Czyszczenie grilla - jak się do tego zabrać

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Grillowanie jest dużą przyjemnością, ale też wiąże się z pewnymi obowiązkami, które już do najmilszych nie należą. Bez względu na rodzaj grilla powinieneś dbać o jego czystość, aby działał komfortowo i możliwie jak najdłużej.

Czas na czyszczenie grilla

Jeśli w czasie zimy niektóre części grilla zaatakowała rdza, zeskrob ją i dokładnie wyczyść te miejsca, a następnie natłuść olejem spożywczym. A czyszczeniem grilla powinieneś zająć się po każdym skończonym grillowaniu - z ciepłych jeszcze elementów (ruszt, szczypce i inne akcesoria) szybciej usuniesz nadmiar tłuszczu.

Grill wolnostojący węglowy

Do mycia tego urządzenia możesz użyć ciepłej wody z mydłem, jak również szczotki drucianej albo myjki wysokociśnieniowej. Pamiętaj tylko, żeby nie zalewać misy grilla wodą, gdy brykiet jeszcze się żarzy - to może zniszczyć metalową obudowę. Zostaw węgiel do wypalenia lub ostrożnie zsyp go na ziemię. Po umyciu grilla dokładnie go wysusz, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli urządzenie posiada kółka i metalowy stelaż, elementy te również powinieneś dobrze wyczyścić.

Grill gazowy

Najpierw odłącz zasilanie gazem, a następnie rozbierz grilla na części - namocz je w odzie w wodzie z mydłem, po czym wyszoruj i dokładnie wytrzyj. Ze środka zdrap osadzone odpadki i zbierz je odkurzaczem. Drucianą szczotką doczyść najtrudniejsze zabrudzenia. Nie zapomnij o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz (przeczytaj w tym celu instrukcję obsługi). Po zmontowaniu z powrotem wszystkich części, uruchom i wysusz grilla. Możesz także zaimpregnować ruszt olejem w sprayu. Na okres przechowywania grilla zabezpiecz butlę z gazem - szczelnie ją zamknij i ustaw w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu w stabilnej pozycji.

Grill elektryczny

Ten typ grilla umyjesz w łatwy i szybki sposób - czyszczenie polega głównie na usunięciu tłustych resztek jedzenia. Do tego celu posłużą Ci specjalne preparaty, które skutecznie czyszczą takie zabrudzenia. Czasem jednak wystarczą zwykłe płyny do tłuszczu lub najprostsze domowe sposoby (woda z octem, itp.), aby otrzymać pożądany efekt.

Grill murowany

Sadzę i inne tłuste zabrudzenia z chropowatych ścian usuniesz za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. Następnie posyp grilla solą i podgrzewaj do momentu, aż proszek zbrązowieje. Na koniec przepłucz czystą wodą.

Bez względu na rodzaj grilla, zawsze musisz wyczyścić ruszt 

Ruszt i akcesoria, mające bezpośredni kontakt z jedzeniem, umyj ciepłą wodą z płynem. Możesz je także zasypać solą i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Kiedy sól zbrązowieje, wyciągnij i wypłucz akcesoria pod bieżącą wodą a następnie osusz papierowym ręcznikiem. Na rynku znajdziesz specjalne pianki i aerozole, które rozpuszczają tłuszcz (np.: preparat do czyszczenia grilla firmy HG). W przypadku trudniejszych zabrudzeń użyj drucianej szczotki, ale nie szoruj elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Po skończonym myciu wytrzyj do sucha wszystkie części.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: