Darmowe programy do projektowania ogrodów

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Aranżacja ogrodów jest trudnym zajęciem, szczególnie dla osób które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia. Na szczęście istnieją programy komputerowe, dzięki którym nawet nowicjusz może wcielić się w rolę projektanta i zaplanować swój ogród od podstaw.

Garden Composer 3D Plus

Program służy do projektowania i pielęgnacji ogrodów. Posiada wbudowaną bazę roślin (ok. 9000) oraz gotowych krajobrazów. Dzięki niemu można projektować krajobrazy różnej wielkości - począwszy od małych ogrodów po rozbudowane parki. Program ma wiele przydatnych funkcji. Należy do nich m.in.:

  • Wykorzystywanie zdjęć cyfrowych - ogród można projektować, wykorzystując gotowe zdjęcie okolicy bez konieczności odtwarzania jej wyglądu w programie. Istnieje również możliwość modyfikowania różnych fragmentów tła i innych obiektów;
  • Zaawansowane funkcje graficzne - narzędzie, które pozwalają modyfikować fragmenty istniejącego, stałego otoczenia i obrazować jego zmiany;
  • Rośliny na ścianach - można projektować ozdobione roślinami elewacje budynków;
  • Edytor tekstur - umożliwia kształtowanie wyglądu nieba, lustra wody oraz innych powierzchni teksturowanych (wierne zobrazowanie projektu w różnych warunkach pogodowych);
  • Obsługa krzywych - w prosty sposób można odzwierciedlać rzeczywiste, skomplikowane kształty oczek wodnych, ścieżek, itp.

Virtual Garden

Program pozwala tworzyć wirtualne ogrody. Projektowanie zaczyna się od podstaw - najpierw trzeba ustalić wielkość oraz układ terenu, a następnie postawić ogrodzenie i przystąpić do umieszczania poszczególnych elementów. Ich wybór jest dość szeroki, ale najważniejsze są kwiaty, krzewy i drzewa. W programie dostępne są również akcesoria dekoracyjne typu: fontanna, ławka, leżak i grill.

W każdej chwili można sprawdzić efekty swojej pracy - obrót projektu dostępny jest w wielu płaszczyznach. Co prawda nie ma możliwości wydrukowania pracy, ale można ją zapisać.

Wymarzony Ogród 3.0

Program może być wykorzystywany zarówno przez profesjonalnych projektantów, jak i ogrodników hobbystów. W trybie projektowania można nadawać kształt ogrodowi, jednocześnie oglądając efekty swojej pracy w oknie podglądu. Na wyposażeniu ogrodu znajduje się ponad 350 obiektów (mebli i sprzętu ogrodowego, elementów aranżacyjnych, stawów, basenów i wiele innych), które w prosty sposób można wstawiać do projektu za pomocą myszy. W bazie danych można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat roślin, m.in.: ich wielkość, kolor kwiatów i liści, wilgotność podłoża czy strefa klimatyczna.

Tryb 3D umożliwia wizualizację projektu, dzięki czemu można odbyć wirtualną przechadzkę po ogrodzie i oglądać go z rożnych ujęć kamery. Gotowy projekt, jak i listę wstawionych do niego roślin można wydrukować.

Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 3.0

Ten rozbudowany, polskojęzyczny program pozwala samodzielnie i kompleksowo zaplanować dom i ogród. W bibliotece znajduje się ponad 2800 elementów (wyposażenia ogrodów, ogrodzeń, roślin, itp.), ale można ją poszerzać o własne. Każdy obiekt można skalować, zmieniać jego kolor i fakturę. Program umożliwia obejrzenie gotowego projektu z dowolnego miejsca, przy różnym oświetleniu.

GardenPuzzle, Namaluj Swój Ogród w 5 minut 

Polski serwis GardenPuzzle wspomaga projektowanie domu, jak i zagospodarowanie ogrodu. Na stronie internetowej www.gardenpuzzle.pl można znaleźć wiele ciekawych porad dotyczących m.in.:

  • projektowania ogrodów,
  • kompozycji ogrodów,
  • doboru roślin,
  • komunikacji w ogrodzie,
  • inwentaryzacji działki,

i wiele innych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~kalinowska | 2018-09-14 13:09
poza programem potrzeba też trochę umiejętności i pomysłu, ja zleciłam projekt profesjonalistom http://www.projektogrod.eu/

Najnowsze porady