Ortodonta - Kiedy konieczna jest pierwsza wizyta?

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Piękne, zdrowe i białe zęby to najatrakcyjniejsza wizytówka każdego z nas. Jednak, aby efekt był doskonały, nasze zęby muszą spełniać jeszcze jeden istotny warunek - być proste i równe. Niestety takich efektów nie da się osiągnąć domowymi sposobami, tutaj konieczna jest wizyta u ortodonty, który zaproponuje pacjentowi z wadą zgryzu odpowiedni aparat ortodontyczny. Zatem kiedy umówić pierwszą wizytę?

W większości przypadków to właśnie te najbardziej widoczne niedoskonałości zębów ostatecznie wymuszają na nas umówienie wizyty u specjalisty. Jest to błąd, którego powinniśmy się wystrzegać choćby z uwagi na to, że leczenie ortodontyczne może potrwać nawet kilka lat zanim zęby na nowo odzyskają swój piękny wygląd. Zatem już przy najmniejszych widocznych wadach zgryzu należy umówić wizytę konsultacyjną u ortodonty i najszybciej zbadać problem.

 

 

Objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u ortodonty

 

Czasami wady zgryzu widoczne są gołym okiem. Wówczas wizyta u ortodonty jest sprawą oczywistą. Objawy tych problemów to:

 • przodozgryz lub tyłozgryz - górne zęby pacjenta są wyraźnie wysunięte do przodu względem dolnych, a żuchwa - cofnięta, lub też górne zęby są cofnięte, a dolne - zachodzą na nie. Tych wad nie sposób przeoczyć - widoczne są już w samym kształcie twarzy pacjenta;

 • zęby są zbyt szeroko rozstawione w szczękach pacjenta i powstają między nimi widoczne szpary lub też są zbyt ciasno ułożone - zachodzą wtedy na siebie i sprawiają wrażenie “ściśniętych”;

 • zęby wyrastają z łuków zębodołowych pod nienaturalnym kątem, są przechylone.

 

Są jednak wady, które manifestują się w sposób, który nie zawsze wiążemy z wadą zgryzu. Zgłoś się do ortodonty, jeśli:

 • pomimo odpowiedniej higieny, Twoje zęby wciąż nęka próchnica;

 • Twoje zęby zbyt szybko ulegają starciu;

 • na Twoich zębach odkłada się kamień nazębny;

 • masz trudności z przeżuwaniem lub z zamykaniem ust;

 • masz luki w uzębieniu;

 • masz przetrwałe zęby mleczne lub zatrzymane zęby stałe.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta?

 

Na pierwszym spotkaniu ortodonta przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat Twoich zębów. Zapyta o nękające Cię problemy, higienę jamy ustnej i wykonywane do tej pory zabiegi stomatologiczne. Następnym etapem jest diagnostyka: lekarz pobierze wycisk szczęk pacjenta i wykona zdjęcia RTG, które są niezbędne do prawidłowej oceny uzębienia oraz wykrycia ewentualnych wad zgryzu. Na tej podstawie zaproponuje dostępne możliwości leczenia.

 

Aparat ortodontyczny

 

Jeśli lekarz ortodonta uzna za konieczne, zleci pacjentowi założenie aparatu ortodontycznego. Dzieciom zakłada się zwykle aparaty ruchome, które można zdjąć w dowolnym momencie, i ponownie założyć. Natomiast dla dorosłych przeznaczone są aparaty stałe. Jest ich kilka rodzajów:

 • aparaty ligaturowe - klasyczne aparaty wyposażone w zamki, łuki i ligatury. Zaletą tych aparatów jest ich stosunkowo niska cena. Leczą wady zarówno lekkie, jak i te głębokie;

 • aparaty bezligaturowe - od klasycznego aparatu różni się tym, że nie posiada ligatur. Jest opcją droższą, lecz mniej inwazyjną. Zapewnia też szybsze efekty, a wizyty kontrolne są rzadsze;

 • Invisalign - to jeden z najnowocześniejszych typów aparatów ortodontycznych. Jest drogi, lecz nieinwazyjny i bardzo estetyczny. Można go zdejmować;

 • aparaty lingwalne - to aparaty, które mocuje się na tylnej powierzchni zębów, a nie jak w przypadku tradycyjnych aparatów - na przedniej. To zapewnia pacjentowi maksymalną dyskrecję, aparat jest bowiem niewidoczny dla osób z zewnątrz. Wbrew pozorom nie jest drogi, a przynosi stosunkowo szybkie efekty.

To tylko część aparatów stosowanych w dziedzinie ortodoncji. Ważne jest, aby na wizycie ortodonta przedstawił wszystkie dostępne warianty oraz odpowiednio dopasował model do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli więc czujesz, że Twój uśmiech wymaga poprawy, a nierówne zęby należałoby wyprostować - wybierz się na wizytę do ortodonty. Nawet już po kilku miesiącach noszenia aparatu będziesz cieszyć się pięknym, prostym zgryzem.

Polecane strony

Ortodoncja w Krakowie
Tutaj prowadzone jest bezblosne leczenie ortodontyczne za pomocą nowoczesnych metod i sprzętu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1