Kamica nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kamica nerkowa powstaje na skutek tworzenia się złogów (tzw. kamieni) w nerkach lub drogach moczowych. Choroba ta dotyczy ok. 2% populacji, z przewagą płci męskiej. Szczyt zachorowalności przypada między 30 a 50 rokiem życia.

Rodzaje kamieni nerkowych

 1. Fosforanowo-wapniowe,
 2. Szczawianowo-wapniowe,
 3. Moczanowe, tzw. kamienie bezcieniowe,
 4. Cystynowe,
 5. Struwitowe, powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę.

Przyczyny powstania kamicy nerkowej

Istotną rolę w tym przypadku stanowi odżywianie. Chorobą tą zagrożeni się również ludzie z wysokim poziomem wapnia we krwi, spożywające duże ilości mleka. Kamicę nerkową może także spowodować inna - bardzo rzadka choroba, jaką jest nadczynność przytarczyc. Przyczyną powstania kamieni nerkowych mogą być też często zażywane leki przeciwbólowe.

Objawy kamicy nerkowej

Mogą być różnorodne - bardzo często zdarza się, że chory nie czuje żadnych objawów, gdyż małe kamienie wydalane są niemal bezboleśnie. Pierwszym znaczącym symptomem kamicy jest napad kolki nerkowej, ale zdarzają się i bardziej skomplikowane przypadki, objawiające się:

 • podwyższoną temperaturą ciała, ogólnym osłabieniem i uczuciem rozbicia;
 • bólem o charakterze kolkowym w okolicy lędźwiowej, czasem promieniującym do pachwin, warg sromowych lub jąder;
 • bólem brzucha, często zmieniającym położenie;
 • częstomoczem (dysuria);
 • krwiomoczem (hematuria);
 • stałym uczuciem nacisku w żołądku;
 • nudnościami i wymiotami;
 • zakażeniem cewki moczowej.

Objawem kamicy nerkowej jest silny ból w boku oraz z tyłu na wysokości nerek, pod żebrami - często promieniuje do brzucha. Ból pojawia się nagle i jest trudny do zniesienia - konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwane są kamienie.

Rozpoznanie i leczenie kamicy nerkowej

Podstawowymi badaniami, które wykonywane są w celu zdiagnozowania kamicy nerkowej są: przeglądowe RTG i USG brzucha, urografia oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej bez podania środka kontrastowego.

W łagodzeniu objawów pomaga nawodnienie, stymulacja diurezy oraz postępowanie ogólne, mające na celu uspokojenie chorego (np.: ciepła kąpiel). Chory powinien przyjmować również leki, które powodują rozkurczenie mięśni i tym samym spokojne przemieszczanie się kamieni nerkowych. Może się zdarzyć, że jeden z nich utknie i wtedy trzeba go rozbić na mniejsze fragmenty za pomocą litotryptoru, wykorzystującego falę uderzeniową. Jest to dość prosty zabieg, wykonywany również bez znieczulenia - trwa ko. 30-45 minut. Leczenie operacyjne stosuje się głównie w przypadku chorych z silnymi nawracającymi dolegliwościami, powikłaniami kamicy (zastój moczu, zakażenie dróg moczowych) oraz dużymi złogami.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady