Biophilic design, czyli łazienka w rytmie natury

J2CD  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Natura nie wychodzi z mody. Od kilku lat coraz częściej gości we wnętrzach - nie tylko w postaci zielonych roślin, ale także naturalnych materiałów wykończeniowych. Wszystko to znajdziemy w nowym trendzie. Biophilic design łączy wrodzoną potrzebę kontaktu z przyrodą, wpływając na kreowanie przyjaznej przestrzeni życiowej. Według ostatniego raportu Pinterest to jeden z dominujących trendów tego roku.

 

Kiedy w latach 70. Erich Fromm po raz pierwszy używa terminu biophilia, definiując go jako „miłość do wszystkiego, co żyje”, nie zwraca to niczyjej uwagi. Jednak już dekadę później pojęcie popularyzuje amerykański biolog Edward O. Wilson. W swoich pracach dowodzi on, że życie w symbiozie z naturą zapisane jest w ludzkich genach. Biophilia, czyli miłość do natury i potrzeba jej bliskości, stają się ważnym tematem w codziennej pracy architektów i projektantów. Dziś to jeden z topowych trendów w aranżacji i projektowaniu wnętrz.  

Prywatne SPA

Na przestrzeni lat postrzeganie łazienki jako pomieszczenia będącego tylko i wyłącznie strefą funkcjonalną, uległo transformacji. I chociaż oczywiście musi ona spełniać swoją podstawową rolę, czyli służyć dbałości o higienę ciała, to we współczesnym myśleniu o przestrzeni domowej jest czymś znacznie więcej. To prywatna oaza - miejsce relaksu i odpoczynku, w którym możesz ukoić zmysły, znaleźć wytchnienie od chaosu i tempa zewnętrznego świata. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni łazienki odnajdujesz spokój i harmonię, łącząc je z zabiegami pielęgnacyjnymi nie tylko ciała, ale i umysłu. W ten kontekst świetnie wpisuje się projekt biofilny z zastosowaniem rozwiązań w postaci wzornictwa i kolorystyki oraz naturalnych materiałów, które zmniejszają stres i pobudzają kreatywność.

Więcej zieleni? Naturalnie!

Rozejrzyj się, a odkryjesz, że każdy kolor można odnaleźć w naturze - najbardziej korzystne dla człowieka są te widoczne na dużych obszarach. Głęboki błękit nieba, ciepłe kolory ziemi, energetyczna zieleń drzew. I to właśnie bogata paleta zieleni króluje w stylizacjach w duchu biofilicznym. Delikatne odcienie subtelnych pasteli wywołują poczucie spokoju i harmonii, odważniejsze, a zarazem bardziej soczyste i ciemniejsze tonacje, podkreślają indywidualność i głębię wnętrza. - Ten kolor wniesie do łazienki świeżość i energię, ale jednocześnie ma właściwości wyciszające i oczyszczające. Dzięki temu jest sprzymierzeńcem regeneracji i relaksu. W przestrzeni łazienkowej zieleń może stać się dominantą - przykuwać wzrok w postaci płytek pokrywających fragmenty ścian lub wnęki prysznica, ceramiki łazienkowej i meblowej. Z kolei - jeśli zależy nam na bardziej stonowanym efekcie - wystarczy zastosować dodatki w tej kolorystyce - mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Naturalne kolory i materiały

Gra w zielone rządzi się swoimi zasadami. Zieleń to barwa należąca do palety kolorów ziemi, dzięki czemu świetnie łączy się z bogatą gamą bieli, brązów, beżów i szarości. Piękne zestawienia tworzy także ze złotą armaturą lub dodatkami. Kolorystyka powinna iść w parze z produktami, wykonanymi z naturalnych surowców, jak: kamień, drewno czy szkło. - Warto zastosować naturalne materiały, które dzięki zróżnicowanym teksturom tworzą w pomieszczeniu intrygujący efekt głębi. Doskonale wyglądają produkty z widocznym usłojeniem drewna lub strukturą kamienia, np. przyciski spłukujące wykonane z naturalnych surowców, jak dąb, kamień łupkowy lub marmur. Ciekawą propozycją dla miłośników „zielonych” rozwiązań jest również odpływ liniowy z rusztem do kamienia naturalnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć jednolitą posadzkę w łazience i zintegrować z nią przestrzeń prysznica - wyjaśnia ekspert TECE.

Roślinna oaza

Jeśli chcemy poczuć większy kontakt z przyrodą, zadbajmy o odpowiednią ilość roślin. Z nimi możemy przesadzać - im więcej, tym lepiej! Chociaż jeszcze do niedawna gościły tylko w salonach i sypialniach, dziś na dobre zadomowiły się także w łazienkach. Są nie tylko piękną dekoracją, ale także tworzą uspokajające środowisko dla zmysłów. Niektóre gatunki mogą oczyszczać powietrze, zwalczać nieprzyjemne zapachy i bakterie. Pamiętajmy, że przestrzeń łazienkową cechuje duża wilgotność, dlatego nie wszystkie rodzaje roślin będą odpowiednie do tego pomieszczenia. Sprawdzą się za to palmy, paprocie, kalatee, filodendrony, fikusy, monstery, zamiokulkasy.

Nowoczesne rozwiązania z troską o środowisko

W biofilnej łazience możemy zastosować rozwiązania, których działanie jest charakterystyczne dla przyrody, jak cyrkulacja powietrza czy przepływ wody. Przygotowując się do urządzania lub remontu warto sprawdzić, czy baterie prysznicowe, oświetlenie i akcesoria sanitarne zostały zaprojektowane z dbałością o naturalne zasoby. - Świetnym przykładem może być toaleta myjąca, która działa bez użycia prądu. Funkcja mycia jest sterowana ciśnieniem ciepłej wody, która płynie bezpośrednio z instalacji. Urządzenie działa bez elektroniki, a zatem nie zużywa prądu - dodaje Aleksandra Drozdalska.

Aby zatroszczyć się o naturę nie musisz całkowicie zmieniać swojego trybu życia. Wystarczy wdrożyć kilka prostych rozwiązań do codziennych rytuałów. Po pierwsze oszczędzaj wodę, np. długie kąpiele zamień na szybki prysznic, zamontuj urządzenia, które pomogą Ci ograniczyć jej marnowanie, np. stelaż ze spłuczką z możliwością regulacji wody. Jeśli masz taką możliwość, jak najczęściej korzystaj z naturalnego światła. Nie tylko polepszysz swoje samopoczucie, ale także zmniejszysz zużycie energii elektrycznej.

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady