Skurcz mięśni - jak sobie radzić?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Skurcz mięśni powstaje mimowolne, nagle i z reguły trwa bardzo krótko. Towarzyszący temu ból bywa nieznośny i może spowodować brak zdolności ruchowych, a w niektórych przypadkach zesztywnienie i fizyczną niemożność wykonania jakiejkolwiek czynności. Ze skurczem możesz radzić na różne sposoby - w zależności od tego, gdzie tkwi jego przyczyna.

Najczęstsze przyczyny skurczu mięśni - jak sobie radzić w poszczególnych sytuacjach?

  1. W przypadku złej kondycji żył występują lekkie skurcze, najczęściej jest to ból całych łydek. Jeśli towarzyszy mu obrzęk stóp lub kostek, może to oznaczać, że cierpisz na żylaki. W takiej sytuacji przede wszystkim musisz udać się do lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Poza tym, powinnaś unikać skarpet z ciasnymi mankietami oraz butów na wysokich obcasach. Nie zakładaj też nogi na nogę, często zmieniaj położenie nóg podczas długiego siedzenia. Regularnie stosuj żele i maści łagodzące dolegliwości, np.: z wyciągiem z kasztanowca.
  2. Skurcze mięśni nóg, pojawiające się nagle i najczęściej w nocy, mogą sugerować zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Mogą być też skutkiem stosowania niepełnowartościowej diety lub odchudzania się lekami z niepewnego źródła albo piciem dużej ilości mocnej kawy, która wypłukuje z organizmu niezbędne mięśniom do prawidłowego funkcjonowania składniki: magnez i potas. Powinnaś ograniczyć spożycie kawy, przyjmować regularnie preparaty witaminowe z magnezem i potasem, wrócić do pełnowartościowego odżywiania. Jeśli po miesiącu skurcze nie ustąpią, wybierz się do lekarza - konieczne może okazać się lecznicze uzupełnianie niedoboru pierwiastków i minerałów.
  3. Sztywność mięśni i nagle pojawiający się ból może być reakcją na przemęczenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zdarza się osobom, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają trening siłowy i najczęściej dotyczy mięśni nóg oraz przedramienia. Gdy poczujesz skurcz w łydce, zacznij masować mięsień - uciskaj go delikatnie w kierunku od bocznej krawędzi łydki do środka. Następnie wykonaj ćwiczenie rozciągające - stań przy ścianie i oprzyj o nią dłonie; prawą nogę ugnij w kolanie, a lewą wyciągnij do tyłu (obie stopy powinny dotykać podłoża); przysuwaj biodra do ściany, aż poczujesz naciągnięcie mięśnia; wytrzymaj w tej pozycji ok. 20 sekund - to samo powtórz z drugą nogą.
  4. Twój organizm może reagować skurczem mięśni na duże przegrzanie, np.: po długim pobycie na plaży lub w solarium. Ból pojawia się nie tylko w łydkach, ale też w ramionach, a nawet w mięśniach brzucha. Wejdź do chłodnego pomieszczenia i połóż się z nogami uniesionymi do góry. Możesz owinąć się wilgotnym ręcznikiem lub prześcieradłem. Wypij lekko schłodzony napój energetyzujący albo wodę z niewielką ilością soli - pij wolno, małymi łykami. Jeśli po godzinie ból nie ustąpi, a dodatkowo pojawią się zawroty głowy, zgłoś się do lekarza - to mogą być objawy udaru cieplnego.
  5. Długie siedzenie w tej samej pozycji może również doprowadzić do skurczu mięśni. Tak samo, jak siedzenie "na nodze" - zaciśnięte naczynia krwionośne bronią się przed większym niedoborem składników odżywczych. Postępuj tak, jak w przypadku skurczu spowodowanego przetrenowaniem. A jeśli musisz długo siedzieć, często zmieniaj pozycję nóg. Nie zakładaj tez nogi na nogę.
  6. W przypadku poważniejszych schorzeń, takich jak miażdżyca, skurcz mięśni nie musi być silny, ale zawsze występuje razem z bólem całych stóp, łydek, ud, a nawet bioder. Przykre dolegliwości pojawiają się przy wysiłku fizycznym i mijają zwykle po odpoczynku - to skutek niedożywienia oraz niedotlenienia naczyń krwionośnych. Im szybciej pójdziesz do lekarza, tym lepiej. Dowiesz się, co jeść i jak ćwiczyć, aby zapobiec kłopotom.

Jak zapobiegać skurczom mięśni?

Rozciąganie i rozgrzewka - jeśli uprawiasz sport, przed ćwiczeniami zawsze ostrożnie porozciągaj mięśnie i wykonaj rozgrzewkę. Przestań ćwiczyć natychmiast, gdy tylko złapie Cię skurcz.

Nawadnianie - codziennie pij dużo płynów, zwłaszcza jeśli ćwiczysz. Pij małymi łykami przed każdym treningiem oraz w trakcie ćwiczeń. Po wysiłku, w ciągu 2-3 godzin powinnaś wypić ok. 1 l wody. Nie czekaj, aż pojawi się silne pragnienie - w tym momencie może już dochodzić do odwodnienia organizmu.

Odżywianie - przyczyną skurczu mięśni może być zaburzenie równowagi między solami mineralnymi oraz brak niektórych składników odżywczych i zdrowych kwasów tłuszczowych, dlatego tak ważne jest właściwe odżywianie. Powinnaś stosować dietę bogatą w warzywa (podczas każdego posiłku), owoce, tłuste ryby morskie (2-3 razy w tygodniu), rodzynki, orzechy włoskie, migdały i drożdże piwne.

Leki ziołowe - najbardziej pomocne okażą się preparaty na bazie kaliny koralowej, kaliny Sargenta i kozłka lekarskiego (waleriany).

Aromaterapia - masuj mięśnie 10% olejkiem lawendowym, rozcieńczonym w olejku migdałowym lub oliwie. Taki masaż przyniesie Ci ulgę również w przypadku bólów mięśniowych.

Kiedy z wizytą do lekarza?

Skurcze mięśni zazwyczaj ustępują samoistnie i rzadko są na tyle poważne, aby wymagały pomocy lekarskiej. Jeśli jednak bardzo Ci dokuczają - są silne i występują regularnie, powinnaś zasięgnąć rady specjalisty, gdyż dolegliwości te mogą wynikać z niedostatecznego krążenia krwi, spowodowanego przez inne problemy zdrowotne, np.: cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe czy neurologiczne. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady