Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nauczenie dziecka picia z butelki może być czasochłonnym i wyczerpującym zadaniem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i wspierać maluszka - bo kiedy już opanuje tę sztukę, posiłki będą sprawiać mu wielką przyjemność.

Wprowadzając butelkę, należy pozwolić dziecku zapoznać się z nowym przedmiotem - zabawa z kolorową butelką może wywołać pozytywne emocje i ułatwić spożywanie pokarmu w takiej formie. Podając dziecku butelkę nie należy zachowywać się tak, jakby picie z niej stanowiło jakiś problem. Najlepiej podawać ją w czasie snu - po przebudzeniu maluszek łatwiej ją zaakceptuje.

Można spróbować smoczków, które kształtem przypominają kobiece sutki i brodawki (szerokie u dołu i zwężające się ku górze). Należy unikać smoczków z bardzo krótkimi końcówkami.

Około 5-6 miesiąca życia, dziecko próbuje samo obejmować butelkę rączkami. Niezwykle istotna jest w tym czasie pomoc rodziców - pokazując prawidłowy sposób trzymania butelki, malec z czasem zaczyna rozumieć że mleko wypływa z niej po odpowiednim przechyleniu.

Siedmio, ośmiomiesięczne dziecko może już samo chcieć trzymać butelkę. Nigdy nie należy pozostawiać maluszka samego z butelką ze względu na możliwość zakrztuszenia, nawet jeśli samodzielne jedzenie nie sprawia mu najmniejszych problemów. Ósmy miesiąc życia to również doskonały moment na opanowanie kolejnej umiejętności i rozpoczęcie nauki picia z kubeczka. Kiedy już malec nauczy się pić z butelki, można kupić mu specjalny kubek-niekapek.

Początkowo dziecko powinno być karmione butelką przez ojca albo innego opiekuna - obecność matki może powiem przeszkadzać maluszkowi i utrudniać przejście na sztuczne mleko. Planując powrót do pracy, butelkę wystarczy wprowadzić 2 tygodnie wcześniej - dziecko będzie miało trochę czasu, żeby się do niej przyzwyczaić.

Warto wspierać maluszka i dbać o to, aby nie zniechęcił się do picia z butelki. Kładąc rączki dziecka na butelce, szybciej przyzwyczai się do prawidłowej pozycji przy karmieniu. Butelka powinna być dopasowana kształtem do małych rączek.

Zdaniem niektórych specjalistów, przestawiając dziecko na butelkę, najpierw warto podać mu pierś, a następnie zastąpić ją butelką.

Ważne!

  • Aby maluszek nie uzależnił się od butelki i nie traktował jej jako smoczka, należy odbierać ją zawsze po skończonym posiłku;
  • Nie można podawać butelki za każdym razem, gdy tylko dziecko jest marudne - nabierze złych nawyków i będzie traktować ją jako "uspokajacz" lub zabawkę;
  • Przed podaniem dziecku butelki, należy podgrzać smoczek pod strumieniem ciepłej wody. A jeśli malec zaczyna ząbkować - schłodzić smoczek w lodówce.

Czas karmienia to bardzo intymna chwila - dziecko wyczuwając czyjąś obecność, czuje się znacznie pewniej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: