Czym kierować się podczas urządzania łazienki?

J2CD  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kolejny rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nowe trendy, inspiracje i pomysły na aranżację wnętrz. Planując remont łazienki warto zastanowić się jednak, czy to, co modne i popularne w danym momencie, to właściwy kierunek zmian. Podpowiadamy, jak odróżnić styl od trendu i czym kierować się przy projektowaniu pomieszczeń sanitarnych, aby ich ponadczasowy charakter przetrwał dłużej niż jeden sezon.

 

TECE

Czym jest styl, a czym trend w aranżacji wnętrz? Styl określić można jako zespół cech charakterystycznych, unormowanych, przyjętych dla danego sposobu aranżacji wnętrz, natomiast pojęcie trendu wiąże się bardziej z istniejącym w danym momencie kierunkiem rozwoju. Trend to moda, która trwa w danej chwili, przez kilka miesięcy, rok, czasami nawet dłużej. Bywa, że na dobre zadomowi się we wnętrzach, stając się tym samym stylem. Czym zatem kierować się podczas urządzania łazienki?

Moda kontra ponadczasowość

TECE

Biorąc pod uwagę fakt, że remont pomieszczeń sanitarnych przeprowadzamy co kilka lat, lepszym rozwiązaniem może okazać się podążanie za ponadczasowym wzornictwem i własnymi upodobaniami. Styl w aranżacji wnętrz warto potraktować jako podstawę projektu, trendy przemycać w postaci dodatków i tych elementów wyposażenia łazienki, które w każdej chwili można zmienić - bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu czy skuwania płytek. Przykładem tego typu rozwiązań są przyciski spłukujące. Dlatego wybierając stelaż podtynkowy, warto zwrócić uwagę na to, jak szeroka jest gama przycisków pasujących do danego modelu. Im więcej, tym lepiej. Aktualnie największą popularnością cieszą się przyciski matowe oraz w stonowanej kolorystyce - bieli, czerni, chromie. Jednak za chwilę może okazać się, że ustąpiły miejsca odważniejszym barwom - radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Zanim zaczniemy przeglądać najświeższe informacje o tym, co będzie modne w najbliższych miesiącach, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Czy bliższa jest mi naturalna kolorystyka czy intensywne barwy, w jakich wnętrzach czuję się dobrze, a może jestem fanem najnowszych technologii? Ta wiedza to podstawa do zaplanowania aranżacji, kompas, który poprowadzi nas przez szereg dostępnych na rynku rozwiązań, w końcu -  wyznacznik naszego stylu. Na bazie tych informacji, warto przygotować wizualizację w postaci zdjęć, wycinków gazet czy tablic inspiracji prezentujących nasze upodobania i oczekiwania względem projektu łazienki. W dalszym etapie określamy styl, który jest nam najbliższy.

Znajdź swój styl

Jakie style aranżacji wnętrz możemy spotkać w łazienkach? Eko, minimalistyczny, nowoczesny, industrialny, skandynawski - to te najpopularniejsze. Możemy wyróżnić także styl prowansalski, który charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi barwami czy nawiązujący do elementów minionych epok styl retro. Każdy z nich bazuje na innych założeniach, barwach, materiałach, odzwierciedla także inną osobowość właścicieli.

Naturalne barwy i materiały pokochają fani stylu eko. Drewno doda charakteru łazience, a jasne kolory, takie jak biel, beż, brąz i zieleń, ocieplą wnętrze. Minimalizm to z kolei propozycja dla osób ceniących proste formy, jednolite barwy i wysokiej jakości materiały. Tu rządzi reguła "mniej znaczy więcej". Interesującym elementem wykończeniowym łazienki jest przeszklony prysznic bez brodzika. Odpowiednio dobrany odpływ może być zintegrowany z płaszczyzną posadzki i niemal niewidoczny dla oka. Fani klasyki pokochają z kolei styl retro i prowansalski.

Podczas urządzania łazienki warto kierować się nie tylko stylem czy trendami. Zwracajmy uwagę na te rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania i ograniczają zużycie wody w łazience. Ekologiczna, a zarazem ekonomiczna spłuczka z możliwością regulacji ilości wody, bezdotykowe przyciski czy armatura - to tylko przykłady technologii przyjaznej środowisku i naszym portfelom - podpowiada ekspert TECE.

Inspirujące przepowiednie

Trendy to bez wątpienia ważny element projektu łazienki. Stosowane z umiarem mogą nadać pomieszczeniu charakteru, bez szkody dla jego ponadczasowości. Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Które z nich, wraz z nadejściem 2019 roku, będą już passé, a którym otworzymy drzwi do naszych wnętrz? Pożegnamy płytki z połyskiem na rzecz tych matowych, które pasują do naturalnego i minimalistycznego stylu. Armaturę w wersji miedź i chrom połysk zastąpią rozwiązania w kolorze złota i brązu. Ze względów praktycznych na popularności stracą łazienki utrzymane w białej kolorystyce. Szarość ustąpi trochę miejsca czerni. W odniesieniu do wzorów pożegnamy tzw. francuską jodełkę.

Przy urządzaniu łazienki warto kierować się własnym stylem życia, upodobaniami i komfortem. Trendy traktować jako inspirację i podchodzić do nich z odrobiną dystansu. Dzięki temu stworzymy wnętrze przyjazne domownikom, funkcjonalne, a przede wszystkim ponadczasowe.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady