Karta warszawiaka - co powinieneś wiedzieć

2013-12-10  |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Jeżeli mieszkasz w Warszawie to powinieneś wiedzieć o wprowadzanej właśnie karcie warszawiaka - przeczytaj dlaczego warto ją posiadać, jakie warunki należy spełnić i w jaki sposób ją wyrobić.

Warszawska Karta MiejskaKarta Warszawiaka powstała z myślą o osobach, które mieszkają i płacą podatki w Warszawie, jako forma zachęty i premiowania za fakt dokładania się do kosztów związanych z utrzymaniem miasta. Jeżeli płacisz podatki w Warszawie, to możesz w ten sposób uzyskać dostęp do zniżek i innych przywilejów.

Karta Warszawiaka - korzyści

Karta Warszawiaka pozwala na skorzystanie z ulg w miejskim transporcie, kulturze i sporcie.

Większość osób doceni przede wszystkim zniżkę na bilety okresowe, która będzie wynosić ok. 10% ceny. Przykładowo bilet miesięczny na strefę I będzie można nabyć za 98zł zamiast 110zł, bilet trzymiesięczny za 250zł zamiast 280zł. Bilety ulgowe odpowiednio za połowę podanych cen.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ZTM w Warszawie.

Od nowego roku na stronie Urzędu Miasta st. Warszawy będzie dostępna stale aktualizowana lista dodatkowych zniżek w miejskich ośrodkach sportu, instytucjach kulturalnych i innych miejscach. 

Jakie warunki trzeba spełnić

Kartę Warszawiaka może otrzymać każda osoba, która mieszka oraz płaci podatki w Warszawie, a także osoby pozostające pod opieką takich osób. Aby otrzymać kartę Warszawiaka nie musisz udowadniać miejsca zamieszkania ani miejsca płacenia podatków - wystarczy, że prawidłowo wypełnisz wniosek, a stosowne informacje zostaną sprawdzone w Urzędie Skarbowym.

Jak otrzymać kartę Warszawiaka

Otrzymanie karty Warszawiaka jest bardzo proste: wystarczy że wypełnisz i wyślesz wniosek, a następnie odbierzesz kartę w wybranym przez Ciebie punkcie.

Przed wysłaniem wniosku musisz podjąć następujące decyzje:

  1. Jak chcesz wypełnić wniosek - możesz wypełnić go przez Internet lub wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą albo dostarczyć do najbliższego punktu obsługi ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców Twojego Urzędu. Polecamy przez Internet, bo jest to najprostsze i najszybsze - formularz znajduje się na stronie: https://personalizacja.ztm.waw.pl/index.php?page=start
  2. Hologram czy karta - jeżeli masz już kartę WKM lub każdą inną, która może być nośnikiem biletów ZTM (np. niektóre karty Citi, legitymacja studencka itp.), to potrzebujesz hologramu. Jeżeli nie masz karty WKM - musisz wystąpić o kartę.
  3. Jakiego rodzaju kartę Warszawiaka chcesz wyrobić - do wyboru są trzy: indywidualny (podstawowy wybór), rodzinny (jeżeli chcesz od razu wyrobić dla swoich dzieci/żony, jeżeli nie mają swoich kart WKM), dla rodzin z 3 i więcej dziećmi (dodatkowe zniżki) oraz dla obcokrajowców.
  4. Gdzie chcesz odebrać kartę - do wyboru jeden z punktów obsługi klientów ZTM oraz Wydziały Obsługi Mieszkańców.

Pamiętaj, aby po odbiór hologramu stawić się z kartą WKM, ponieważ hologram może zostać umieszczony na karcie WKM tylko przez osobę z obsługi / urzędnika.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady