji tkanek. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz unikanie urazów znacznie przyspieszają powrót do pełnej formy. Regularne sprawdzanie stanu dziąseł może zapobiec rozwojowi infekcji, a zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne i stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza mogą szybko zakończyć cykl gojenia.

Polecane strony

Implanty w Dent-Kraków
Tutaj znajdziecie pełną ofertę gabinetu, w którym przeprowadzane są bezpieczne i bezbolesne zabiegi wszczepiania implantów uzębienia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady