Jak leczyć powiększone węzły chłonne?


Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, przez który przepływają płyny ustrojowe. Największe z nich to węzły podżuchwowe, przyuszne, pachowe i pachwinowe. Wielkość prawidłowych węzłów chłonnych waha się w granicach od 2 do 10 mm. Zwykle są niewyczuwalne dotykiem i niewrażliwe na ucisk. Ale podczas infekcji i w przebiegu wielu różnych schorzeń, ulegają powiększeniu - wówczas mogą stać się bolesne.
Przyczyny
Do najczęstszych przyczyn powiększenia węzłów chłonnych należą:
- przeziębienia;
- choroby wirusowe: odra, ospa wietrzna, świnka, różyczka;
- mononukleoza lub zakażenie wirusem HIV;
- kolagenoza lub inne choroby autoimmunologiczne;
- białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniaki;
- choroby spichrzeniowe, w których dochodzi do nieprawidłowego nadmiernego gromadzenia się lipidów.
Węzły chłonne mogą się powiększyć z powodu urazu, zakażenia lub nowotworu rozwijającego się w ich pobliżu. Przyczyna problemu może być zdiagnozowana poprzez wskazanie powiększonego węzła.
Rozpoznanie
Podczas stawiania diagnozy trzeba wziąć pod uwagę inne nieprawidłowości i schorzenia występujące w okolicach węzłów chłonnych, np.: przepuklinę pachwinową, uwięźnięty jajnik.
Izolowane powiększenie węzłów chłonnych wymaga szybkiej reakcji ze strony lekarza - nie można poddawać pacjenta obserwacji trwającej kilka tygodni czy miesięcy.
Leczenie
Polega na usunięciu przyczyn powiększenia węzłów chłonnych - zakażenia bakteryjne można leczyć antybiotykami, a infekcje wirusowe zwykle ustępują samoistnie. W przypadku podejrzenia raka, należy wykonać biopsję w celu potwierdzenia rozpoznania.
Powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz w okolicy pachwin
Znajdują się w pobliżu narządów, które często mają kontakt z obcymi mikroorganizmami (drogi oddechowe, moczowe, rodne), dlatego ulegają ciągłej stymulacji i w zależności od indywidualnej skłonności organizmu mają różną wielkość. Szczególnie niepokojące jest znaczne powiększenie rozmiarów węzłów, zmiana ich konsystencji, tworzenie pakietów i zrośnięcie ze skórą lub tkanką podskórną. W przypadku podejrzenia ukrytej infekcji lekarz zleca antybiotyk, a podczas wizyty kontrolnej ponownie ocenia stan pacjenta i wielkość węzłów. Jeśli są nadal powiększone, najczęściej proponuje się pobranie węzła do badania histopatologicznego.
Powiększenie węzłów chłonnych pod kolanem i w dole łokciowym
W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia raka układu chłonnego, choć powiększenie może być spowodowane również zakażeniem. Lekarz zwykle zleca pakiet badań laboratoryjnych i obrazowych, takich jak: RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.
Powiększenie węzłów chłonnych w wewnątrz ciała
Powiększenie węzłów w pobliżu danego narządu może wskazywać na proces nowotworowy lub zapalny, np.: nowotwór płuca lub śródpiersia w przypadku powiększenia w okolicy oskrzeli, widocznego podczas rutynowego prześwietlenia klatki piersiowej. Jeśli powiększenie węzłów jest jedynym stwierdzonym objawem, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam