Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad

Fly_PR  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Choć do tego niezwykłego momentu jest dużo czasu na przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć je jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki czy wyposażenie pokoju, ale również zadbanie o siebie, by poród przebiegł jak najbardziej komfortowo. O czym warto pamiętać, szykując się do przyjścia na świat maluszka, podpowiada Zuzanna Bebłot, doula i ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej potrzebom kobiet w ciąży, karmiących oraz niemowląt.

1. Niezbędnik dla mamy i dziecka

Warto zawczasu przygotować torbę z rzeczami do szpitala, tak aby uniknąć stresu związanego
z pakowaniem się w ostatniej chwili. Praktyczna jest walizka na kółkach. Przyszłej mamie przydadzą się specjalne koszule do porodu i karmienia, przewiewna bielizna, środki czystości, a także ręczniki, zwykłe i papierowy, kubek oraz sztućce. Warto również pamiętać o dwóch parach klapek: jednych do chodzenia po szpitalu, drugich - pod prysznic, a także o niezwykle pomocnym laktatorze. Dla malucha warto spakować po dwie pary body, pajacyków, śpioszków i czapeczek, pieluszki oraz kosmetyki do pielęgnacji, najlepiej o naturalnym składzie, mówi Zuzanna Bebłot.
Należy pamiętać również o dokumentach - dowodzie osobistym, karcie przebiegu ciąży, aktualnym wyniku GBS, wynikach wymaganych przez szpital badań, dodaje ekspertka.

2. Przygotowanie pokoju
Pokój, w którym będzie przebywał maluch, powinien być nie tylko dostosowany do jego potrzeb, ale także ułatwić rodzicom codzienną pielęgnację. Należy przygotować miejsce na rzeczy maluszka - ubranka, pieluchy i inne niezbędne akcesoria. Pomocne w karmieniu będą wygodny fotel z poduszką i lampka z regulowanym źródłem światła, którą najlepiej umieścić blisko łóżeczka. Samo łóżeczko natomiast nie powinno stać w okolicy okna czy kaloryfera, aby unikać ryzyka przewiania czy przegrzania maluszka. Kolory w pokoju dobrze, aby były jasne i stonowane, stanowiąc przeciwwagę dla wyrazistych akcesoriów i dodatków, podpowiada doula. 

3. Czas na relaks
Jedną z rad, często udzielaną przyszłym mamom, jest to, by przed porodem zdążyły wyspać się na zapas. Oczywiście, jest to niemożliwe, ale warto przed narodzinami dziecka zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynek również w trakcie dnia. Pomogą w tym różne techniki relaksacyjne, jak medytacja czy masaże, które oprócz funkcji wyciszającej ciało przygotują je także do porodu, mówi Zuzanna Bebłot. 

4. Aktywność fizyczna w ciąży
Odpowiednio dobrane ćwiczenia wesprą kręgosłup oraz mięśnie dna miednicy, a ponadto ułatwią przebieg porodu. Szczególnie polecane przyszłym mamom są pilates, joga czy aqua aerobik, ale już codzienny kilkunastominutowy spacer przyczyni się do wzmocnienia nóg, ramion, mięśni głębokich tułowia, rozciągnięcia bioder oraz rozluźnienia lędźwi. Aktywność fizyczna to także cenna lekcja oddychania, pomocna podczas samego porodu. Przed rozpoczęciem treningu warto jednak skonsultować się z lekarzem lub położną, którzy pomogą ustalić, jaki rodzaj ćwiczeń będzie najodpowiedniejszy. Korzystna jest również wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego - doradzi on najodpowiedniejsze pozycje porodowe - dodaje ekspertka. 

5. Odpowiednio zbilansowana dieta
Przetworzona żywność, nadmiar cukru i tłuszczu czy niepasteryzowane produkty nie służą ani mamie, ani dziecku, lepiej zatem zastąpić je żywnością pełną składników odżywczych: gotowanym lub przyrządzanym na parze mięsem, owocami i warzywami oraz tłuszczami roślinnymi. W czasie ciąży ważne jest również regularne picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej niskozmineralizowanej, o niewielkiej ilości sodu, pochodzącej z pewnego źródła oraz posiadającej certyfikaty uznanych ośrodków badawczych, mówi doula. 

Bezpiecznym wyborem jest woda Mama i ja. Jej czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych. Produkt jest wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń, a substancje uznawane za szkodliwe nie występują w nim nawet w najmniejszych ilościach. Woda Mama i ja posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka nr 106/OP. 

Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja - to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/ 

Cena:

1,5 ltr - 2,49 zł
0,5 ltr sport cap - 1,99 zł
0,35 ltr - 1,59 zł

Zuzanna Bebłot 

Od 2 lat wspiera przygotowanie kobiet do ciąży i połogu. Jak sama mówi, słowa, które usłyszałam tuż po urodzeniu syna brzmiały „to był piękny poród, poród na medal”. Dziś dzielę się swoją wiedzą
i doświadczeniem, i z sercem towarzyszę przyszłym mamom w poznawaniu swojego ciała i jego ogromnych możliwości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: