Bulgotanie w Piecu C.O. Przyczyny i Porady

Kampanie  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 2)

Zwykle zbyt głośna praca kotła i stale rosnące rachunki eksploatacyjne skłaniają użytkownika do zgłoszenia awarii w serwisie. Jednak objawy takie jak bulgotanie w piecu centralnym czy zawyżone opłaty to w większości wynik czynników innych niż wada lub uszkodzenie urządzenia.

W związku z tym żaden producent nie usunie awarii w ramach serwisu gwarancyjnego. Nie ma także co liczyć na to, że wizyta pracownika serwisu okaże się panaceum na bulgotanie w instalacji co.

Sygnały ostrzegawcze

Za głośne działanie czy bulgotanie w bojlerze w znakomitej większości przypadków odpowiedzialne są osady. Mogą to być zarówno osady z wapnia, jak i z tlenku żelaza (wtedy są one czarne i twarde). Prawie wszystkie zgłaszane do serwisu, wadliwie pracujące czy już uszkodzone kotły okazują się zawierać znaczne pokłady osadów tlenku żelaza, kamienia wapiennego lub ich obydwu.

Jednak próby określenia pochodzenia osadu mogą przynieść mylne wnioski. Przykładowo, sole wapnia nie muszą być białe - równie dobrze mogą przybrać kolor czerwony lub czarny, kiedy do instalacji przedostaje się, oprócz wody, tlenek żelaza.

Większy problem z wykryciem usterki mogą mieć natomiast użytkownicy kotłów większych niż te domowe - są one lepiej izolowane akustycznie, więc usterka może pozostać niezauważona.

 

Aby chronić kocioł, uniknąć jego zbyt głośnej pracy i zaoszczędzić na zużyciu paliwa, należy stosować się do trzech wskazówek:

  • zapobiegać tworzeniu się osadów, choćby w najmniejszej ilości;

  • woda przepływająca przez wymiennik ciepła powinna mieć dużą prędkość;

  • do wymiennika ciepła nie może przedostawać się powietrze.

 

Kotły rurowe wykazują dużą wrażliwość na osady. Inaczej jest w przypadku ich żeliwnych odpowiedników - ich chropowata powierzchnia najczęściej jest pokryta warstwą tlenku żelaza. Usunięcie w czasie odkamieniania powłoki odlewniczej pozwala na uzyskanie większej wydajności pieca.

Usuwanie bulgotania

Jak usunąć bulgotanie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Niezależnie od tego, jak nowy lub stary jest piec - z jego instalacji można, w sporej części  bezproblemowo, usunąć osady tlenku żelaza lub wapnia. Służą do tego środki dyspergujące, które powinno się obficie spłukać wodą. Metoda ta jest najtańszą z dostępnych i pozwala pozbyć się z instalacji miękkich osadów.

Odkamienianie pieca

Następnie wykonać trzeba odkamienianie pieca. W tym celu należy odłączyć od instalacji grzejniki, zostawiając jedynie ograniczony obieg obejmujący: zbiornik opadowy, rurę odpowietrzającą i doprowadzającą oraz zbiornik na gorącą wodę. Teraz dopiero można przystąpić do odkamieniania pieca. Proces ten trwa około 24 godzin i zakończony powinien być przepłukaniem instalacji czysta wodą z dodatkiem neutralizatora, który wytwarza na powierzchni instalacji warstwę pasywną.

Inne osady w piecu 

Warto zwrócić uwagę na osady piasku. Nie są one rozpuszczalne w środkach używanych do odkamieniania pieców. Natomiast łatwo się ich pozbyć poprzez obfite spłukiwanie instalacji. Technicznie rzecz ujmując: należy otworzyć jedno z połączeń dolnych i jedno górne. To pozwoli wprowadzić wodę (z góry), oraz usunąć ją wraz z osadami (od dołu).

Odpowiedź na pytanie “dlaczego bulgocze w piecu” jest więc zwykle prosta, a usterka - łatwa do naprawienia przy użyciu odpowiednich środków.

Polecane strony

Środki ochrony instalacji wodnych i grzewczych
Inhibitory korozji, środki antymrozowe i uszczelniacze przecieków

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
Pilotex | 2017-09-14 08:34
Witam, zawsze przy 60 stopniach słychać z mojego pieca dziwne odgłosy, jak tylko temperatura trochę spadnie to jest cisza. Czy to może być spowodowane osadem?