Do naprawy czy wymiany, czyli orynnowanie pod lupą

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sprawnie działający system rynnowy to gwarancja poprawnego odprowadzania wody deszczowej z dachu. Każdego dnia rynny i rury spustowe narażone są na szereg czynników, mogących powodować ich uszkodzenie. Obfite opady, duże nasłonecznienie, porywiste wiatry - to tylko niektóre z nich. Na co w takim razie powinniśmy zwracać uwagę podczas przeglądów orynnowania i w których przypadkach decydować się na jego wymianę?

Choć nie zawsze dostrzegamy ich znaczenie - rynny - chronią nasz dom i jego elewację przed zalaniem. Nieodpowiednio odprowadzana woda opadowa może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów, tak na ścianach budynku, jak i w jego wnętrzu. Regularnie przeprowadzane przeglądy są zatem najlepszą okazją do monitorowania, w jakiej kondycji znajduje się system odwodnienia dachu. - Kontrolę stanu rynien i rur spustowych zaleca się przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku, najlepiej na wiosnę oraz przed sezonem zimowym. Najprostszym sposobem na to jest samodzielne przeprowadzenie testu, polegającego na zatkaniu otworu odpływowego i napełnieniu rynny wodą. Obserwujmy jednocześnie, czy woda odpowiednio spływa i nie pojawiają się przecieki. Reagujmy, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy świadczące o niesprawności systemu. Nie bagatelizujmy nawet drobnych uszkodzeń i uszczerbków, a każdą nieszczelność niezwłocznie naprawiajmy. Tylko w ten sposób sprawimy, że rynny i rury spustowe będą służyły nam przez długie lata. - radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

 

… zamienię cię na lepszy model

Decyzję o wymianie lub naprawie orynnowania podejmujmy na podstawie oceny ich stanu, przewidywanego zakresu prac naprawczych i wiążących się z nimi kosztami. - Dokładnie sprawdźmy miejsca połączeń rynny i łącznika oraz połączenia rynny z odpływem i zaślepkami. Jeżeli będziemy mieć wątpliwości co do należytego stanu orynnowania, poradźmy się fachowca, on najlepiej oceni sytuację oraz ewentualnie wymieni uszkodzony element na nowy - mówi Anna Góral. Uszkodzenia orynnowania mogą mieć charakter mechaniczny lub być powodowane czynnikami atmosferycznymi. Te pierwsze powstają głównie w wyniku porywistych wiatrów czy złamanych gałęzi. Te ostatnie powodowane są z kolei korozją i niszczycielską siłą przyrody.  Pęknięte, powyginane, skorodowane i wyszczerbione krawędzie rynien i rur spustowych to zatem najczęściej występujące szkody.

Nadszarpnięte zębem czasu

Na kondycję rynien i rur spustowych wpływają w głównej mierze: materiał, z którego zostały wykonane oraz klimat, w jakim funkcjonują. I choć producenci nieustannie udoskonalają swoje produkty, starając się wydłużyć ich okres używalności, o tyle niektórym procesom po prostu nie da się zaradzić. -  Powodów do wymiany całego systemu rynnowego może być kilka. Najistotniejszym od lat pozostaje rdza, atakująca rynny i rury spustowe wykonane ze stali, lub odkształcenia dotykające rynny z tworzywa pvc. Trzeba jednak podkreślić, że większość tego typu wad jest skutkiem nieprawidłowego lub niedbałego montażu wykonanego kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej. Kiedy natomiast najlepiej przeprowadzić wymianę całego systemu rynnowego? Dobrym momentem na pewno jest zmiana pokrycia dachowego na nowe lub remont elewacji. - przekonuje ekspert Galeco.

Wymiany systemu rynnowego w przyszłości unikniemy, znajdując przyczynę najczęściej występujących uszkodzeń. Nie zapominajmy również o okresowych przeglądach jego stanu technicznego. Tylko dzięki takim działaniom zapewnimy sobie  sprawne odprowadzenie wody z dachu, a orynnowanie będzie nam służyć przez wiele lat.

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady