Jak przekazać dziecku złą wiadomość?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Konieczność przekazania złej wiadomości (np.: śmierć w rodzinie, rozwód, poważna choroba) jest zawsze niewdzięcznym i obciążającym emocjonalnie zadaniem. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci, jak przeprowadzić taką rozmowę.

Przygotuj się psychicznie

Smutne dzieckoNikomu nie jest łatwo mówić o przykrych, niemiłych zdarzeniach. Najpierw daj sobie czas, żeby ochłonąć - wycisz swoje emocje i wypłacz się, jeśli tego potrzebujesz. Nie przekazuj złych wieści w panice, bo tylko przestraszysz dziecko.

Zachowaj takt

Ułóż sobie w głowie to, co zamierzasz powiedzieć - zacznij od tego: "Muszę przekazać Ci coś ważnego", "Mam bardzo złą wiadomość", "Jest mi bardzo przykro, ponieważ wydarzyło się coś przykrego", itp. Po takim krótkim wprowadzeniu, przedstaw całą sytuację możliwie szybko i prosto, najlepiej siedząc obok dziecka. Mów spokojnie i łagodnie, ale też wyraźnie i odpowiednio głośno, aby każde Twoje słowo było zrozumiałe - nie pozostawiaj miejsca na niedopowiedzenia. Odpowiadaj na wszystkie pytania, dotyczące okoliczności zdarzenia. Pamiętaj jednak, że każde niezręczne sformułowanie bądź przekłamanie może sprawić dziecku jeszcze większy ból.

Nastaw się na reakcję dziecka

Każda zła wiadomość może spowodować u dziecka wybuch płaczu lub złości. na pewno będziesz musiał stawić czoła różnym, często gwałtownym emocjom (szok, gniew, smutek, lęk, pozorne opanowanie, poczucie winy). Potraktuj zachowanie dziecka w sposób opanowany, lecz nie obojętny - jeśli się popłacze, przytul je i spróbuj pocieszyć. Nigdy nie zabraniaj dziecku wyrażania swoich emocji, nawet tych najbardziej negatywnych.

Nie pozwól na wzajemne wyrzuty

Przekazywanie złych wiadomości zawsze jest ogromnym wyzwaniem i wiąże się z umiejętnością zachowania taktu oraz samokontroli w obliczu nagłych i żywiołowych reakcji na dramat. Jednym z mechanizmów obronnych u osób dotkniętych tragedią jest wzajemne obwinianie się, często o wyimaginowane dopuszczenie do zaistniałej sytuacji. W żadnym wypadku nie pozwól na rodzinną kłótnię i wzajemne obarczanie się winą.

Pamiętaj, że Twoja rola nie kończy się na przekazaniu złej nowiny. Nie zostawiaj dziecka dotkniętego tragedią samego sobie - służ pomocą i rozmową. Wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnisz dziecku w chwilach kryzysu ma istotne znaczenie - na pewno w jakiś sposób złagodzi skutki negatywnych zdarzeń. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady