Jak leczyć powiększone węzły chłonne?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, przez który przepływają płyny ustrojowe. Największe z nich to węzły podżuchwowe, przyuszne, pachowe i pachwinowe. Wielkość prawidłowych węzłów chłonnych waha się w granicach od 2 do 10 mm. Zwykle są niewyczuwalne dotykiem i niewrażliwe na ucisk. Ale podczas infekcji i w przebiegu wielu różnych schorzeń, ulegają powiększeniu - wówczas mogą stać się bolesne.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powiększenia węzłów chłonnych należą:

  • przeziębienia;
  • choroby wirusowe: odra, ospa wietrzna, świnka, różyczka;
  • mononukleoza lub zakażenie wirusem HIV;
  • kolagenoza lub inne choroby autoimmunologiczne;
  • białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniaki;
  • choroby spichrzeniowe, w których dochodzi do nieprawidłowego nadmiernego gromadzenia się lipidów.

Węzły chłonne mogą się powiększyć z powodu urazu, zakażenia lub nowotworu rozwijającego się w ich pobliżu. Przyczyna problemu może być zdiagnozowana poprzez wskazanie powiększonego węzła.

Rozpoznanie

Podczas stawiania diagnozy trzeba wziąć pod uwagę inne nieprawidłowości i schorzenia występujące w okolicach węzłów chłonnych, np.: przepuklinę pachwinową, uwięźnięty jajnik.

Izolowane powiększenie węzłów chłonnych wymaga szybkiej reakcji ze strony lekarza - nie można poddawać pacjenta obserwacji trwającej kilka tygodni czy miesięcy.

Leczenie

Polega na usunięciu przyczyn powiększenia węzłów chłonnych - zakażenia bakteryjne można leczyć antybiotykami, a infekcje wirusowe zwykle ustępują samoistnie. W przypadku podejrzenia raka, należy wykonać biopsję w celu potwierdzenia rozpoznania.

Powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz w okolicy pachwin

Znajdują się w pobliżu narządów, które często mają kontakt z obcymi mikroorganizmami (drogi oddechowe, moczowe, rodne), dlatego ulegają ciągłej stymulacji i w zależności od indywidualnej skłonności organizmu mają różną wielkość. Szczególnie niepokojące jest znaczne powiększenie rozmiarów węzłów, zmiana ich konsystencji, tworzenie pakietów i zrośnięcie ze skórą lub tkanką podskórną. W przypadku podejrzenia ukrytej infekcji lekarz zleca antybiotyk, a podczas wizyty kontrolnej ponownie ocenia stan pacjenta i wielkość węzłów. Jeśli są nadal powiększone, najczęściej proponuje się pobranie węzła do badania histopatologicznego.

Powiększenie węzłów chłonnych pod kolanem i w dole łokciowym

W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia raka układu chłonnego, choć powiększenie może być spowodowane również zakażeniem. Lekarz zwykle zleca pakiet badań laboratoryjnych i obrazowych, takich jak: RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

Powiększenie węzłów chłonnych w wewnątrz ciała

Powiększenie węzłów w pobliżu danego narządu może wskazywać na proces nowotworowy lub zapalny, np.: nowotwór płuca lub śródpiersia w przypadku powiększenia w okolicy oskrzeli, widocznego podczas rutynowego prześwietlenia klatki piersiowej. Jeśli powiększenie węzłów jest jedynym stwierdzonym objawem, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady