Balustrady wewnętrzne - Jak prawidłowo dobierać do wnętrz?

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Balustrady są najbardziej wyeksponowanym elementem schodów, nadającym określony wyraz i charakter całemu pomieszczeniu w którym się znajdują. Z tego też powodu niezwykle istotne jest odpowiednie ich dobranie, zarówno do samych schodów, jak i pozostałych elementów wyposażenia danego wnętrza.

Rola w mieszkaniu

 

Oprócz aspektu wizualnego i dekoracyjnego, balustrada wewnętrzna powinna również być elementem zapewniającym bezpieczeństwo i ułatwiającym sprawne poruszanie się. Aby spełniać takie wymagania, barierka na schody powinna mieć około 90 cm wysokości, a w przypadku posiadania przez nią pionowych tralek, odstęp między nimi nie powinien przekraczać około 12 cm. Jest to szczególnie ważne w przypadku obecności w domu małych dzieci. Poręcz powinna być jak najbardziej dopasowana do dłoni i wynosić około 6-7 cm.

 

Balustrady schodowe - wypełnienie

 

Bezpieczeństwo codziennego użytkowania balustrad jest oczywiście niezwykle ważne, jednak to strona estetyczna zwykle odgrywa główną rolę w przypadku dokonywania wyboru konkretnego modelu, a dokładniej mówiąc, wypełnienie jakie dana balustrada będzie posiadała. Aby dokonać trafnego wyboru konieczna jest wiedza na temat dostępnych na rynku materiałów oraz dokładnie przekalkulowanie za i przeciw każdej z osobna. Wśród najczęściej występujących wypełnień można wyróżnić modele wykonane z:

  •  drewna - najczęściej spotykane w formie toczonych, frezowanych lub rzeźbionych tralek i listw. Występują zarówno w formie pionowej, jak i poziomej;
  • metalu - zwykle przyjmują formę prętów, stalowych rurek i kształtowników, które mogą być ułożone w dowolnej płaszczyźnie i oczywiście w postaci giętej;
  • szkła - ze względów bezpieczeństwa, jako wypełnienie balustrad stosuje się szkło hartowane lub tzw. bezpieczne, które poprzez zastosowaną w konstrukcji folie, staje się szkłem bezodpryskowym. Wykorzystane szkło może być całkowicie przezroczyste i gładkie, lub piaskowe na całej powierzchni lub częściowo.

 

Dobór materiału do konkretnego wnętrza

 

To czy dana barierka na schody jest odpowiednio dobrana do określonego pomieszczenia jest stosunkowo łatwo ocenić. Wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami.

Przede wszystkim przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie się dana balustrada się znajdować. Jeśli będzie to pomieszczenie o stosunkowo małych wymiarach, nie polecane są konstrukcje drewniane, które swoją masywną i przytłaczającą konstrukcją mogą zbyt mocno zdominować otoczenie.

 

Drugim kryterium jest materiał z jakiego zostały wykonane schody. Niezwykle uniwersalnymi pod tym aspektem są balustrady metalowe. Pasują zarówno do schodów drewnianych, ceramicznych oraz kamiennych. Ich drobna i delikatna konstrukcja pasować będzie zarówno do pomieszczeń nowoczesnych i stylowych - tu sprawdzą się balustrady malowane na czarno lub ciemnozielono - jak i bardziej tradycyjnych, w których metalowe elementy staną się wyrazistym przełamaniem wystroju.

 

Stylistyka i kolorystyka pomieszczeń

Kolejną bardzo ważną funkcją, która jest wyznacznikiem dobrego wyboru jest umiejętne dopasowanie modelu do kolorów dodatków i ścian, podłogi i stylistyki wnętrza. W klasycznych aranżacjach najlepiej sprawdzą się barierki kute, które wzorem idealnie komponują się z architekturą nieco rustykalnego wnętrza, w którym dominuje drewno oraz ciemne kolory. Inaczej będzie w przypadku nowoczesnych, jasnych wnętrz typu skandynawskiego. Tutaj liczy się każdy najdrobniejszy element, a zwieńczeniem całej aranżacji będą balustrady szklane z dodatkiem chromowanych elementów. Delikatne i jasne idealnie wpasują się w całość zagospodarowanej przestrzeni.

 

Balustrady ze szkła, kute, metalowe, czy ze stali nierdzewnej tak naprawdę wybór jest ogromny, a ich dopasowanie zależy od rodzaju wnętrza. Warto zatem rozważyć wszystkie propozycje, a w razie potrzeby zasięgnąć porady specjalistów, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania!

Polecane strony

Balustrady szklane, kute i metalowe
Tutaj znajdziesz profesjonalną firmę, która zapewnia pomiar, projekt oraz montaż balustrad wewnętrznych z różnych materiałów w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach i instytucjach uzytku publicznego.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady