Jak się ważyć - właściwe mierzenie masy ciała

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Prawidłowe ważenie się jest szczególnie istotne gdy chcesz kontrolować postępy, jakie poczynasz stosując wybraną dietę. Na rynku znajdziesz różne modele wag łazienkowych, które oprócz wagi ciała pokazują zawartość wody, mięśni lub kości w organizmie. Jednak samo posiadanie dobrej wagi nie wystarczy - pomiaru masy ciała powinieneś dokonywać, biorąc pod uwagę kilka ważnych zasad.

Waga i ważenie ciała

Kiedy i jak często się ważyć?

Codzienne ważenie się może działać zniechęcająco - możesz mieć wrażenie, że dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, gdyż zmiany masy ciała są zazwyczaj widoczne dopiero po kilku dniach bądź tygodniu. W związku z tym powinieneś ważyć się raz na tydzień, bo właśnie po takim czasie można zaobserwować realny spadek lub wzrost masy ciała. Zadbaj o to, aby warunki pomiarów były do siebie zbliżone, tzn. stała pora ważenia, najlepiej na czczo i po wypróżnieniu, bez ubrania lub w samej bieliźnie.

O prawidłową masę ciała powinieneś dbać przez całe życie, m.in.: poprzez odpowiednie nawyki żywieniowe oraz dostosowany do wieku i kondycji wysiłek fizyczny. Wskaźnik BMI nie będzie do końca wiarygodny jeśli: nadal rośniesz (dojrzewasz), jesteś w ciąży lub zawodowo uprawiasz sport. Aby mieć pewność, że waga jest prawidłowa, skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz wskaźnik masy ciała - BMI.

Prawidłowy ciężar ciała przy danym wzroście nie świadczy jeszcze o tym, że prawidłowa jest również zawartość tłuszczu - aby ją zmierzyć, skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz wskaźnik otłuszczenia ciała - BAI. Poza tłuszczem na relacje wagowo-wzrostowe ma wpływa także masa mięśni, kości i zawartość wody w organizmie, a udziały tych składników w ogólnej masie ciała są zmienne.

Ważne!

Nawet ta sama pora ważenia może pokazywać nieuzasadnione odchudzaniem wahania, związane ze zmianą zawartości wody w organizmie lub zmianą zawartości jelitowej. A w przypadku kobiet - ze zmianami hormonalnymi, które mogą spowodować wzrost masy ciała nawet o 2 kilogramy. Najbardziej wiarygodne wówczas okazują się pomiary obwodu ciała.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady