Czy warto inwestować w gonty drewniane na dach?

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Gont drewniany na dach - Czy warto w inwestować w drewniane pokrycia dachowe, ile kosztuje takie marzenie i czy proponowana przez firmy cena jest adekwatna do jakości. Chcesz zobaczyć jak to wygląda nie tylko w teorii ale również w praktyce? Przeczytaj koniecznie!

Gonty wykonane z drewna znowu zaczynają wracać do łask. Coraz więcej osób marzy o drewnianym domu z tak oryginalnym i klimatycznym pokryciem dachowym. Gonty drewniane zachwycają i doskonale prezentują się zarówno budynki stylizowane na siedliska, dworki jak i te nowoczesne. Pokrycia dachowe tego typu mają szereg zalet. Niżej dowiecie się czy warto w nie inwestować czy lepiej się powstrzymać.

 

Czym jest gont drewniany?

Na początek kilka słów czym wogóle jest gont drewniany. Jego mianek określamy prostokątne deszczułki o różnych wymiarach, które wahają się w granicach podanych poniżej:

  • długość 30 - 45 cm.,

  • szerokość 6 - 10 cm.,

  • grubość 0,4 - 1 cm.


 
Ten wyjątkowy materiał można produkować z drzewa świerkowego, cedru czerwonego, osiki i dębu, każda z propozycji wygląda napradę świetnie i odznacza się wysoką twardością oraz wytrzymałością, różnią się kolorem i sposobem ułożenia włókien. Przed wyborem konkretnego gontu zapoznaj się z jego wyglądem i właściwościami, dzięki temu unikniesz rozczarowań.

 

Jak powstaje?

Do tej pory opracowano dokładnie dwie techniki, dzięki którym powstają gonty drewniane:

  1. Wycinanie deszczułek odpowiedniej wielkości z kawałka drewna.
  2. Technika łupania.


Układanie gontu drewnianego to praca czasochłonna wymagająca dużej precyzji i skupienia. Każdy element musi odpowiednio do siebie pasować i tworzyć jedną całość. Firma która wykonuje takie zadanie, powinna być zatem zaufana a profesjonalizm muszą potwierdzać realizacje i pozytywne opinie. Tutaj nie ma dróg na skróty, nie da się wykonać dachu drewnianego z gontu szybko i niedokładnie ponieważ w przyszłości może nie spełniać należycie swojej funkcji. W zestawieniu najlepszych firm wykonujących tego typu zlecenia, w czołówce pojawia się Rob-Gont, filmik z realizacji zlecenia możecie zobaczyć poniżej - trzeba przyznać, że robi wrażenie. Wybierając takich fachowców bez obaw będziesz mógł cieszyć się wspaniałym dachem z gontu bez obaw, że coś pójdzie nie tak.

 

Ile kosztuje?

Wiele rodzin marzy, by dach ich domu pokrył gont drewniany. Często największym problemem staje się cena takiej inwestycji. Cena za położenie 1 metra kwadratowego wynosi zazwyczaj  około 45 - 55 złotych (cena z robocizną, zależy od regionu kraju), natomiast montaż gontu osikowego to koszt w granicach 100 złotych. Pokrycie dachowe z gontu nie ma jednak sobie równych. Choćbyśmy wybrali najdroższą dachówkę i wynajęli najlepszą w Polsce firmę, efekt jaki uzyskamy nie będzie w żadnym stopniu dorównywał temu co uzyskamy poprzez gonty drewniane. Firm, które oferują drewniane pokrycia dachowe jest w naszym kraju dosyć sporo, szczególną popularnością cieszą się one  w rejonach górskich, gdzie domy drewniane cieszą się dużą popularnością. Jeżeli chcesz, żeby Twój dom wyróżniał się spośród innych to inwestycja w drewniany dach z gontu to strzał w dziesiątkę.

Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą orientacyjne ceny gontów drewnianych z różnych gatunków drewna.

Przykładowy cennik wspomnianej firmy wygląda tak:

 Do porównania przedstawiamy dwa budynki:


 

Na jakie dachy?

Gonty drewniane świetnie sprawdzają się na każdym dachu o nachyleniu nie mniejszym niż 14 - 18°. Jeżeli kont nachylenia jest mniejszy, uniemożliwia to odpowiednie spływanie wody, w skutek czego dochodzi do szybkiego zawilgocenia pokrycia - jedynym ratunkiem wówczas okazuje się zapewnienie odpowiedniej wentylacji i impregnacja drewna.

Jak widać na poniższym zdjęciu, piękny dach drewniany przyciaga wzrok i zachwyca. To co kiedyś było jedynym znanym rozwiązaniem i odeszło na jakiś czas w cień, obecnie znowu staje się znowy modne i pożądane.


Na pytanie czy warto wykonywać dach z gontu zdecydowanie odpowiem że tak! Ich niepowtarzalny charakter i urok w stu procentach rekompensuje poniesione koszty.

Polecane strony

Gonty drewniane Rob-Gont
Wyjątkowe pokrycia dachowe - profesjonalna produkcja i montaż

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady